Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 09:19

Łapią deszczówkę

W ramach programu pilotażowego zamontowano 30 zbiorników na deszczówkę.

W czasie, gdy Polskę nawiedzają susze połączone z bardzo intensywnymi opadami deszczu, racjonalne gospodarowanie wodą jest niezbędne. – Zamiast marnować życiodajny płyn musimy o niego dbać. Stąd też pomysł, by na Bielanach deszczówka nie trafiała do kanalizacji, ale służyła pielęgnacji zieleni. Zachęcam wszystkich właścicieli i zarządców nieruchomości, by takie rozwiązanie w trosce o środowisko wprowadzili u siebie – mówi burmistrz Dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk.

W pierwszej kolejności pięć zbiorników zamontowano na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego przy ul. Lindego 20 oraz Komendy Rejonowej Policji Warszawa V przy ul. Żeromskiego 7. – Planujemy także montaż takich zbiorników na terenie placówek oświatowych – dodaje burmistrz Pietruczuk. Projekt realizowany na Bielanach jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w dzielnicach.

Wykonane z polietylenu zbiorniki mają pojemność 300 litrów (wyjątkiem jest zbiornik na terenie basenu CRS Bielany przy ul. Conrada, który ma pojemność 1000 litrów i jest wkopany w ziemię). Trafia do nich woda deszczowa, która będzie wykorzystywana m.in. do podlewania roślin i trawników okalających budynki. „Beczki” wyposażone są w specjalny kranik, do którego można podłączyć wąż ogrodowy lub pobierać wodę do wiaderka lub konewki. Dodatkowe 24 zbiorniki do końca sierpnia zainstaluje przy zarządzanych przez siebie budynkach Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Bielany. Wyposażone w nie zostaną domy przy ul. Anny Jagiellonki 2, Palisadowej 5A i 5D, Barcickiej 1 i 53, Cegłowskiej 72, Antoniego Fontany 22 i 24, Hajoty 48 i 51, Swarzewskiej 54, Przybyszewskiego 57, Skalbmierskiej 19, Pelpińskiej 39, Pęcickiej 23, Rudzkiej 12/14, Gdańskiej 16, Wrzeciono 30 i Szegedyńskiej 13A.


Dołącz do społeczności Gazety Żoliborza. Rusza zbiórka na Patronite

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ