Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 czerwca 2024 22:39

Nowa placówka dla najmłodszych na południu dzielnicy

Planowana budowa żłobka i przedszkola na terenie dawnej wojskowej bocznicy kolejowej na Powązkach wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców południowej części Żoliborza. Projekt, mający powstać na zalesionej działce przy ul. Ficowskiego, spotkał się z opozycją niektórych mieszkańców, którzy zgłaszają swoje wątpliwości co do celowości tej inwestycji.
Nowa placówka dla najmłodszych na południu dzielnicy

Źródło: Urząd Dzielnicy Żoliborz

Mieszkańcy podnoszą kwestię charakteru terenu, który w przeszłości pełnił funkcję wojskowej bocznicy kolejowej. Zdaniem niektórych, teren o takim historycznym tle nie powinien być przeznaczany na placówki dla najmłodszych mieszkańców miasta. Odnoszą się także do ekspertyzy Głównej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która sugeruje, że zmiana przeznaczenia terenu mogłaby zaburzyć istniejący ekosystem naturalny, zdolny do samooczyszczania.

Kolejnym zarzutem mieszkańców jest planowana wycinka około 200 drzew na terenie inwestycji, która ma zabezpieczyć miejsca parkingowe i drogi dojazdowe do obiektu. To wywołuje obawy o kolejne wycinki, które mogą być konieczne w przyszłości.

Warto zaznaczyć, że teren, na którym planowana jest inwestycja, znajdował się w pobliżu zakładów chemicznych, co skłoniło władze do przeprowadzenia remediacji, czyli działań mających na celu oczyszczenie terenu z substancji zagrażających zdrowiu i środowisku. Badania gruntu przeprowadzone trzykrotnie, ostatnie w maju 2023 roku, nie wykazały przekroczeń zawartości metali ciężkich w glebie i ziemi.

Decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, akceptująca plan remediacji, jest kluczowym krokiem ku realizacji tej inwestycji. Niemniej jednak, obecnie nie jest jeszcze prawomocna.

Nowa placówka oświatowa ma pomieścić 150 dzieci w żłobku i 200 dzieci w przedszkolu, zatrudniając jednocześnie 79 osób, w tym pedagoga, psychologa, logopedę i pielęgniarki. Budynek zaplanowano na trzy kondygnacje, z różnym przeznaczeniem dla żłobka i przedszkola. Mimo podjętych działań, część mieszkańców wciąż pozostaje sceptyczna wobec tego projektu. Ostateczna decyzja ws. rozpoczęcia budowy ma zapaść po prawomocności decyzji RDOŚ.

Przeczytaj również: Agata Passent dołącza do zespołu Gazety Żoliborza

Agata Passent w Gazecie Żoliborza będzie odpowiadała za tematykę interwencyjną, a w felietonach skupi się na swoich młodzieńczych latach i relacjach z Danielem Passentem - swoim ojcem. Dodatkowo będzie poruszała tematy związane z lokalną kulturą i zielenią.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 26 km/h