Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 05:12

Zima w Bielańskim Ośrodku Kultury. Program wydarzeń w grudniu i styczniu. Materiał partnera

Przed nami zimowe koncerty i świąteczne spektakle dla dzieci i dorosłych. I choć w najbliższych tygodniach będzie dominowała świąteczna atmosfera to zapowiadane w grudniu i styczniu wydarzenia będą różnorodne.

Grudzień, a zaraz za nim - Styczeń - zbliżają się wielkimi krokami! To czas wyjątkowy m.in. z powodu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. To również miesiące nadzwyczaj klimatyczne, które kojarzą nam się ze śniegiem, udekorowanymi choinkami, ciepłą, zimową herbatką w blasku migających światełek i świątecznymi piosenkami, na które wszyscy czekają. W takiej właśnie atmosferze - Bielański Ośrodek Kultury chce gościć swoją widownię.

Spektakl „Król i Morze” w wykonaniu Fundacji Scena Lubelska

„Król i morze” to 21 krótkich opowieści, które prowokują do myślenia zarówno małego, jak i dojrzałego odbiorcę (od 5 do 105), otwierają przed nimi nowe sensy i znaczenia. Materiałem, który posłużył do realizacji jest treść książki „Król i morze” Heinza Janischa połączona z nagraniami radiowymi. Na scenie pokazywane są scenki z życia „króla” – filozoficzne rozmowy prowadzone z kotem, cieniem, morzem, z… samym sobą. Rozważania nad istotą rzeczy – tych błahych, ale i tych bardzo poważnych. Spektakl realizowany jest technika lalkarską przez aktorów teatru Baj i Sceny Lubelska.

Przedstawienie poświęcone jest wybitnemu twórcy prof. Marcinowi Jarnuszkiewiczowi – reżyserowi i scenografowi teatralnemu, który znacząco wpłynął na charakter polskiego teatru, pedagog akademicki, człowiek o niezwykłej wrażliwości i poczuciu jak sam mówił „piękna”, zanikający rodzaj twórcy-humanisty.

Obsada: A. Brzozowicz, P. Herbich, A. Bocian, K. Żytomirska

Spektakl dofinansowany z Budżetu Państwa – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Wejściówki dostępne są od 28 listopada w Bielańskim Ośrodku Kultury i na stronie bielanski.waw.pl

Kiedy? – Piątek, 9 grudnia o godz. 18:00
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury

"Kopyta w górę!" familijny spektakl świąteczny

“Kopyta w górę!” to wyjątkowy autorski spektakl świąteczny dla dzieci, prezentujący historię reniferów i wyjątkowego gościa na biegunie północnym – Osiołka Olka, pełną dobrego humoru, magicznych sytuacji i treści wychowawczych. Z pewnością oczaruje młodego widza znakomicie przygotowaną oprawą kostiumowo-scenograficzną. Widowisko pełne jest wyjątkowych efektów scenicznych, takich jak ruchome kolorowe światła i efekty specjalne! Przedstawienie ma charakter musicalowy – pełne jest autorskich piosenek, śpiewanych przez aktorów na żywo. Zawiera piękne przesłania dla małych i dużych. W spektaklu pojawi się wyczekiwany św. Mikołaj.

Spektakl adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-11 lat). Jak każde przedstawienie Teatru Kultureska jest to też doskonała rozrywka rodzinna – świetnie bawić będą się także dorośli.

 „Wszystko już gotowe – Renifer Renia i Renifer Rózia ostrzą kopyta i ćwiczą piruety na nocną podróż z saniami pełnymi prezentów. Choć wszystko działa bezbłędnie, jak za każdym razem – w tym roku renifery czeka niespodzianka. Zapewne o tym nie wiecie, ale raz na tysiąc lat św. Mikołaj pozwala ciągnąć swoje sanie innemu zwierzęciu pociągowemu niż reniferowi. W tym roku do reniferów dołączy nieoczekiwany gość, dzięki któremu na biegunie zrobi się przezabawnie” – czytamy w opisie wydarzenia.

Jak to się stało, że do zaprzęgu reniferów dołączył Osiołek Olek? Czy to pomyłka? Co zrobić, kiedy na biegunie szaleje burza elektromagnetyczna i wszyscy, łącznie z Mikołajem, tracą swoje magiczne moce? Jakie tajemnice skrywa św. Mikołaj?

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 3 lat. Brak biletów.

Kiedy? – Niedziela, 11 grudnia o godz. 11:30
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury

Festiwal Muzyki Kameralnej na Bielanach – wystąpi Kapela Góralska „Beskid”

W programie usłyszymy pastorałki i kolędy bożonarodzeniowe w wykonania Kapeli Góralskiej Beskid. Jest to grupa muzykujących przyjaciół, którzy w twórczości artystycznej stawiają na pielęgnowanie tradycji i bezpośredni kontakt ze słuchaczami podczas żywiołowych koncertów i biesiad góralskich, w trakcie których bawią muzyką, tańcem, konkursami, przeplatając to góralskim rubasznym i często pieprznym humorem bacy. Utwory będą grane na przemian z opowieściami bacy.

Brak wejściówek

Gdzie? – Niedziela, 11 grudnia o godz. 17:00
Kiedy? – Bielański Ośrodek Kultury

Wystawa fotografii Elżbiety Rogaczewskiej-Czępińskiej p.t.: „Na Północy”

 Autorka, Elżbieta Rogaczewska – Czępińska tak pisze o wystawie:                                                             

“Tytuł wystawy jest nieco tajemniczy, ponieważ kadry przedstawione na fotografiach to krajobrazy z północy Europy. Znajdziemy również kilka ujęć przedstawiających rejon Wolińskiego Parku Narodowego, czyli północy Polski. Przeważają zdjęcia przyrodnicze, ale jest i widok z miastem na Lofotach oraz klucz żurawi, które przypominają myśliwce F-16.

Wspólnym mianownikiem wystawy jest woda, a zabawa z czasem naświetlania zdjęcia powoduje, że wygląda ona bardzo różnorodnie i często w taki sposób, w jaki ludzkie oko jej nie widzi.

Od zawsze urzekały mnie kolory i piękno przyrody, pasjonowały podróże, uwielbiam malarstwo, a od kilkunastu lat moją wielką pasją stała się fotografia.

Uwielbiam fotografować ptaki, zwierzęta, przyrodę i wszystko to co mnie zachwyci światłem, barwą, czy też fakturą. Fascynujące jest też kreowanie rzeczywistości poprzez rejestrowanie obrazu z długim czasem naświetlania. Obraz w ten sposób pokazany jest prawdziwy, ale jakże nierealny, bo któż jest w stanie zarejestrować okiem zdarzenie, które trwa np. 200 sekund.

Moje fotografie były wielokrotnie nagradzane w konkursach krajowych i zagranicznych oraz prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Jestem członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, a od dwóch kadencji pełnię funkcję Wiceprezesa Okręgu Mazowieckiego ZPFP”. 

Wstęp wolny

Kiedy? – Od piątku, 16 grudnia do piątku, 13 stycznia o godz. 12:00 (bez wernisażu)
Gdzie? - Wystawa dostępna w holu Bielańskiego Ośrodka Kultury, przy ul. Goldoniego 1

Wernisaż akwareli Joanny Szybisz pt. „Oblicza natury”

Wstęp wolny. Wystawa czynna do 5.02.2023

Kiedy? – Piątek, 13 stycznia o godz. 18.00
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury

Koncert Mały Atlas Ludzi

Zespół w składzie: Ryszard Włastowski (gitara, śpiew), Paweł Majak (gitara, śpiew), Katarzyna Włastowska (śpiew, perkusjonalia), Aleksandra Wira (śpiew, perkusjonalia) i Ignacy Baumberg (instrumenty perkusyjne)

Znakiem rozpoznawczym dominującej części repertuaru Małego Atlasu Ludzi jest przestrzenny świat dźwięków, ich misterna tkanka, widoczne dążenie do perfekcji aranżacji i wykonania. Po czterech dekadach utwory te nadal wywierają na słuchaczu silne wrażenie obcowania z dziełem przemyślanym, dopracowanym. Każdy utwór jest osobną historią, obrazkiem, roztaczającym swe odrębne, wyraziste barwy.

W 1981 roku piosenką „Na pięć minut przed zamknięciem baru” zespół zdobył wyróżnienie na Yapie oraz na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. W roku 1984 Mały Atlas Ludzi został laureatem Złotej Dziesiątki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki we Wrocławiu oraz wystąpił na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W latach 1983 i 1985 zespół uczestniczył w programie autorstwa Zenona Laskowika w Łazach.

Czas trwania:1h, 15 min.

Bilety dostępne są w cenie 20 złotych. Przedsprzedaż rusza we wtorek, 6 grudnia w Bielańskim Ośrodku Kultury i na eventim.pl

Kiedy? – Sobota, 14 stycznia o godz. 18:00
Gdzie? – Bielański Ośrodek kultury

Podróżniczek w Szwecji

Dobrze znana Pippi zabierze dzieci podróż do swojego świata. W nim wszystko może się zdarzyć, a marzenia się spełniają. Spektakl jest pełen słońca i pozytywnych wibracji,a motto Pippi głosi: „Aby żyć szczęśliwie myśl człowieku pozytywnie”. W każdym wieku i do końca wszyscy jesteśmy dziećmi, choć po trosze. Nie pozwólmy sobie o tym zapomnieć. Spektakl zawiera elementy języka angielskiego oraz elementy interakcji z publicznością. W trakcie wydarzenia odbędą się również animacje plastyczne. Spektakl „Nadchodzi Pippi” przeznaczony jest dla dzieci od 4 lat.

Bilety w cenie 20 złotych będą dostępne w przedsprzedaży od 6 grudnia w Bielańskim Ośrodku Kultury i na eventim.pl.

Kiedy? – Niedziela, 15 stycznia o godz. 12:30
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury

Spektakl „Wigilia po polsku” w wykonaniu Teatru Podaj Dalej

Spektakl „Wigilia po polsku” to mówiąc najkrócej polska Wigilia na opak. Akcja sztuki rozgrywa się we współczesnej rodzinie, która od lat nie obchodzi Świąt Bożego Narodzenia. Cała historia ma swój początek, gdy pojawia się Anioł, który w imieniu nic nie wiedzących o tym bohaterów, zaprasza gości na Wigilię, czym na nowo budzi dziecięce pragnienia oraz ducha Świąt Bożego Narodzenia. Sama decyzja o zorganizowaniu Wigilii nie wystarcza. Nie wiadomo czemu dzieje się tak, że im bardziej się staramy, tym gorzej wychodzi i tym więcej rzeczy się nie udaje. Co może się wydarzyć w jedno popołudnie? Czy możliwe są przygotowania do świąt bez kłótni? Ile osób może przewinąć się przez małe mieszkanie w ciągu jednej Wigilii? Czy możliwy jest szczęśliwy finał?

Reżyseria - Jarosław Gruda
Tekst - Magdalena Mroszkiewicz
Muzyka - Tomasz Bieliński
Scenografia i kostiumy - Beata Dąbska

Obsada:
Żona - Magdalena Mroszkiewicz
Mąż - Artur Pastuszko
Brat - Jarosław Gruda/Piotr Cejnóg
Anioł/Gringo - Aleksandra Długosz

Bilety w cenie 10 złotych dostępne w przedsprzedaży od wtorku 6 grudnia w Bielańskim Ośrodku Kultury i na eventim.pl.

Kiedy? – Niedziela, 15 stycznia o godz. 18:00
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury

Koncert „W cieniu tanga” w wykonaniu Anny Riveiro z zespołem

W programie znalazły się słynne tanga wybitnych kompozytorów okresu międzywojennego tj.: Jerzy Petersburski, Zygmunt Wiehler czy Artur Gold. Usłyszymy m.in. takie znane tanga jak: „To ostatnia niedziela”, „Już nigdy” i „Nie kochać w taką noc to grzech…”.

W koncercie zabrzmią też namiętne tanga i milongi argentyńskie w oryginalnej wersji językowej. Usłyszymy m.in. utwory autorstwa wielkiego śpiewaka Carlosa Gardela jak też inne pieśni z kręgu kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej zaaranżowane przez zespół w rytm tanga. Koncert mieni się różnorodnymi barwami zaś zmysłowy głos solistki i ekspresyjna gra muzyków wciągają słuchacza w pełen emocji dialog... Kunszt wokalny Anny Riveiro i wirtuozeria muzyków gwarantują naprawdę wyjątkowy spektakl muzyczny.

Wykonawcy:

Anna Riveiro: śpiew, tłumaczenia, koncepcja i scenariusz koncertu
Wojciech Gumiński: kontrabas
Piotr Kopietz: bandoneon
Michał Pindakiewicz: gitara

Bilety w cenie 30 złotych dostępne przedsprzedaży od wtorku 6 grudnia w Bielańskim Ośrodku Kultury i na eventim.pl.

Kiedy? – Sobota, 21 stycznia o godz. 18:00
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury

Koncert „Biesiada bardów” w wykonaniu: Kuba Sienkiewicz, Krzysztof Daukszewicz, Bogusław Nowicki, Marek Stefankiewicz

To kabaretowy koncert literacko - satyryczny, wypełniony kultowymi piosenkami i tekstami najwybitniejszych polskich bardów okraszonych często zabawną, zaskakującą, satyryczną narracją.  Całość nawiązuje do tradycyjnych polskich biesiad poetyckich, w których w lekkiej, humorystycznej formie artyści odnoszą się do najbardziej żywotnych problemów współczesności. W koncercie usłyszymy wiele bardzo znanych piosenek, przebojów tego gatunku, w oryginalnym, autorskim wykonaniu.

BARDOWIE, których usłyszymy to Krzysztof Daukszewicz, Bogusław Nowicki, Kuba Sienkiewicz, Marek Stefankiewicz.

Bilety w cenie 50 złotych dostępne w przedsprzedaży od wtorku 6 grudnia w Bielańskim Ośrodku Kultury i na eventim.pl.

Kiedy? – Niedziela, 22 stycznia o godz. 18:00
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury

Spotkanie z Podróżnikiem Martą Gawrychowską – Mołdawia

Ilu z Was było już w Mołdawii albo się do niej wybiera? Zapewne niewielu. Bo to biedne, małe państwo, pewnie bardzo niebezpieczne i brzydkie. Czy tak myślicie? Ja też tak uważałam, do dnia, kiedy stanęłam stopami na mołdawskiej ziemi i przekonałam się, że rządzą nami stereotypy. Bardzo krzywdzące stereotypy.

„Wyobraźcie sobie teraz piwnice pełne wina, monastery wykute w skale, komunistyczne budynki i dużo zieleni. Brzmi lepiej i ciekawiej, prawda? Zapraszam na prezentację o Mołdawii!” – zachęca Marta Gawrychowska, która poprowadzi spotkanie. Marta prowadzi również blog podrozeodkuchni.pl.

Wejściówki dostępne od 9 stycznia w Bielańskim Ośrodku Kultury i na bielanski.waw.pl.

Kiedy? – Piątek, 27 stycznia o godz. 18:00
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury

Kubańska potańcówka

Muzycy i animatorzy prosto z gorącej Kuby poprowadzą lekcję tańców tj. salsa, samba, batchata, merenge. W programie koncert zespołu „Tres del Son” oraz kubańskie przekąski.

To będzie zimowe popołudnie z gorącą atmosferą wyspy. Będziemy śpiewać, tańczyć, bawić się.

W programie wydarzenia:
- animator prosto z Kuby;
- nauka podstawowych kroków: salsa kubańska, cha cha cha, merengue, bachata;
- animacje w gorących rytmach latino oraz Zespół ''Tres Del Son'' na żywo;
- przekąski kubańskie.

W repertuarze zespołu znajdują się tradycyjne utwory w stylu legendarnego "Buena Vista Social Club" a także najpopularniejsze kubańskie piosenki jak "Guantanamera", "Dos gardenias", "Chan chan” oraz utwory salsowe, mernge, batchata. „Zabierzemy Was w muzyczno - taneczną podróż na Kubę. W zimowy dzień rozgrzejemy Wasze serca, ciała i umysły” – zapowiadają muzycy.

W tę niezwykłą taneczno-muzyczną podróż zabiorą Was: Yoilan Perez Hariette, Miguel Fonesca, Noel Horta Sanches (gitara, wokal), Ernely Maikel Riveron Flores, Luis Nubiola (saksofon).

Bilety w cenie 35 złotych dostępne przedsprzedaży od wtorku 6 grudnia w Bielańskim Ośrodku Kultury i na eventim.pl. 

Kiedy? – Sobota, 28 stycznia w godz. od 18:00 do 21:00
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury

Bal dla dzieci z Indianą Pląsem i Tonym Szalikiem

Bal z Indianą Pląsem i Tonym Szalikiem to wspaniała zabawa przygotowana w żartobliwy sposób. Dzieci będą miały okazję odbyć podróż dookoła świata, poznać wszystkie kontynenty, a wszystko z przymrużeniem oka. Nauka przez zabawę ma spowodować, że już nikt nie pomyli Ameryki Południowej z Afryką. Podróżnicy podczas imprezy opowiedzą o swoich licznych przygodach. Dzieci zostaną wciągnięte w całą historię i będą brały w niej czynny udział. Całość poprowadzona jest w konwencji licznych i zabawnych zadań, konkursów i zawodów. Oprócz naszych autorskich zabaw, zaprezentujemy w co bawią się dzieci na innych kontynentach. Bal integruje dzieciaki. Muszą często rozwiązywać razem problemy, pomagać sobie i współpracować.

Mile widziane przebrania. Karnawał trwa, więc trzeba korzystać!

Czas trwania: 1,5-2h

Bilety: 20 zł. przedsprzedaż od 6.12 w BOK i na eventim.pl

Kiedy? – Niedziela, 29 stycznia o godz. 12.30
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury

Aby być z tym co dzieje się w Bielańskim Ośrodku Kultury, warto śledzić

Facebook
Instagram
YouTube


Kopyta-w-gore

Kopyta-w-gore

Kapela-Goralska

Kapela-Goralska

Wystawa

Wystawa

Maly-Atlas-Ludzi

Maly-Atlas-Ludzi

Podrozniczek-w-Szwecji

Podrozniczek-w-Szwecji

Wigilia-po-polsku

Wigilia-po-polsku

W-cieniu-Tanga

W-cieniu-Tanga

Biesiada-Bardow

Biesiada-Bardow

Kubanska-potancowka

Kubanska-potancowka

Bal-dla-dzieci

Bal-dla-dzieci

Moldawia

Moldawia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ