Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 13:22

Nieoficjalnie: Jest porozumienie w sprawie nowej koalicji na Żoliborzu

[Tylko u nas] Renata Kozłowska nową burmistrzynią Żoliborza. Z naszych informacji wynika, że powstanie nowej koalicji rządzącej na Żoliborzu jest formalnością.
Nieoficjalnie: Jest porozumienie w sprawie nowej koalicji na Żoliborzu

Źródło: Gazeta Żoliborza

7 kwietnia odbyły się wybory samorządowe. Na Żoliborzu wzięły w nich udział 4 komitety: 
- Koalicja Obywatelska, która otrzymała 9 mandatów, 
- Żoliborz ma głos, który otrzymał 4 mandaty, 
- Lewica w koalicji ze stowarzyszeniem Miasto jest Nasze, którzy otrzymali 4 mandaty oraz 
- Prawo i Sprawiedliwość, które również otrzymało 4 mandaty.

Rada Dzielnicy

Rada Dzielnicy Żoliborz składa się z 21 radnych, którzy większością głosów wybierają zarząd. Rada dzielnicy mijającej kadencji, na burmistrza wskazała Pawła Michalca, a na jego zastępczynię Marię Popielawską Agatę Marciniak-Różak. Po pierwszym roku kadencji radni odwołali Marię Popielawską wybierając na jej miejsce Renatę Kozłowską. O zmianach po pierwszym roku działalności Rady Dzielnicy kadencji 2018-2024 możecie przeczytać w artykule: Przetasowanie we władzach Żoliborza. Radni wybrali nowego wiceburmistrza

W wyborach 7 kwietnia mieszkanki i mieszkańcy Żoliborza wybrali nowych radnych, których nazwiska prezentujemy poniżej:

Okręg nr 1. 
Dorota Klejn - Koalicja Obywatelska 
Anna Świeżawska - Koalicja Obywatelska
Joanna Cichecka - Żoliborz ma głos
Adam Buława - Prawo i Sprawiedliwość 
Konrad Smoczny - Lewica/MJN 

Okręg nr 2.
Wiktor Jasionowski - Koalicja Obywatelska 
Donata Rapacka - Koalicja Obywatelska 
Maria Janiak - Żoliborz ma głos 
Beata Zasada Wysocka - Prawo i Sprawiedliwość  
Anna Krasnodębska - Lewica/MJN 

Okręg nr 3.
Izabela Rychter - Koalicja Obywatelska 
Monika Kurowska - Koalicja Obywatelska 
Michał Krajewski - Koalicja Obywatelska  
Tadeusz Muller - Żoliborz ma głos 
Tomasz Michałowski - Prawo i Sprawiedliwość  
Łukasz Porębski - Lewica/MJN 

Okręg nr 4.
Klaudia Ziemińska - Koalicja Obywatelska 
Marcin Rudnicki - Koalicja Obywatelska 
Jolanta Zjawińska - Żoliborz ma głos 
Grzegorz Hlebowicz - Prawo i Sprawiedliwość 
Barbara Jędrzejczyk - Lewica/MJN 

Negocjacje koalicyjne i nowy zarząd

Według naszych informacji, negocjacje Koalicyjne rozpoczęły się już kilka dni po rozstrzygniętych wyborach i odbywały się one na kilku płaszczyznach. 

1.  Danuta Kuroń, pełnomocniczka komitetu Żoliborz ma głos, chciała aby wszystkie komitety wyborcze, ponad podziałami podjęły współpracę na rzecz dzielnicy. Chciała, aby każdy z komitetów miał prawo do swojego niepartyjnego przedstawiciela we władzach dzielnicy. Celem takiej ponad partyjnej współpracy miało być odbudowanie lokalnej samorządności i de facto przekazanie władzy w dzielnicy w ręce mieszkańców. Według naszej wiedzy, tego rodzaju współpracą nie była zainteresowana Koalicja Obywatelska, choć rozmowy cały czas trwają.

2. Równolegle do powyższego, trwały negocjacje na "wyższym szczeblu" przedstawicieli komitetu Lewica/MJN z Koalicją Obywatelską dotyczące szerszego porozumienia, ponad dzielnicowego, w którym Żoliborz ma być tylko jednym z elementów. Negocjacje te są prowadzone m.in. przez Jana Mencwela z MJN i Jarosława Szostakowskiego z Koalicji Obywatelskiej.

Z ustaleń do jakich udało nam się dotrzeć kandydatką na główną burmistrzynię ze strony Koalicji Obywatelskiej została Renata Kozłowska, dotychczasowa zastępczyni burmistrza i szefowa żoliborskich struktur Koalicji Obywatelskiej. Kandydatem na stanowisko v-ce burmistrza z ramienia stowarzyszenia Miasto Jest Nasze został Tomasz Mielcarz, który potwierdził otrzymanie takiej propozycji, jak i fakt współpracy z Renatą Kozłowską, jako główną burmistrzynią. Przedstawiciel Miasto Jest Nasze miałby odpowiadać m.in. za Wydział Ochrony Środowiska i Wydział Infrastruktury. Tomasz Mielcarz znany jest w dzielnicy z zaangażowania w ochronę terenów zielonych, organizacji różnych akcji prozieleniarskich. Trzeci kandydat ma zostać wskazany przez Koalicję Obywatelską, lecz nadal nie jest znany.  

Z naszych informacji wynika, że pierwotnie na stanowisko v-ce burmistrza z ramienia stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wskazany był Łukasz Porębski, obecny szef klubu w Radzie Dzielnicy. Nie uzyskał on jednak aprobaty ze strony Koalicji Obywatelskiej a "na otarcie łez", miał otrzymać propozycję objęcia stanowiska w spółce miejskiej podległej Koalicji Obywatelskiej. Zapytany o to radny Łukasz Porębski kzaprzeczył jakoby dostał taką propozycję. 

Obecnie pozostaje nam przyglądać się sprawie a więcej szczegółów poznamy już 6 maja, podczas pierwszej Sesji Rady Dzielnicy, na której będą przedstawiciele naszej redakcji.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ