Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 14:46

Kto z Lewicy zostanie wiceburmistrzem na Żoliborzu?

Spekulacje na temat tego, kto zasiądzie w nowych władzach w dzielnicy dobiegają do końca, jest porozumienie komitetów wyborczych, Koalicji Obywatelskiej i Lewicy/Miasto Jest Nasze Żoliborz.
Kto z Lewicy zostanie wiceburmistrzem na Żoliborzu?

Źródło: Mateusz Durlik/Canva

Na Żoliborzu Rada Dzielnicy liczy 21 radnych, a do utworzenia zarządu potrzeba 11 mandatów. W ostatnich wyborach samorządowych Koalicja Obywatelska zdobyła dziewięć mandatów, a Lewica, w koalicji z Miasto jest Nasze, cztery. Dzięki porozumieniu te partie utworzą nową większość i będą rządzić dzielnicą przez najbliższe 5 lat.

Zarząd Dzielnicy Żoliborz 

W nowym zarządzie burmistrzynią zostanie Renata Kozłowska z Koalicji Obywatelskiej, która od 5 lat pełniła funkcję zastępczyni burmistrza dzielnicy, Pawła Michalca. Nowej burmistrzyni poświęciliśmy wiele materiałów, m.in. o jej MBA na Collegium Humanum z filią w SGSP.

Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że wiceburmistrzynią najprawdopodobniej może zostać Anna Pięta z Partii Razem. To lewicowa aktywistka znana przede wszystkim ze swojej działalności na rzecz praw kobiet i zrównoważonej mody. Aktywnie uczestniczyła w Strajku Kobiet, ruchu, który zmienił podejście społeczeństwa do kwestii aborcji i praw kobiet. Ponadto, Anna Pięta jest współprowadzącą podcast "MUDA Talks", gdzie porusza tematy związane z greenwashingiem i wpływem przemysłu modowego na środowisko​. Aktywnie angażuje się także w edukację i zwiększanie świadomości ekologicznej w Polsce, promując odpowiedzialną konsumpcję i zrównoważony rozwój​. Sama Anna Pięta demontuje jakoby miała być kandydatką do Zarządu Dzielnicy. 

Z kolei drugim wiceburmistrzem będzie Tomasz Mielcarz ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze. Obecnie pracuje jako operator kamery w TVN, jest aktywnym działaczem społecznym, zaangażowanym w sprawy lokalne i walczący o poprawę warunków życia mieszkańców dzielnicy​.

Przewodniczącym Rady Dzielnicy zostanie przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej, którego nazwisko zostanie ogłoszone wkrótce. 

Nowy zarząd ma zostać powołany podczas najbliższej sesji Rady Dzielnicy Żoliborz, 5 czerwca.
 

O wstępnym porozumieniu obu komitetów pisaliśmy już 25 kwietnia. Wówczas trwały negocjacje o to, która z partia obsadzi stanowisko drugiego wiceburmistrza. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ