Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 19 czerwca 2024 12:22

[podcast] Zrób coś dla przyrody! O akcji „Czyste rzeki Mazowsza” rozmawiamy z Izabelą Stelmańską

„Czyste rzeki Mazowsza to szeroko zakrojona akcja edukacyjna o tym, jak powinniśmy się zachowywać na rzekach, jak się zorganizować na kajaki i jak zadbać o środowisko” – tak opisuje akcję, która już w sobotę 7 października, Izabela Stelmańska, prezes zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. To właśnie tematy naszego najnowsze podcastu.

Na Mazowszu mamy wiele rzek, a przyroda to nieodzowny element turystyki. Abyśmy mogli spędzać lato na łonie przyrody, pływając na kajakach, czy po prostu kąpiąc się w rzece, musimy zadbać o jej dobry stan. Dlatego już w sobotę, 7 października, będzie miała miejsce kolejna edycja akcji „Czyste rzeki Mazowsza”. O jej przebiegu i stanie mazowieckich rzek Kuba Łasicki rozmawia w najnowszym podcaście z Izabelą Stelmańską – dyrektor w departamencie kultury, promocji i turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i prezes zarządu Mazowieckiego Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Wyłowili już opony, drzwi, a nawet wózek dla dziecka

To nie pierwsza edycja akcji. Poprzednie razy obfitowały w nietypowe rzeczy pozostawione w rzece przez turystów lub mieszkańców. „Podstawowymi rzeczami, które się wyławia z rzeki są butelki, reklamówki, torebki. Znaleźliśmy też wózek dla dziecka, a nawet drzwi. Ciekawa była kwestia ich transportu” – mówi Izabela Stelmańska. Posłuchajcie naszego podcastu, aby poznać więcej historii z poprzednich akcji.

Przynosisz chipsy nad rzekę? Folię wyrzuć do śmieci, nie do wody!

„Każdy zawsze powtarzał w szkole, że jeśli coś bierzesz ze sobą na szlak, zabierz to do plecaka i wyrzuć w miejscu do tego przeznaczonym. To jest podstawa, którą chyba trzeba cały czas powtarzać, patrząc na to, co wyławiamy z rzeki. Kto wyrzuca torebki po chipsach do wody? Przecież w domu też nie rzucamy śmieci na podłogę, tylko do kosza” – przypomina Izabela Stelmańska, która w podcaście tłumaczy, jak należy zachowywać się podczas wypoczywania nad rzeką.


rzeki mazowsza żoliborz sm

rzeki mazowsza żoliborz sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 29°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h