Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:41

Wyjątkowa płyta z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

Już za kilka tygodni przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji m.st. Warszawa oraz Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowały wiele wyjątkowych wydarzeń. Oprócz oficjalnych uroczystości zaplanowano wystawy, koncerty, gry miejskie, operę oraz wydano płytę Moniki Brodki pt. „WAWA”.
  • Źródło: UM Warszawa
Wyjątkowa płyta z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego
Monika Brodka

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

W tym artykule przeczytasz o:

  • płycie Moniki Brodki - WAWA
  • utworach, które znalazły się na płycie
  • albumie z pokolorowanymi zdjęciami z Powstania Warszawskiego

Każda rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest dla nas bardzo ważna, jednak ta 80. zobowiązuje szczególnie. Wspólnie z innymi instytucjami przygotowujemy wiele wyjątkowych wydarzeń. Spodziewamy się też specjalnych gości, bo w tym roku na uroczystości zaprosiliśmy Powstańców i Powstanki z całego świata. Bardzo się cieszę, że przyjęli nasze zaproszenie i zdecydowali się przyjechać do Warszawy w tym szczególnym okresie – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. 

Płyta o Warszawie  

Jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszącym tegorocznym obchodom będzie premiera płyty Moniki Brodki pt. „WAWA”. – Bardzo się cieszę, że Monika Brodka zdecydowała się nas wesprzeć i przygotowała tak fantastyczny projekt – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski. Do nagrania tego albumu Brodkę zaprosiło Muzeum Powstania Warszawskiego. Artystka i laureatka Fryderyków objęła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej.

„WAWA” zawiera 10 utworów – nowych, oryginalnych kompozycji oraz coverów, czyli interpretacji utworów, które w niepowtarzalny sposób opowiadają o Warszawie np. „Spotkanie z Warszawą” Ireny Santor.

„Spotkanie z Warszawą" Ireny Santor to utwór otwierający album „WAWA". Jest elementem nadziei, promieni słońca, które pojawiają się nad miastem – rozświetlając je i tym samym wzbudzając zachwyt osób, które żyją w Warszawie – opowiadała Brodka. 

Projekt, który przygotowała Brodka jest dla nas szczególnie ważny. Monika od 20 lat mieszka w Warszawie i kiedy się pojawiła w stolicy, działalność rozpoczęło również nasze muzeum. Monika rozumie, że można być odważnym i odważyć się żyć według własnych reguł – wyjaśnia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ważne miejsca i wyjątkowe zdjęcia  

Ponieważ tegoroczne obchody są szczególne, szczególne jest także miejsce, gdzie będą one organizowane np. w zmodernizowanym Parku Akcji „Burza” przy Kopcu Powstania Warszawskiego.

Jest to miejsce nieprawdopodobne, absolutnie wyjątkowe i unikatowe. Aktualnie jedno z moich ulubionych w Warszawie. Jest to oczywiście pomnik historii usypany z gruzów Warszawy, ale też fantastyczna ekspozycja artystyczna. Na samym szczycie znajduje się symbol Polski Walczącej i tam właśnie będzie będziemy zapalać płomień. Z tego miejsca można spojrzeć na Warszawę z innej perspektywy. Jest to sposób na pokazywanie patriotyzmu bez napuszenia, bez wielkiej pompy, skłaniając do refleksji. I do tego widok na miasto, którego miało nie być – dodaje Rafał Trzaskowski.

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie prezentacja albumu i wystawa, która pojawi się na ogrodzeniu Łazienek Królewskich. Album składa się ze 100 zdjęć, które z 30 tys. fotografii ze zbiorów muzeum wybrał Chris Niedenthal i ułożył w reportaż o Powstaniu Warszawskim. Pokolorowała je firma Orka.

Chcieliśmy usunąć barierę, o której często mówią młodzi ludzie, że czarno-białe zdjęcia ich nie przekonują. Chcieliśmy pokazać Powstanie Warszawskie jak najbliższe młodemu odbiorcy. Ten album nie jest albumem łatwym w odbiorze, ale warto go polecić – podkreśla Jan Ołdakowski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h