Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 07:05

Obowiązujące obostrzenia przedłużone. Nowe? Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej

Szkoły zamknięte do 26 kwietnia, i zalecenia by na święta zostać w domu. Rząd przedłuża obowiązujące obostrzenia. Egzaminy maturalne i ósmoklasisty przełożone. Co jeszcze się zmienia? Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużenie obowiązujących obecnie obostrzeń, które miały obowiązywać do 11 kwietnia. - Gdybyśmy nie stosowali zakazów i obostrzeń to w tej chwili mielibyśmy ponad 40 tys. zachorowań, a nie 5,5 tysiąca – mówił podczas wystąpienia premier Morawiecki. Obostrzenia dotyczące galerii handlowych, salonów fryzjerskich salonów kosmetycznych i limitu osób przebywających jednocześnie w sklepie obowiązują do 19 kwietnia. Również ograniczenia w przemieszczaniu się obowiązują do 19 kwietnia. Ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania. Do 26 kwietnia przedłużono sanitarne kontrole graniczne i międzynarodowych połączeń lotniczych. - Po świętach chcemy przedstawić plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej – zapowiedział Morawiecki. Do szkół po świętach nie wrócą uczniowie. Lekcje zdalne będą musiały odbywać się jeszcze do 26 kwietnia. A co z egzaminami ośmioklasistów i maturzystów? Planowo, przypomnijmy, egzaminy ósmoklasisty powinny odbyć się w dniach 21-23 kwietnia, a matury - rozpocząć się 4 maja.

Jakie zmiany zaszły w związku z nowymi obostrzeniami?

  • Egzaminy maturalne i na koniec szkoły podstawowej nie odbędą się w terminie. Na razie nie podano konkretnej daty. – Co najmniej z trzytygodniowym wyprzedzeniem poinformujemy o konkretnej dacie. Na pewno egzaminy maturalne odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu – tłumaczył premier.
  • Przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy dla osób, które muszą zostać w domu z dzieckiem.
  • Od 16 kwietnia wejdzie w życie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. - Nos i usta można zasłonić chustą lub szalikiem, to nie musi być maseczka - mówi minister zdrowia. Co grozi za złamanie tego obowiązku? Konkretne regulacje w tej sprawie rząd przedstawi po świętach.
  • Dotychczasowe obostrzenia (w działaniu punktów usługowych a także ograniczenia w przemieszczaniu się) obowiązują do 19 kwietnia.
  • Do 26 kwietnia przedłużono sanitarne kontrole graniczne i międzynarodowych połączeń lotniczych.
  • Szkoły będą zamknięte do 26 kwietnia.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h