Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 18:43
Reklama

Wybory do Europarlamentu – głosowanie w Warszawie

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Będą to już piąte wybory, w których wybrani zostaną polscy przedstawiciele w Parlamencie Europejskim. Wybranych zostanie 53 posłów na pięcioletnią kadencję.
Wybory do Europarlamentu – głosowanie w Warszawie

Autor: Ewelina Lach

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • jak otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania?
  • jak zmienić miejsce głosowania?
  • udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych oraz osób starszych

Już od 26 kwietnia br. można złożyć wniosek:

  • o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania oraz
  • w sprawie zmiany miejsca głosowania.

Cały czas można też sprawdzać swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, a także upewnić się, gdzie znajduje się lokal do głosowania.

Jak otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Jeżeli wyborca nie jest pewien, gdzie będzie przebywać w dniu wyborów – należy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Na podstawie tego dokumentu będzie można oddać swój głos w każdej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Ważne, aby dobrze zabezpieczyć ten dokument. Zaświadczenie wydawane jest tylko raz i jego utrata będzie oznaczała brak możliwości oddania głosu.  

Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w każdym urzędzie gminy w kraju, a w Warszawie w każdym urzędzie dzielnicy. Za granicą zaświadczenie wyda Konsul RP. Sprawa załatwiana jest od ręki i bezpłatnie.

Termin na uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania: od 26 kwietnia do 6 czerwca br.

Jak zmienić miejsce głosowania?

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić swoje dane, które są gromadzone w Centralnym Rejestrze Wyborców. Można skorzystać z usługi dostępnej na stronie. Jeżeli okaże się, że adres miejsca, pod którym mamy oddać głos jest nieaktualny, można złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Wniosek można złożyć przez Internet (potrzebny profil zaufany) lub osobiście w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Dzielnicy m.st. Warszawy, w której wyborca będzie przebywać w dniu wyborów. Sprawa załatwiana jest od ręki i bezpłatnie. Termin na zmianę miejsca głosowania: od 26 kwietnia do 6 czerwca br.

W przypadku obywateli Unii Europejskiej sam fakt zameldowania na pobyt stały na terenie m.st. Warszawy nie wystarczy. Aby zagłosować w wyborach muszą złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz osób starszych

Osoba, która posiada orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub najpóźniej w dniu wyborów kończy 60 lat może:

  • głosować przez pełnomocnika - w tym celu należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. Można to zrobić do 31 maja br.
  • głosować korespondencyjnie - zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie I. Można to zrobić do
    27 maja br.

Wyborca, który zachorował i w dniu głosowania podlega obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może również głosować korespondencyjnie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 22°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 23 km/h