Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 07:57

Proseniorskie Bielany

W połowie września Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan, otrzymał wyróżnienie za całokształt pracy na rzecz osób starszych, przyznane przez Warszawską Radę Seniorów.

Dzielnicę Bielany zamieszkuje blisko 40 tysięcy seniorów. Od lat ich potrzeby traktowane są z szacunkiem i życzliwością. Wokół nich zgromadziła się grupa ludzi, stowarzyszeń i fundacji, które przy wsparciu dzielnicy zapewniają starszym mieszkańcom nie tylko pomoc, ale organizują również czas wolny.

– Nie byłoby tego wyróżnienia, gdyby nie zaangażowanie wielu osób z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany w tym Ośrodków Wsparcia Seniora nr 1 i 2, Bielańskiego Ośrodka Kultury, Biblioteki Publicznej i CRS Bielany. Od lat, wszyscy konsekwentnie organizują starszym mieszkańcom nie tylko pomoc, ale również czas wolny – mówi Grzegorz Pietruczuk, Burmistrz Dzielnicy Bielany.

Dzielnica słynie m.in. z Bielańskiej Akademii Seniora, która realizuje zadania określone w programie „Warszawa Przyjazna Seniorom”. Zajęcia mają na celu aktywizowanie osób starszych, upowszechnianie oferty kulturalnej, sportowej i artystycznej. W Akademii nie brakuje wykładów, warsztatów, kursów, zajęć edukacyjnych i rekreacyjnych a także ogólnorozwojowych. Odbywają się także spotkania z ludźmi sztuki, kultury, nauki, a także wycieczki autokarowe, kursy doskonalenia pływania i nordic walking.

Życie seniora to także rozrywka. W tym roku odbył się Bal Karnawałowy Bielańskich Seniorów oraz Dzień Babci i Dziadka. Organizowany jest także plebiscyt pt. „ Miejsce Przyjazne Seniorom”. Prężnie działa także Rada Seniorów Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, która od urzędu otrzymuje wsparcie organizacyjne i administracyjne, a także pomoc w realizacji podejmowanych przez Radę inicjatyw.

Poza Urzędem Dzielnicy Bielany swoje działania na rzecz seniorów podejmuje także Ośrodek Pomocy Społecznej, który trzyma pieczę nad dwoma ośrodkami wsparcia dziennego dla seniorów – w alei Zjednoczenia 13 oraz przy Wrzecionie 5A. W ramach ośrodków funkcjonują m.in. klub seniora, grupa wsparcia i Świetlica dla Opiekunów i Osób Chorych na Chorobę Alzheimera, Koło Dzielnicowe Warszawa Bielany Związku Kombatantów RP i BWP. W ramach pobytu dziennego seniorzy korzystają z zajęć ruchowych oraz zajęć aktywizujących, otrzymują również śniadanie i dwudaniowy obiad.

W planach jest budowa Bielańskiego Centrum Wsparcia Seniora przy ul. Broniewskiego 56. W tym roku Zakład Gospodarowania Nieruchomości w Dzielnicy Bielany, w porozumieniu z dzielnicowym OPS, przygotuje projekt modernizacji budynku. Wykonawca przebudowy ma być wyłoniony w przyszłym roku. To będzie jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków w stolicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 4 km/h