Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 10:20

Przetasowanie we władzach Żoliborza. Radni wybrali nowego wiceburmistrza

Podczas dzisiejszej sesji rady dzielnicy odwołano ze stanowiska wiceburmistrza Marię Popielawską, która obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jej miejsce zajęła Renata Kozłowska na wniosek rządzącej w dzielnicy Koalicji Obywatelskiej.

W zarządzie dzielnicy następują zmiany. Ze stanowiska wiceburmistrz odwołano Marię Popielawską przebywającą od sierpnia na zwolnieniu lekarskim. W ubiegłym roku, gdy kompletowano zarząd, zarekomendowało ją Miasto Jest Nasze, znajdujące się wówczas w obozie rządzącym.

W listopadzie trójka żoliborskich radnych z MJN wycofała się z porozumienia przechodząc do opozycji. Odwołanie Marii Popielawskiej, zwłaszcza w obliczu rozłamu koalicyjnego, według radnych PO, jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania obecnie osłabionego składu zarządu. Grzegorz Hlebowicz z PiS powątpiewał czy moralne będzie odwołanie wiceburmistrz będącej w ciąży. Z kolei radna Donata Rapacka ze Stowarzyszenia Żoliborzan zapytała: - Czy ktoś wie jakie plany ma Maria Popielawska? Radna Marta Szczepańska z MJN wskazywała również na wadliwość przepisów, które nie dają możliwości powołania kogoś, kto mógłby jedynie pełnić obowiązki, zastępowanej osoby oraz poinformowała, że Maria Popielawska oddaje się woli radnych. Rada zdecydowała o odwołaniu Marii Popielawskiej ze stanowiska zastępcy burmistrza 12 głosami, pozostali wstrzymali się od wyrażenia stanowiska.

Teraz większość, którą mają rządzący nie jest stabilna. Radni KO w 21 osobowej radzie dzielnicy mają 10 mandatów. Wsparciem mogą okazać się dwie niezależne radne Donata Rapacka (Stowarzyszenie Żoliborzan) i Izabela Rychter (Nowy Żoliborz). Obie radne, w momencie wyjścia z koalicji MJN, zgodnie przyznały, że aktualnie nie widzą powodów by przerwać porozumienie z Nowoczesną i PO.

Kandydat na burmistrza sprzed roku zostaje teraz wiceburmistrzem

Za objęciem przez Renatę Kozłowską funkcji wiceburmistrza Żoliborza głosowało 11 radnych - 10 było przeciw. Szefowa żoliborskich struktur Platformy Obywatelskiej i dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 392 od 26 lat jest pracownikiem oświaty. Przed rokiem była jednym z kandydatów na stanowisko burmistrza, ale MJN sprzeciwił się tej decyzji. Renata Kozłowska nie zdobyła dziś uznania u wszystkich radnych dzielnicy. Krążą opinie, że nie zagwarantuje dzielnicy dobrego zarządzania. Ponadto Grzegorz Hlebowicz zwrócił uwagę, że Renata Kozłowska może generować konflikty społeczne na Żoliborzu.

Przeciwnicy wyboru Kozłowskiej na nową wiceburmistrz nie mogą jednak odmówić jej znajomości zasad systemu edukacji, którą nabyła jako dyrektorka szkoły. Obejmując stanowisko dyrektorki placówki rozszerzyła jej ofertę z 5 do 19 klas, a także nawiązała współpracę z Legią. Jak sama powiedziała, przez cały okres kierowania szkołą, nie wpłynęła żadna skarga. Jeszcze nie wiadomo jakimi obszarami będzie zajmować się nowa pani wiceburmistrz. Pewne może być, jak zapowiedział Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza, że przejmie zarządzanie oświatą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ