Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 15:19

Sześć mazowieckich miejsc, które pokochasz

Brak Ci pomysłów, jak spędzić majowe weekendy? Przychodzimy z pomocą. Proponujemy 6 lokalizacji w województwie mazowieckim, które oczarują Cię swoją wyjątkowością.
Sześć mazowieckich miejsc, które pokochasz

Źródło: Materiał partnera

Kurpie do poznania

Wyprawę na Kurpie Zielone można zacząć od Ostrołęki, a w zasadzie od tamtejszego Muzeum Kultury Kurpiowskiej z bogatymi zbiorami słynnych wycinanek kurpiowskich, mieszczącego się w pięknej kamienicy przy ulicy Józefa Bema 8. W strukturze tego muzeum funkcjonują także Pomnik Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku, w którym można poznać historię tego wydarzenia oraz Zagroda Kurpiowska w Kadzidle. Kadzidło jest interesującym miejscem, położonym w sercu Puszczy Zielonej. Na każdym kroku widać tu obiekty w stylu kurpiowskim - dworzec autobusowy, drewniane rzeźby. Zagroda Kurpiowska prezentuje dawną wiejską zabudowę.  

 

Wenecja Mazowsza

Takim tytułem określa się Pułtusk. Miasteczko zawdzięcza to miano położeniu na wyspach tworzonych przez kanały Narwi. Pułtusk słynie z najdłuższego, mającego niemal 400 m, brukowanego rynku w Europie. Od północy zamyka go wybudowana w 1449 roku bazylika pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Warte odwiedzenia jest Muzeum Regionalne, a także zamek dawnych właścicieli miasta – biskupów płockich.

 

Dolina Dolnego Bugu

 

Przygodę w regionie zacząć należy od Popowa Kościelnego, w którym jest zabytkowy kościół – Sanktuarium Matki Boskiej Popowskiej. W jego podziemiach znajdują się krypty dawnych właścicieli tutejszych ziem. Tuż za opłotkami wioski zobaczyć można rozległe nadbużańskie łąki poprzecinane starorzeczami. To raj dla miłośników ptaków. Mnóstwo tu ich, zwłaszcza na wiosnę. 

Kolejną miejscowością na naszej trasie jest Brańszczyk malowniczo położony nad Bugiem. Największą atrakcją miejscowości jest Skansen im. Marii Żywirskiej etnografki urodzonej w tym miasteczku. W skansenie można obejrzeć chatę kurpiowską wraz z ogródkiem, stodołę wypełnioną narzędziami oraz kuźnię. 

 

 

 

Miasto Cudu nad Wisłą, czyli…

 

Radzymin! Walki o to miasto w sierpniu 1920 roku zatrzymały armię bolszewicką na przedpolach Warszawy, a odbicie Radzymina zmusiło wroga do odwrotu na całym froncie. Na radzymińskim cmentarzu leżą nie tylko bohaterowie walk 1920 roku, ale także żołnierze września 1939 roku czy Armii Krajowej. Centralnym punktem radzymińskiej nekropolii jest kaplica-pomnik, poświęcona w 1927 roku jako wotum za zwycięstwo pod Radzyminem. Tuż przy cmentarzu znajduje się nowo powstałe Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 – oddział Muzeum Niepodległości. 

 

 

 

 

Nadbużańska kraina spokoju

 

Czas na chwilę zadumy. Zacznijmy od Treblinki. Na miejscu nazistowskich obozów zagłady działa dziś muzeum poświęcone historii obu obiektów – Obozu Zagłady Treblinka II oraz Karnego Obozu Pracy Treblinka I. 4 km na południe od Sadownego czeka na nas krajobrazowa atrakcja: torfowisko „Kules” i pobliska piaszczysta wydma. Rozległe torfowisko, najpiękniej wygląda w czasie kwitnienia wełniaka. Wokół torfowiska jest ścieżka ze znakami i tablicami. Jadąc 3,5 km od Sadownego na zachód, w kierunku wsi Zalesie, po prawej stronie, tuż obok drogi zobaczymy wyjątkowej urody kapliczkę św. Jana Nepomucena. Związana jest z nią legenda, według której figura z sadowieńskiego kościoła dwa razy porwana została przez wezbrane wiosną wody Bugu i dopłynęła do tego miejsca.

Warto odwiedzić także Rezerwat „Wydma Mołożewska”, który jest jednym z ciekawszych rezerwatów w województwie mazowieckim. Został utworzony na rozległych łąkach w zakolu Bugu. Rzeka otacza rezerwat z trzech stron. Teren rezerwatu oddalony od siedzib ludzkich, jest rozległy, a podczas roztopów zalewany wodą, dzięki czemu zatrzymuje się tu tysiące ptaków wędrownych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Legendarna ławeczka

 

Chyba nie ma nikogo w Polsce, kto by nie znał serialu „Ranczo”. Zdecydowana większość scen została nakręcona w Jeruzalu, który na potrzeby filmowców zamienił się w serialowe Wilkowyje. Wjeżdżając do tej niewielkiej miejscowości od razu zorientujemy się, że to jest ta z serialu. Na środku wioski, tuż obok kościoła, stoi niebieski sklep „U Krysi”, a przed nim ławeczka. Ileż to mądrości życiowych na niej wypowiedziano…

 

Artykuł finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ