Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 05:13

Warszawiacy będą lepiej poinformowani o stanie powietrza na Żoliborzu i w całej stolicy

Miasto pracuje nad rozwojem Warszawskiego Indeksu Powietrza. Urządzenia monitorujące stan powietrza pojawią się we wszystkich dzielnicach i gminach ościennych. Dwa urządzenia zamontowane będą się na Żoliborzu. Każdy będzie mógł sprawdzić stan powietrza dzięki m.in. aplikacji mobilnej. Zapowiadany od wielu miesięcy rozwój sieci czujników i stacji pomiarów jakości powietrza wkracza w nowy etap. Ratusz prowadzi dialog techniczny, poprzedzający postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawię i uruchomienie nowych czujników jakości powietrza wraz z oprogramowaniem. Pomiary będzie można odczytać za pośrednictwem dedykowanej do tego strony internetowej oraz aplikacji mobilnej. Urządzenia pomiarowe zostaną zainstalowane we wszystkich dzielnicach miasta oraz w 20 gminach ościennych. W sumie będzie to 170 urządzeń. We wszystkich dzielnicach łącznie ma pojawić się minimum 100 sztuk urządzeń monitorujących stan jakości powietrza. „Lokalizacje czujników zostały wytypowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej - w taki sposób, aby uzyskane wyniki były reprezentatywne dla poszczególnych dzielnic. Część urządzeń pojawi się na budynkach placówek oświatowych, użyteczności publicznej oraz w rejonie ruchliwych ulic i skrzyżowań. Pozwoli to na dokładniejsze monitorowanie i identyfikację potencjalnych zagrożeń, a także na dalsze doskonalenie systemu informowania mieszkańców” – informuje ratusz. Cały system będzie częścią Warszawskiego Indeksu Powietrza. Na Żoliborzu stan powietrza monitorować będą dwa czujniki zamontowane latarni przy Placu Wilsona na skwerze przy Placu Lelewela.

„Stolica dąży do rozwoju kompleksowego systemu monitoringu jakości powietrza”

Cały system będzie częścią Warszawskiego Indeksu Powietrza. W ramach całego systemu pojawią się też dwie kolejne stacje referencyjne. Obecnie dane o jakości powietrza pozyskiwane są z systemu pomiarowego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, obejmującego na terenie Warszawy sześć stacji referencyjnych, które wykonują pomiary automatycznie.
Czytaj też: Oddychamy spalinami. Jakie mamy stężenie dwutlenku azotu w Warszawie i na Żoliborzu?  
Prowadzony dialog techniczny ma na celu pozyskanie z rynku informacji, które pozwolą doprecyzować specyfikację istotnych warunków zamówienia i ostatecznie zakończyć prace nad dokumentacją. Wszystko po to, jak zaznaczają urzędnicy, żeby jak najszybciej uruchomić procedurę przetargową. Przetarg na zakup urządzeń miał być rozpisany jeszcze w zeszłym roku. Wówczas nie zgłosił się, żaden dostawca. „Miastu zależy na zdobyciu informacji o najnowszych dostępnych rozwiązaniach oraz parametrach technicznych. Zapewnią one efektywną architekturę systemu, obejmującego urządzenia do pomiarów jakości powietrza oraz infrastrukturę IT i oprogramowanie do pozyskiwania, przetwarzania i udostępniania danych - poprzez przyjazną stronę internetową oraz aplikację mobilną. Łączny koszt budowy systemu, w ramach projektu Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny, wyniesie 4-5 mln zł” – czytamy w oficjalnym komunikacie ratusza. Urzędnicy obecnie nie podają daty montażu urządzeń i ich uruchomienia.

Dołącz do społeczności Gazety Żoliborza. Rusza zbiórka na Patronite

 

Czujnik powietrza
Czujnik powietrza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h