Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 lutego 2024 02:17
Reklama

ADHD - co to takiego?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, to zaburzenie mające swój początek we wczesnym dzieciństwie. Obejmuje ono aż trzy główne grupy objawów, dlatego warto dowiedzieć się jak je rozpoznać oraz co robić, w przypadku zdiagnozowania choroby.

Czym jest ADHD? Objaśnienie zagadnienia

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest zaburzeniem neurorozwojowym, rozpoczynającym się już we wczesnym dzieciństwie. Do cech charakterystycznych, jakie można zaobserwować w przebiegu schorzenia, należy zaliczyć nadmierną ruchliwość i impulsywność, a także zaburzenia koncentracji uwagi. ADHD może prowadzić do znaczącym ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu, dlatego istotna jest jego szybka diagnostyka oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Diagnoza ADHD u dzieci w Warszawie - co warto wiedzieć?

Diagnoza ADHD u dzieci w Warszawie wymaga współpracy z wykwalifikowanymi osobami, posiadającymi bogatą wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności, umożliwiające postawienie rzetelnej i wiarygodnej diagnozy. Proces zazwyczaj obejmuje kilka spotkań, podczas których specjalista z uwagą obserwuje pacjenta, przyglądając się jego zachowaniom i przeprowadzając odpowiednie analizy oraz rozmowy z opiekunami. By możliwe było rozpoznanie zaburzenia, objawy powinny utrzymywać się przez co najmniej pół roku, w znacznym stopniu odbiegać od poziomu rozwoju czy wystąpić przed ukończeniem 12 roku życia.

Jakie są przyczyny występowania ADHD?

W wyniku tego, że ADHD jest zaburzeniem neurorozwojowym, to jego podłoże związane jest z nieprawidłowościami występującymi w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Okazuje się, że u dzieci zmagających się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej poszczególne struktury mózgu nie rozwijają się w równomiernym tempie, a występujące zmiany mogą być dziedziczone.

Warto jednak mieć na uwadze istnienie wielu czynników, które, mimo iż nie wywołują ADHD, przyczyniają się do jego pogłębienia. Wśród nich można wymienić urazy głowy, nieprawidłowa dieta w wysokoprzetworzoną żywność, obciążenia okołoporodowe czy zatrucie metalami ciężkimi.

Jak przebiega leczenie ADHD?

Leczenie ADHD jest długotrwałym procesem, wymagający pełnego zaangażowania, konsekwentnego podejścia do procesu oraz systematyczności. To działania z zakresu farmakologii oraz psychoterapii, wykorzystujące strategie poznawczo-behawioralne i behawioralne. Postępowanie wymaga współpracy rodziców oraz dziecka z odpowiednimi specjalistami, którzy ustalą konkretny plan działania, by następnie stopniowo go realizować.

Dzięki wsparciu ze strony wykwalifikowanych osób można zyskać pewność, że pociecha znajduje się pod odpowiednią opieką, regularnie ucząc się umiejętności koncentracji uwagi, samokontroli czy modulowania nadmiernej aktywności ruchowej.

Dlaczego w radzeniu sobie z ADHD oraz uzależnieniami warto skorzystać z pomocy specjalistów?

W artykule poruszona została kwestia występującego u najmłodszych zaburzenia, jakim jest ADHD. Jednak pomoc ze strony specjalisty ma ogromne znaczenie również w przypadku radzenia sobie z innymi chorobami, wpływającymi na codzienne funkcjonowanie, do których można zaliczyć uzależnienie od internetu czy hazardu.

W całym procesie niezwykle ważne jest uznanie występowania problemu i ustalenie dalszych działań związanych z poprawą jakości życia codziennego. Leczenie uzależnienia od internetu oraz innych uzależnień behawioralnych charakteryzuje się zastosowaniem psychoterapii, prowadzącej do częściowej rezygnacji z poszczególnych czynności. Trudno bowiem całkowicie zaprzestać korzystania z internetu, co przekłada się na konieczność zastosowania określonych technik.

ADHD - co to takiego? Podsumowanie

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi objawia się zaburzeniem koncentracji uwagi, nadmierną aktywnością ruchową czy zbyt dużą impulsywnością. Zaburzenie rozwija się już we wczesnym dzieciństwie, a na jego pogłębienie mogą mieć wpływ urazy głowy, zaniedbania wychowawcze ze strony rodziców, nieodpowiednia dieta oparta na przetworzonej żywności czy nieprawidłowości okołoporodowe.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ja_k 17.01.2024 09:40
W Warszawie zdecydowanie warto polecać dr hab. n. med Jarosława Jóźwiaka. Dodatkowo polecam kanał PsychiatraPlus na YT.

PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 13 km/h