Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:32

Nalepka w Strefie Czystego Transportu nieobowiązkowa

1 lipca w stolicy zacznie działać Strefa Czystego Transportu. Już dziś kierowcy mogą szybko sprawdzić swoje auta pod kątem zgodności z wymogami strefy. Aż 97 proc. posiadaczy aut nie musi podejmować żadnych działań – nie potrzebuje się rejestrować ani starać o nalepkę.
Nalepka w Strefie Czystego Transportu nieobowiązkowa

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • wprowadzeniu strefy czystego transportu
  • kogo dotyczy
  • jak sprawdzić swój samochód
  • wyłączeniach ze strefy
  • informacji i kontroli w strefie

O tym, że Strefa Czystego Transportu zacznie obowiązywać w poniedziałek, 1 lipca i obejmie około 7 proc. powierzchni Warszawy: Śródmieście oraz niewielkie obszary przyległych dzielnic już informowaliśmy.

Zakaz wjazdu do Strefy Czystego Transportu dotyczyć będzie aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r. Szacunki pokazują, że wymogów SCT obowiązujących od 1 lipca nie spełnia tylko około 3 proc. pojazdów poruszających się po Warszawie. Przy tym około połowa z tych 3 proc. to auta kwalifikujące się do jednego z kilku rodzajów wyłączeń, które będą obowiązywały przez kolejne trzy i pół roku.

W pierwszym etapie wdrażania SCT w Warszawie zdecydowana większość pojazdów spełnia więc jej wymogi i nie potrzebuje żadnej nalepki, wniosku czy zgłoszenia. Wszyscy pozostali mogą złożyć wniosek online oraz w punkcie stacjonarnym.

Sprawdź swój pojazd w 30 sekund

Centrum informacji o strefie stanowi miejska strona internetowa. Za jej pośrednictwem można też przejść do prostego i szybkiego formularza, który odpowiada na najważniejsze pytania mieszkańców, przyjezdnych i przedsiębiorców.

Jeśli podczas weryfikacji okaże się, że pojazd spełnia wymogi strefy, to nic więcej nie trzeba już robić. Taki samochód nie ma obowiązku posiadać jakiejkolwiek nalepki, a kierowca nie musi składać żadnych wniosków ani rejestrować się gdziekolwiek. W takiej właśnie sytuacji jest aż 97 proc. kierowców jeżdżących po Warszawie.

A co, jeśli w toku weryfikacji okaże się, że pojazd nie spełnia wymogów strefy? Wówczas program poinformuje, jakie ewentualne kroki można podjąć. Wszystkie formalności związane z wyłączeniem z wymogów strefy tych, którym to przysługuje, można załatwić przez Internet.

Trzy podstawowe rodzaje wyłączeń dla osób fizycznych to:

  • zameldowanie w Warszawie i rozliczanie tu podatków;
  • bycie seniorem (ukończone 70 lat), bez dodatkowych wymogów;
  • posiadanie europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnością.

Wniosek o nalepkę, potwierdzającą prawo do wyłączenia, można następnie złożyć przez Internet za pomocą tej strony. Za obsługę całego procesu odpowiada stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

Punkt informacyjny SCT – czynny do godz. 20.00

Dla osób, które wolą załatwić sprawę osobiście, ZDM przygotował również możliwość złożenia wniosku fizycznie – w punkcie przy ul. Chmielnej 124 (wejście od ul. Żelaznej). Działa on od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00. Informacji o strefie udziela również Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Brak nalepki? Nie będzie mandatu!

Przepisy nie wskazują żadnej kary za brak nalepki. Karany jest wjazd do strefy czystego transportu bez uprawnień. To właśnie stosowne uprawnienie – poprzez sczytanie tablicy rejestracyjnej, a nie nalepki – będzie sprawdzała Straż Miejska i Policja kontrolując kierowców. W ramach współpracy ZDM i Straży Miejskiej, do kontroli prowadzonych przez miasto, zostanie wykorzystany system przenośnych kamer.

Wymierne korzyści dla zdrowia

Strefa Czystego Transportu dotyczyć będzie w pierwszym etapie stosunkowo niewielkiej liczby pojazdów. Jednak już teraz zdaniem władz Warszawy przyniesie wymierne efekty w poprawie jakości powietrza, a tym samym zdrowia mieszkanek i mieszkańców miasta – prognozowany jest znaczny spadek emisji szkodliwych substancji – tlenków azotu o 11 procent i pyłów zawieszonych o 20 procent.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Monia 02.07.2024 07:56
Dziwna odmiana ekologii jest w Warszawie...Z jednej strony wprowadza się strefy czystego transportu, ,,zazielenia się,, a z drugiej strony , gdzie się nie obejrzysz, to kurz, pył ,smród jeżdżących samochodów ciężarowych na budowę i z budowy .Likwiduje się trawę z kwiatami łąkowymi, w zamian za beton

Kris 19.06.2024 17:57
Już przeprowadzili badania i audyt, SCT to fikcja i wymysł chorych ekoterrorystow, wiatrwieje po całej Warszawie i nic tu takie ograniczenia nie dadzą, biurw tylko pr,ybedzie.

PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h