Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 11:46
Reklama

Komputer, smartfon, sztuczne oświetlenie - czy odczuwasz ich wpływ na wzrok?

Czwarta godzina przed komputerem i czujesz jakby Twoje oczy przebiegły półmaraton? Do tego towarzyszy Ci pieczenie oczu, bóle głowy i niewyraźne widzenie. Intuicyjnie czujesz, że cyfrowe życie nie wpływa pozytywnie na Twój wzrok. Masz 100% racji. Na szczęście są sposoby na te problemy.

Dlaczego komputer i smartfon wpływa negatywnie na nasz wzrok? Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka.

  • Rzadziej mrugasz

Gdy jesteśmy na czymś bardzo mocno skupieni, nasz organizm "zapomina" o tym, że należy mrugać. Prawidłowa ilość mrugnięć wynosi od 15 do 20 razy na minutę. Pracując przed komputerem ta częstotliwość spada o połowę. Mruganie to niedoceniana przez nas czynność. Pozwala powierzchni oka oczyścić się z kurzu i brudu, a co najważniejsze odnawia warstwę filmu łzowego, która sprawia, że nasze oczy są nawilżone.

  • Patrzysz przez wiele godzin na bliską odległość

Nasze oczy są przystosowane do obserwacji przedmiotów, które są w dużej odległości od nas. W momencie, gdy patrzymy na odległość 35cm - 70cm, czyli typową odległość pracy z urządzeniami cyfrowymi, nasz układ wzrokowy musi akomodować. Akomodacja to mechanizm, dzięki któremu m.in. widzisz wyraźnie teksty na ekranach. Wymaga ona stałego napięcia mięśnia rzęskowego. Zbyt długotrwałe napięcie może prowadzić do problemów z wyraźnym widzeniem, bólami i zmęczeniem oczu oraz bólami głowy.

  • Pracujesz ze źródłem szkodliwego światła niebieskofioletowego

Światło niesie ze sobą energię, która oddziałuje na nasz organizm. Dzięki takiemu oddziaływaniu widzimy świat w pełnej palecie barw. Jednak światło może być dla nas również szkodliwe. Negatywny wpływ na nasz rytm dobowy, zdolności do koncentracji oraz siatkówkę naszego oka ma światło niebieskofioletowe. Jest jednym z czynników zwiększających ryzyko występowania AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. To choroba prowadząca do utraty widzenia centralnego, przez co zanika zdolność czytania czy rozpoznawania twarzy znajomych na ulicy.

  • Nie zwracasz uwagi na stanowisko pracy

Często z przymrużeniem oka podchodzimy do zasad BHP. Jednak długofalowo mają one zbawienny wpływ również na nasz wzrok. Niewłaściwe oświetlenie, ustawienie ekranu czy częstotliwość odświeżania ekranu często są dodatkową cegiełką dokładaną do problemów podczas pracy z ekranami.

Zdarza Wam się, że pracujecie godzinami na 🧑‍💻 komputerze? Niestety znamy małpolska z Was. Wiemy ja tez do ... Opublikowany przez FRAME Optyka & nbsp; Środa, 20 Stycznia 2021

Jakie są sposoby na komfortowe widzenie przed komputerem i smartfonem?

Nawet jeżeli uważasz, że problemy z widzeniem podczas pracy przed komputerem Ciebie nie dotyczą, warto zapobiegać ich pojawieniu się i chronić swój wzrok. Zobacz jakie są najprostsze sposoby.

Korzystaj z okularów wspierających akomodację

Nowoczesne rozwiązania soczewek okularowych umożliwiają wsparcie akomodacji przez cały dzień pracy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ sposób w jaki korzystamy z naszego wzroku jest daleki od jego naturalnego środowiska. Takim rozwiązaniem są szkła okularowe Eyezen. Dzięki wsparciu akomodacji będziesz odczuwał komfort widzenia przez cały dzień, ponieważ zredukujesz wysiłek akomodacyjny. Dla osób 45+ lepszym rozwiązaniem mogą okazać się szkła progresywne lub biurowe. We FRAME wykonujemy darmową konsultację, w czasie której sprawdzimy jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze.

Korzystaj z filtrów światła niebieskofioletowego

Okulary to idealna tarcza chroniąca nasz wzrok przed szkodliwym wpływem światła niebieskofioletowego. Możemy to osiągnąć, dzięki szkłom okularowym z filtrem tego światła. Mamy do wyboru dwie opcje:

  • powłokę antyrefleksyjną, np Crizal Prevencia. Taka powłoka mieni się na charakterystyczny fioletowy kolor, ponieważ odbija szkodliwą część światła niebieskofioletowego.
  • filtr szkodliwego światła wbudowany w materiał, czyli Eye Protect System. Jest to nowsza generacja filtrów. Eye Protect System jest niewidoczny - w przeciwieństwie do powłoki antyrefleksyjnej.

Wybór zależy od naszych upodobań estetycznych. Możemy też wzmocnić ochronę, łącząc oba rodzaje filtrów w jednych okularach. Musimy jednak pamiętać, że każdy filtr światła zmienia naszą percepcję kolorów - kolory są postrzegane jako “cieplejsze”.

Lekkie, masywne, ponadczasowe, w nieoczywistym kształcie, kocie, ok ... Wymieniać można bez końca. Miłość zrobić ... Opublikowany przez FRAME Optyka & nbsp; Niedziela, 14 lutego 2021

Zachowaj higienę pracy wzrokowej

Nasze codzienne nawyki są kluczowe dla zachowania zdrowia oczu, również w przypadku pracy przed komputerem.

  • Stosuj zasadę 20/20/20

Co 20 minut należy oderwać wzrok od ekranu i spojrzeć przez minimum 20 sekund na przedmiot ustawiony w odległości około 20 metrów od nas. Ważne jest, aby zobaczyć ten odległy przedmiot wyraźnie - dopiero wtedy wiemy, że zmusiliśmy nasz układ wzrokowy do rozluźnienia akomodacji.

  • Pamiętaj o regularnym mruganiu

Możemy zainstalować sobie na komputerze aplikację, która przypomni nam o regularnym mruganiu i przerwach.

  • Pij dużo wody

Tak jak dla całego organizmu, również dla oczu niezwykle istotna jest odpowiednia ilość wody. Film łzowy, aby działać poprawnie potrzebuje odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Teraz wiesz dlaczego i w jaki sposób komputer, smartfon oraz sztuczne oświetlenie wpływa na Twój wzrok. Gwarancją wyboru najlepszej profilaktyki i korekcji jest badanie wzroku. We FRAME wykonujemy takie konsultacje bez zobowiązań. Wspólnie z Tobą sprawdzimy, co możesz zrobić, aby Twoje oczy były w jak najlepszej kondycji od rana do wieczora - w miłej atmosferze, z kawą i uśmiechem.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/frame-to-salon-optyczny-na-zoliborzu-ktory-zadba-o-twoj-punkt-widzenia/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 28°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h