Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 04:27
Reklama

Warszawa chroni – program dla mieszkańców

Stolica opracowała program "Warszawa chroni" - pakiet działań i inwestycji w ochronę ludności cywilnej w sytuacjach kryzysowych i adaptacji miasta do zagrożeń. Koszt programu to 117 mln zł.
Warszawa chroni – program dla mieszkańców
Rafał Trzaskowski i Władysław Kosiniak-Kamysz

Autor: Ewelina Lach

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • programie Warszawa chroni
  • działaniach w ramach programu
  • audycie na rzecz bezpieczeństwa

Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział wprowadzenie programu "Warszawa chroni" podczas konferencji prasowej z udziałem wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Program, który opracowała Warszawa jest odpowiedzią na sytuację polityczną, ale też kontynuacją działań wcześniej prowadzonych przez miasto, czy to podczas pandemii czy kryzysu uchodźczego.

Podjąłem decyzję, by opracować specjalny program „Warszawa chroni”. Na najbliższej sesji budżetowej przeznaczymy na niego 117 mln zł, żeby w ciągu najbliższych lat móc dokonać najbardziej istotnych inwestycji w obszarze obrony cywilnej, ale też edukacji mieszkańców - zapowiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Pakiet będzie obejmował m.in. organizację miejsc schronienia, zabezpieczenie dostępów do wody, zapewnienie ciągłości funkcjonowania organów m.st. Warszawy, zakup odpowiedniego sprzętu czy też edukację mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa. W planach jest również wytypowanie i dostosowanie obiektów, które w czasie zagrożenia będą na przykład zastępczymi miejscami szpitalnymi. 

Program zakłada też stworzenie magazynów - w tym magazynu przeciwpowodziowego wyposażonego w potrzebny w takiej sytuacji sprzęt. Prezydent Trzaskowski zapowiedział również utworzenie dodatkowych, niezależnych od sieci wodociągowych, ujęć wody i zakup beczkowozów. Po agresji Rosji w Ukrainie ratusz dokonał audytu schronów. Od 2004 r. w polskim systemie prawnym nie ma definicji schronu ani żadnego aktu, który by tę kwestię regulował. Jednak dzięki przeprowadzonej w 2022 r. przez warszawskich urzędników wspólnie ze strażakami inwentaryzacji wynika, że w stolica dysponuje co najmniej 7 mln m kw. powierzchni, która może służyć jako miejsca ukrycia dla ludności. Warszawa zrobiła taki audyt jako pierwsza w Polsce.

Sytuacja jest wyjątkowa. Oczywiście Polska jest bezpieczna co potwierdza wczorajsze spotkanie Prezydenta RP i Premiera RP w Stanach Zjednoczonych. Ale trzeba być gotowym, bo tego wymaga odpowiedzialność. Nie musimy się niczego obawiać, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Do tego potrzebna jest konkretna ustawa i przepisy, na podstawie których będziemy mogli działać, dokładny podział zadań i inwestycji. Najważniejsze jest to, że cały czas o tym rozmawiamy. Będę dbał o to, by konsultacje z innymi samorządami były przeprowadzone – dodał prezydent stolicy zapowiadając współpracę z rządem przy tworzeniu przepisów o obronie cywilnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ