Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:32

Nawracające zapalenie pęcherza – nie tylko bakterie mogą być przyczyną

Zapalenie pęcherza jest przypadłością, która może mieć wiele konsekwencji zdrowotnych. Problem zazwyczaj częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn i wiąże się ze złym samopoczuciem fizycznym i psychicznym. Przewlekłe i nawracające zapalenia pęcherza mogą skutkować nietrzymaniem moczu, a także obniżeniem libido i spadkiem funkcji seksualnych. Co powoduje nawracające zapelenie pęcherza?

Zapalenie pęcherza - wstydliwy problem, który nawraca

Szacuje się, że na zapalenie pęcherza choruje od 20 do 50% kobiet przynajmniej raz w życiu. Co ważne, raz przebyte zapalenie pęcherza może zwiększać ryzyko ponownego zachorowania. 

Zazwyczaj zapalenie pęcherza jest powodowane przez specyficzną budowę fizjologiczną kobiet: ujście cewki moczowej znajduje się w niedalekiej odległości od odbytu, dlatego stosunkowo często dochodzi do nadkażenia cewki przez bakterie E.coli. Może do tego dojść w trakcie stosunku seksualnego, jak i w ciągu dnia, jeśli nie zostanie zachowana dostateczna higiena okolic intymnych.

Pacjentki często zgłaszają się do lekarzy rodzinnych z pytaniem, co na zapalenie pęcherza można stosować na co dzień. Z pewnością bezpieczne dla większości zdrowych osób są preparaty zakwaszające mocz, czyli np. sok z żurawiny lub suplementy wspierające zdrowie dróg moczowych. Dostępne bez recepty są również leki takie jak furazydyna, które chociaż skuteczne, absolutnie nie powinny być nadużywane. Co zrobić, jeśli zapalenie pęcherza nawraca? Co może być tego powodem?

Nawracające zapalenie pęcherza - przyczyny

O nawracającym zapaleniu pęcherza mówimy, jeśli pojawia się ono częściej niż dwa razy na rok. Zazwyczaj na zapalenie pęcherza częściej chorują kobiety aktywne seksualnie - choroba ta bywa nazywana również chorobą "miodowego miesiąca". Z pewnością jednak niektóre kobiety mają większe predyspozycje do rozwijania zapalenia pęcherza i to stanowi dla nich dodatkowe obciążenie - stosowanie globulek dopochwowych przywracających prawidłowe pH, zażywanie preparatów z mikroflorą i odpowiednia higiena (np. stosowanie majtek siateczkowych) mogą przynieść tutaj dobre rezultaty.

Zawsze jednak nawracające zapalenie pęcherza powinno być powodem do zgłoszenia się na badania do lekarza rodzinnego lub ginekologa. Może bowiem oznaczać kamicę nerkową, występowanie nieprawidłowości anatomicznych lub inne choroby związane z układem moczowym, co wymaga odpowiedniej diagnostyki i wprowadzenie leczenia. Nawracające zapalenie pęcherza może także towarzyszyć zaburzeniom hormonalnym, np. związanym z menopauzą.

Czym może skutkować nawracające zapalenie pęcherza?

Przede wszystkim przy zapaleniu pęcherza wskazane jest spożywanie jak największej ilości płynów. Konieczne jest odpowiednie dbanie o higienę. Niewskazane są kąpiele, zamiast tego należy brać prysznice i nie używać drażniących detergentów. Jeśli mamy tendencję do częstych kłopotów z pęcherzem, zarówno przed jak i po stosunku seksualnym należy dokładnie opróżniać pęcherz.

Warto pamiętać, że nieleczone, nawracające zapalenie pęcherza może prowadzić do osłabienia mięśni i nietrzymania moczu. W konsekwencji niezbędne mogą okazać się pampersy dla dorosłych, które zapewniają higienę i chronią przed nieprzyjemnymi zapachami. Nawracające zapalenie pęcherza znacznie wpływa na komfort życia i może być przyczyną powstawania dalszych schorzeń, również złego samopoczucia psychicznego i niechęci do opuszczania własnego domu. Podjęcie leczenia nawracającego zapalenia pęcherza jest konieczne, a z obecnymi możliwościami diagnostycznymi i terapeutycznymi rokowania są zazwyczaj dobre i bardzo dobre.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 24 km/h