Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 01:58

Odpocznij u kamedułów

Teren przed kościołem pokamedulskim w Lesie Bielańskim przechodzi rewitalizację. Powstają dwie strefy. Pierwsza z drewnianymi zabawkami, druga do odpoczynku, wypełniona roślinami charakterystycznymi dla dawnych ogrodów klasztornych. Projekt „Odpocznij u kamedułów”, wart pół miliona złotych, realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego.

– Jest to wyjątkowy projekt. Stworzymy jeszcze bardziej przyjazne i fantastyczne miejsce na Bielanach. Miejsce, które ma już swoją duszę, a my tylko delikatnie je z zewnątrz upiększymy – mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

To kolejny etap rewitalizacji terenów dawnego klasztoru kamedułów. W 2018 roku renowacji poddano budynek kościoła i część eremów. Teraz nadszedł czas na teren przed świątynią. Rewitalizowana przestrzeń ma w pełni wykorzystywać potencjał miejsca, jednocześnie podkreślając walory architektoniczne kościoła.

Zioła i owoce

Od strony karuzeli mistrza Józefa Wilkonia dostawione zostaną nowe, drewniane zabawki oraz ławki. Tuż obok będzie można podziwiać cztery kwatery z nasadzeniami. W pierwszej przewidziano zioła zakonne i rośliny lekarskie (mięta, szałwia, melisa, lawenda i malwa), druga to krzewy owocowe (truskawki, porzeczka, poziomki, borówka i malina).  W dwóch kolejnych będziemy podziwiać fiołki, piwonie, konwalie, lilie, róże, goździki i stokrotki.

Dodatkowo, naprzeciwko kościoła, zasadzone zostaną krokusy. Rekultywacji zostaną poddane również trawniki, a do pasieki z pszczołami dostawione zostaną karmniki i budki dla ptaków oraz domki dla owadów. Przebudowane zostaną alejki. Wysłużone płyty chodnikowe zostaną zastąpione eleganckimi płytami granitowymi i piaszczystymi alejkami. Prace mają zakończyć się pod koniec kwietnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ