Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 01:07

Festiwal Script Fiesta 2024

W dniach 18-21 kwietnia w żoliborskim Kinie Elektronik oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej odbędzie się 12. edycja Script Fiesty – wyjątkowego Festiwalu Filmowego poświęconego sztuce scenariuszowej.

W tym artykule przeczytasz o:

  • festiwalu Script Fiesta
  • Idei imprezy
  • programie

W dniach 18-21 kwietnia w stołecznym Kinie Elektronik oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej odbędzie się 12. edycja Script Fiesty – wyjątkowego Festiwalu Filmowego poświęconego sztuce scenariuszowej. W programie festiwalu prócz bezpłatnych projekcji filmowych poczesne miejsce zajmują, jak co roku, warsztaty, panele dyskusyjne, a także spotkania z mistrzami kina. Aborcja – temat, który polaryzuje rozmówców. Skąd się wzięła Pocahontas? Jak mówić o uchodźcach? Jak pisać o osobach LGBT+ bez stereotypów? To jedne z wielu trudnych tematów, które zostaną podjęte podczas towarzyszących pokazom dyskusji panelowych. Gośćmi festiwalu będą zaś między innymi: Krzysztof Zanussi, Philip LaZebnik, Olga Bołądź, Maciej Ślesicki, Gabriela Muskała, Ilona Łepkowska, czy Michał Kwieciński. Jako patron prasowy bdęziemy na naszych łamach na bieżąco informować o festiwalowych wydarzeniach.  


Program 12. edycji Festiwalu Filmowego Script Fiesta:

 

18 kwietnia (czwartek) – 1 dzień festiwalu

Panel: Trudny temat: Czy trzeba odwagi, żeby pisać w Polsce o aborcji? 
Temat aborcji stał się w ostatnich latach jednym z najbardziej dyskutowanych w Polsce. Natalia Waloch, dziennikarka „Wysokich Obcasów” porozmawia z Katarzyną Sarnowską („Miało cie nie być”/producentka, scenarzystka), Marianną Zydek („Czwartek”/aktorka) oraz Olgą Bołądź („Alicja i żabka”/aktorka, scenarzystka, reżyserka). Panel poprzedzi pokaz filmów „Alicja i żabka” scen. i reż. Olga Bołądź oraz „Czwartek” scen. i reż. Bren Cukier.

Panel filmoterapii - Tekst, który leczy
Jak bezpiecznie przepracować własne doświadczenia w scenariuszu? Martyna Harland, psycholożka i dziennikarka „Zwierciadła” oraz TVP, będzie rozmawiać z Beatą Dzianowicz („Strzępy”/reżyserka, scenarzystka), Robertem Milczarkiem (psychoterapeuta) i Sylwią Wojtysiak (psychoterapeutka) o tym, jak podzielić się własnymi doświadczeniem z widzami i przenieść na ekran cząstkę własnego życia w bezpieczny sposób.

Pokaz filmu: „Pocahontas” 
scen. Philip LaZebnik, Susannah Grant, reż. Eric Goldberg, Mike Gabriel

Masterclass z Philipem LaZebnikiem: Jak powstały Pocahontas, Mulan i Shrek? 
Adriana Prodeus, krytyczka filmowa magazynu „Kino”, weźmie w ogień pytań Philipa LaZebnika, człowieka, który ukształtował wyobraźnię niejednej z osób za sprawą takich hitów, jak „Pocahontas”, „Mulan”, „Książę Egiptu” czy kultowy „Shrek”.

Panel - Kiedy aktor pisze, czyli co widzi aktor, czego nie widzi scenarzysta? 
Anna Serdiukow, krytyczka filmowa i dziennikarka magazynu „Zwierciadło” porozmawia z Leną Górą („Imago”/aktorka, scenarzystka), Gabrielą Muskałą („Błazny”/aktorka, scenarzystka, reżyserka) i Marcinem Bortkiewiczem („Tonia”/aktor, reżyser, scenarzysta) o tym, czy doświadczenie w pracy aktorskiej otwiera oczy na to, czego nie widzą scenarzyści i scenarzystki?

Panel - Szef developmentu. Strażnik progu, mentor, czy sprzymierzeniec? 
Anna Bielak, szefowa developmentu Aurum Film, scenarzystka, była dyrektorka artystyczna Script Fiesty) porozmawia z Kają Jałochą (szefowa developmentu Shipsboy), Pauliną Józefiną Moczyńską (kierownik developmentu Film Produkcja, scenarzystka) oraz Karoliną Golubą (producentka Furia Film, konsultantka scenariuszowa).

Gala Otwarcia i pokaz filmu „Imago” 
scen. Lena Góra, Olga Chajdas, reż. Olga Chajdas. 
Po pokazie zapraszamy na panel - Jak z prawdziwej rodziny zrobić filmową? 
Maja Chitro, dziennikarka „Elle” i kulturoznawczyni, porozmawia z twórcami nagrodzonego Srebrnymi Lwami w Gdyni filmu „Imago”. Obraz opowiada o Eli „Malwinie" Wyczyńskiej, ikonie trójmiejskiej muzycznej sceny alternatywnej lat 80 i prywatnie mamie Leny Góry.


19 kwietnia (piątek) – drugi dzień festiwalu

Pokaz filmu „Moje stare” 
scen. Natasza Parzymies i Alicja Sokół, reż. Natasza Parzymies oraz panel Trudny temat: Kino wychodzi z szafy. Jak pisać o osobach LGBT+ bez stereotypów? 
O osobach LGBT+ jeszcze nigdy nie było w Polsce tak głośno. Nareszcie stały się widzialne dla społeczeństwa - także w scenariuszach. Gośćmi Piotra Grabarczyka, dziennikarza Wirtualnej Polski i aktywisty, będą Natasza Parzymies („Moje stare”/reżyserka, scenarzystka), Ilona Łepkowska („Na dobre i na zła”/scenarzystka, producentka, pisarka), Dawid Nickel („Komers”/reżyser, scenarzysta) oraz Małgorzata Szumowska („Kobieta z…”/reżyserka, scenarzystka, producentka).

Panel KIPA - It's a match! O dobrych praktykach współpracy scenarzysty z producentem. 
Relacje scenarzystów i producentów nie są łatwe. Ale wcale nie muszą być trudne! Joanna Tatko (producentka kreatywna, konsultantka scenariuszowa) porozmawia z Dorotą Schleiss (producentka, kierownik produkcji), Kingą Tasarek (kierownik produkcji) i Dawidem Torrore (reżyser, scenarzysta) o dobrych praktykach współpracy osób piszących i producentów.

Panel - Scenariusz gry to nie tylko litery! 
O opowieściach emergentnych, environmental storytellingu proceduralnym generowaniu scenariuszy, a także roli, jaką w kreowaniu narracji odgrywają programiści, animatorzy i graficy porozmawiają dziennikarz Mateusz Witczak, Marta Fijak (game designer), Maria Borys-Piątkowska (narrative designer) i Jędrzej Napięcek (scenarzysta, pisarz).

Panel TVN Warner Bros. Discovery - True Fiction - prawdziwe historie w filmie i serialu. 
Historie wychodzące od rzeczywistości to w filmach i serialach ostatnich lat prawdziwy fenomen. Ola Salwa, dziennikarka „Polityki” i krytyczka filmowa porozmawia z Martą Grelą (dyrektorka działu fabularnego), Łukaszem Ponińskim (dyrektor domu produkcji fabularnych), Ewą Popiołek (szefowa działu literackiego) z TVN Warner Bros. Discovery i Ewą Czajkowską (managerka ds. rozwoju lokalnej produkcji) z Warner Bros. Entertainment Polska.

Panel - Zamach na świętości. Jak zmierzyć się z legendą Znachora, Pana Kleksa, Kargula i Pawlaka? 
Pokazanie na nowo „starych” bohaterów to nie lada wyczyn. O wyzwaniach z tym związanych Karolinie Korwin-Piotrowskiej, dziennikarce i pisarce, opowiedzą Krzysztof Gureczny („Akademia Pana Kleksa”), Mariusz Kuczewski („Znachor”) i Andrzej Gołda („Sami swoi. Początek”).

Panel Audioteka - Jak napisać scenariusz audioserialu? 
Czym jest audioserial i czym się wyróżnia? Jak myśleć o dźwięku, pisząc scenariusz? Jak powstała superprodukcja „Narutowicz”? Gośćmi Beaty Kwiatkowskiej, dziennikarki radia „357”, będą: Marcin Napiórkowski (scenarzysta), Grzegorz Drojewski (reżyser), Katarzyna Szybińska (producentka, Audioteka). 


Pokaz filmu „Filip” 
scen. Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz, reż. Michał Kwieciński (125') 
oraz Q&A: Jak udało się przerwać klątwę adaptowania Tyrmanda? 
Michał Kwieciński na temat Tyrmanda i klątwy związanej z adaptowaniem pisarza opowie Łukaszowi Knapowi, dziennikarzowi i autorowi kanału YT „Kanapa Knapa”.

Panel - Scenariusz pisany piosenką. Jak dopowiadać akcję i postaci z pomocą utworów muzycznych? 
Ilustrowanie filmu muzyką nie zawsze zaczyna się po zdjęciach. Joanna Rawska, promotorką muzyki i artystów, porozmawia z Leną Górą (aktorka, scenarzystka), Wojtkiem Urbańskim (kompozytor, producent muzyczny) oraz Patrycją Bukowską (konsultantka muzyczna).

Noc teledysków. 
Najlepsze klipy ostatniego roku zaprezentuje Kasia Rodek, dziennikarka radia Kampus.


20 kwietnia (sobota) – trzeci dzień festiwalu

Panel Trudny temat: Zamach na historię. O Kościuszce, góralach i szlachcicach zdjętych z pomnika. 
Nowoczesne polskie kino historyczne w natarciu! Gośćmi Krzysztofa Kwiatkowskiego, dziennikarza „Gazety Wyborczej” i krytyka filmowego, będą Jakub Rużyłło (scenarzysta „1670”), Łukasz M. Maciejewski (scenarzysta „Biała odwaga”), Michał A. Zieliński (scenarzysta „Kos”) i Marcin Koszałka (operator, reżyser, scenarzysta).

Panel - Jakich scenariuszy szuka dziś Aurum Films? 
Michał Walkiewicz, redaktor naczelny Filmwebu i krytyk filmowy, przepyta Anetę Hickinbotham, producentkę Aurum Film, jednej z najprężniej działających firm produkcyjnych w Polsce („Ostatnia Rodzina”, „Boże ciało”).

Pokaz filmu „Morderstwo w Catamount” 
scen. Krzysztof Zanussi, Julian More, Sheila More reż. Krzysztof Zanussi 
oraz masterclass z Krzysztofem Zanussim: Zanussi w Hollywood. 
O swojej amerykańskiej przygodzie reżyser opowie Łukaszowi Maciejewskiemu, filmoznawcy, krytykowi filmowemu i teatralnemu.

Warsztat otwarty - Targowisko Twórczości Macieja Ślesickiego. 
Otwarte konsultacje scenariuszowe na scenie kina Elektronik. Jest to niepowtarzalna okazja, aby skonfrontować swój pomysł z dwukrotnie nominowanym do Oscara® producentem, scenarzystą, reżyserem oraz Kanclerzem Warszawskiej Szkoły Filmowej, Maciejem Ślesickim.

Panel ZAPA - AI w kinie. Czy da się uczynić z niej pozytywnego bohatera? 
Sztuczna inteligencja – szansa dla branży czy jej koszmar? Marcin Radomski, krytyk filmowy i dziennikarz „Onet”, porozmawia z Michałem A. Zielińskim („Kos”/scenarzysta), Maciejem Barczewskim („Supersiostry”/reżyser, scenarzysta) i Moniką Chmielewską, ekspertką prawa autorskiego oraz radcą prawnym.

Pokaz filmu „Zielona granica” 
scen. Agnieszka Holland, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Maciej Pisuk, reż. Agnieszka Holland i Q&A: Jak napisać scenariusz będący reakcją na wydarzenia polityczne? Dziennikarz Andrzej Rossa porozmawia ze współscenarzystami najgłośniejszego polskiego filmu ostatnich lat - Gabrielą Łazarkiewicz-Sieczko i Maciejem Pisukiem.


21 kwietnia (niedziela) – czwarty dzień festiwalu

Pokaz filmów krótkometrażowych „Shujayya” 
scen. i reż. Mohammed Almughanni oraz „Do raju” scen. Marta Szymanek, Piotr Szymanek, reż. Marta Szymanek

Panel Trudny temat: Ludzkie historie, a nie paliwo dla polityków. Jak pisać o uchodźcach? 
Anita Piotrowska, krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”, zaprosi do rozmowy Gabrielę Łazarkiewicz-Sieczko (scenarzystka), Martę Szymanek (psycholożka, scenarzystka, reżyserka), Tadeusza Łysiaka (reżyser, scenarzysta) oraz Mohammeda Almughanni (reżyser, scenarzysta).

Panel - Proper Medical Writing: Ból tworzenia: Jak napisać zdrowy scenariusz o chorobie? 
Jak zobrazować stan choroby na ekranie bez popadania w skrajności opowiedzą Karolinie Wierzbińskiej, aktywistce i redaktor naczelnej „hellozdrowie.pl”, Beata Dzianowicz („Strzępy"), Monika Sobień-Górska („Lęk") i Maria Kołtowska-Häggström (dyr. med. Proper Medical Writing).

Panel - Villas, Jędrusik, Osiecka. Jak znaleźć klucz do biografii legendarnych artystek? 
Czy to w ogóle możliwe, żeby napisać scenariusz o osobie, którą znają wszyscy? O wielkiej gwieździe, o której każdy ma swoje wyobrażenie? Polscy scenarzyści i scenarzystki pokazują, że można! Na panelu prowadzonym przez Agatę Passent o swoich doświadczeniach w tej materii opowiedzą Piotr Domalewski, autorka scenariusza o Kalinie Jędrusik - Katarzyna Klimkiewicz („Bo we mnie jest seks”), autora scenariusza o Agnieszce Osieckiej - Maciej Karpiński („Osiecka”) i autorka scenariusza o Violetcie Villas - Karolina Bielawska („Dzięcioł i Violetta”).

Panel - Czeski humor, polski film. Jak uczą pisać na słynnej FAMU? 
O tym, czym różni się czeskiej podejście do tekstu od polskiego, opowiedzą Piotrowi Czerkawskiemu Kinga Dębska („Moje córki krowy"), Tomasz Wiński („Granice miłości”) i Piotr Jasiński („One F*cking Wish”).

Panel - Respect Energy: W trosce o gatunek... ludzki. 
Jak kino gatunkowe reaguje na katastrofę klimatyczną? Katastrofa klimatyczna to jeden z ulubionych motywów kina sci-fi i jednocześnie jeden z najbardziej palących problemów współczesności. Dawid Muszyński, redaktor naczelny „naEkranie.pl”, porozmawia z Piotrem Biedroniem (reżyser, scenarzysta), Michałem Krzywickim (reżyser, scenarzysta, aktor) oraz Tomaszem Kolankiewiczem (filmoznawca, historyk filmu).

Pokaz filmu „Chleb i sól” 
scen. i reż. Damian Kocur 
oraz Q&A: Scenariusz czy reagowanie na to, co dzieje się na planie? 
Tymoteusz Wójcik, dziennikarz MoviesRoom.pl porozmawia z Damianem Kocurem.

Gala Zamknięcia i rozdania nagród. 
Na event kończący festiwal zapraszają Artur Zaborski, dyrektor artystyczny Script Fiesty i dziennikarka TokFM Patrycja Wanat. Podczas wieczoru poznamy zwycięzcę konkursu na najlepszy zrealizowany scenariusz, który otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł – jest to najwyższa nagroda scenariuszowa w Polsce oraz laureata konkursu na koncept serialu. Zwycięzca będzie mógł cieszyć się nagrodą w wysokości 20 tys. zł. Swoją nagrodę w wysokości 10 tys. zł na najlepszy koncept scenariusza audio wręczy także Audioteka będąca partnerem Script Fiesty.

W trakcie całej Script Fiesty, przed większością paneli dyskusyjnych i spotkań z twórcami, będzie można zobaczyć dwuminutówki przygotowane przez studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, która jest organizatorem Festiwalu. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. 

Więcej informacji na temat Festiwalu Filmowego Script Fiesta. Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h