Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 02:26

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych na Bielanach i Żoliborzu. Gdzie pojawią się urządzenia?

Ruszyły konsultacje w sprawie lokalizacji nowych stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. W  tym roku ma powstać kolejnych 41 punktów w 21 stacjach. Po konsultacjach miasto planuje zainstalować minimum 815 punktów  ładowania. Każda planowana stacja to wolnostojący słupek z dwoma punktami ładowania. Pojedynczy punkt ma naładować pojazd w czasie od 1 do 3 godzin. Każdy słupek umożliwi ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie. „Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych w Warszawie ma powstać minimum 1000 punktów, umożliwiających ładowanie pojazdów napędzanych energią elektryczną. We wtorek, 14 kwietnia, rozpoczęły się konsultacje społeczne na temat lokalizacji nowych stacji.” – informuje ratusz.

Plan na 19 nowych stacji na Żoliborzu

Na Żoliborzu na koniec 2019 roku użytkownicy elektrycznych pojazdów mieli jedną stację z dwoma punktami, która znajduje się przy ulicy Kolektorskiej. Do końca tego roku w dzielnicy mają powstać dwie stacje. Jedna przy ulicy Powązkowskiej z 3 punktami do ładowania i druga przy ulicy Włościańskiej, gdzie znajduje się parking przy metrze Marymont. W tym miejscu ma stanąć jedna stacja z 4 punktami. „Stacje, służące zasilaniu pojazdów elektrycznych i hybrydowych, powstaną w całym mieście. Projekt przewiduje kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt stacji w każdej z dzielnic. Wybudowane zostaną zarówno pojedyncze stacje, jak i większe skupiska, w których znajdzie się od dwóch do nawet kilkunastu stacji.” – podają urzędnicy. Obecnie w planach jest wybudowanie 19 stacji w różnych częściach Żoliborza. Stacje z największą liczbą punktów do ładowania, według zaprezentowanej koncepcji, miałby stanąć przy ulicy Braci Załuskich i Powązkowskiej przy Cmentarzu Wojskowym. Każda z tych stacji miałaby mieć po 6 punktów. Łącznie, wszystkich planowanych 19 stacji dałoby w dzielnicy ponad 50 nowych punktów.

Bielany i plan na 26 nowych stacji

Według stanu na koniec ubiegłego roku, elektryczne pojazdy można podładować na stacji przy ulicy Kolumbijskiej, gdzie znajduje się 1 punkt i przy ulicy Zgrupowania AK „Kampinos”. Przy tej stacji znajduje się aż 11 punktów do ładowania. W planach jest łącznie budowa 26 stacji, co łącznie ma dać ponad 60 punktów do ładowania pojazdów. „Priorytetem przy wyborze wszystkich lokalizacji było umożliwienie mieszkańcom ładowania samochodu podczas przebywania w miejscach związanych z edukacją, kulturą, sportem i rozrywką, np. na błoniach PGE Narodowego. Stacje ładowania będą też instalowane w pobliżu urzędów czy placówek służby zdrowia, a także w sąsiedztwie budynków wielorodzinnych, by ułatwić ich mieszkańcom podjęcie decyzji o kupnie pojazdu elektrycznego. Ważną przesłanką, wpływającą na wybór lokalizacji, była również własność gruntu – zdecydowaliśmy, aby stacje budowane były wyłącznie na gruntach miejskich. Innymi kryteriami były dostępność infrastruktury elektroenergetycznej oraz większa liczba miejsc parkingowych w okolicy.” – czytamy w komunikacie ratusza.

Co po konsultacjach?

Przedstawione lokalizacje są propozycją. Projekt stołecznego „Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych” przewiduje możliwość uruchomienia 1034 punktów ładowania w kolejnych 517 stacjach. Po konsultacjach z mieszkańcami wybrane zostaną lokalizacje, w których będzie zainstalowanych minimum 815 punktów ładowania. Wnioski mieszkańców będą przyjmowane mailowo do końca maja. Można przesyłać je na adres  [email protected]. 28 kwietnia i 14 maja odbędą się dyżury telefoniczne, w trakcie których będzie można porozmawiać z urzędnikami, zaangażowanymi w przygotowanie konsultowanego planu oraz zgłosić swoje uwagi. Na 20 maja zaplanowana jest wideokonferencja online lub spotkanie konsultacyjne (zależnie od sytuacji epidemicznej) z udziałem ekspertów od elektromobilności. Po zakończonych konsultacjach opublikowany będzie raport, w którym wskazany będzie sposób uwzględnienia przekazanych opinii i uwag. Następnie Biuro Infrastruktury opracuje plan zawierający przynajmniej 815 punktów ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych i przekaże go operatorom systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych do uzgodnienia. W kolejnym kroku plan zostanie przyjęty jako uchwała Rady Warszawy. Uchwalony plan opublikowany będzie w internecie i przekazany operatorom systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych.

zoliborz_mapa-1

zoliborz_mapa-1

bielany_mapa-1

bielany_mapa-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 7 km/h