Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 06:03

Zazieleniamy parki i skwery

W parku Zbigniewa Herberta i na skwerze Jerzego Jarnuszkiewicza prace prowadzone są nie tylko przy modernizacji alejek i wyposażenia parku. To również zazielenianie terenu. – Chcemy, by na Bielanach było jeszcze więcej drzew i krzewów – mówi burmistrz Grzegorz Pietruczuk.

W parku Herberta zakończyła się rozbiórka małej architektury oraz montaż instalacji podziemnych – rur i kabli, a także elementów monitoringu. Wykonano również system nawadniający, a istniejącą zieleń poddano zabiegom pielęgnacyjnym. Od strony ulicy Z. Romaszewskiego zakończono prace brukarskie. Wykonano również podbudowę placów zabaw, gdzie niebawem rozpocznie się montaż zabawek.

Na skwerze Jarnuszkiewicza prace są zaawansowane w całym parku. – Część alejek i chodników jest gotowa i rozpoczęto ustawianie ławek. Zakończono budowę komory technicznej i niecki niewielkiej fontanny – mówi Grzegorz Pietruczuk. Na dwóch placach zabaw zamontowano ogrodzenie i pierwsze zabawki. Ponadto ułożono podwieszany chodnik w dzikiej strefie skweru. Czym jest podwieszany chodnik? To rodzaj trotuaru, który jest oparty na ziemi punktowo – dzięki temu nie są uszkadzane systemy korzeniowe. 

Więcej drzew

Modernizacja parku i skweru to nie tylko prace budowlane. W obu miejscach projekt przewiduje nowe nasadzenia. W parku Herberta ogrodnicy posadzą 31 drzew oraz blisko 5 tysięcy krzewów i bylin. Pod drugiej stronie ulicy Perzyńskiego, na skwerze Jarnuszkiewicza, posadzonych zostanie prawie 600 drzew i krzewów iglastych, 2700 drzew i krzewów liściastych, 9100 bylin oraz 3200 sztuk trawy ozdobnej.

Skwer Jarnuszkiewicza jest zaprojektowany tak, aby zwiększyć różnorodność siedlisk, a w konsekwencji wzmocnić ich potencjał biocenotyczny. Polega to m.in. na wyznaczeniu stref „dzikiej przyrody”, w których natura rządzi się własnymi prawami, a zwierzęta mają swoją enklawę. W tych przestrzeniach zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w minimalnym stopniu.

Kolorowe rabaty

Zazielenianie prowadzone jest również w parku Olszyna, gdzie ruszyły prace przy zagospodarowaniu terenu od strony ulicy Gąbińskiej. W pierwszej kolejności posadzono drzewa – 10 lip srebrzystych, 6 kasztanowców, 6 jabłoni i 4 klony. W drugim etapie, w miejscu przedeptu (w kierunku pawilonów handlowych) rozpocznie się układanie chodnika. Po jego północnej stronie stanie sześć ławek, wszystkie zatopione w bujnej zieleni. Po przeciwnej stronie, na szerokości prawie całego chodnika będzie się rozciągać rabata z wyrazistym fioletowym akcentem. Ogrodnicy posadzą tam 2336 krzewów i bylin oraz 400 tulipanów, co z pewnością zwiększy bioróżnorodność parku. Prace zakończą się w pierwszych dniach września. Po wakacjach w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Olszyna rozpocznie się montaż podwieszanego chodnika.


Dołącz do społeczności Gazety Żoliborza. Rusza zbiórka na Patronite

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ