Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:02

Rozboje, zabójstwa i włamania – czy Żoliborz jest bezpieczną dzielnicą?

Stołeczni mundurowi podsumowali miniony rok. Ile morderstw, rozbojów i włamań odnotowała policja na Bielanach i Żoliborzu?

W minionym roku na terenie aglomeracji warszawskiej wzrosła o 3 tys. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Stolica zmaga się z falą kradzieży samochodów. Warszawa i przyległe do niej powiaty to jeden z najczęściej wybieranych rejonów przez złodziei samochodowych. Według analiz operacyjnych i informacji zdobywanych przez policjantów, w Warszawie i okolicach może działać ponad 200 złodziei samochodów.

W samej stolicy w 2019 roku doszło do ponad 3 tys. kradzieży aut. Najwięcej, bo aż 667 tego typu przestępstw zgłoszono w Komendzie Rejonowej Policji Białołęka, Targówek. Niewiele mniej kradzieży zgłoszono w regionie Pragi-Południe oraz Rembertowa i Wesołej. Tam mundurowi otrzymali 528 zgłoszeń o kradzieży.


Czytaj też: Kajetan P. chciał udowodnić, że życie ludzkie jest warte tyle samo co komaraNa samym Żoliborzu zgłoszono 118 kradzieży samochodów. W porównaniu do roku poprzedniego jest to o 21 mniej kradzieży samochodów. Z „Raportu o stanie miasta” opracowanym przez stołeczny ratusz wynika, że w 2018 roku na Żoliborzu skradziono poprzez włamanie 139 aut.

Zabójstwa i gwałty

Najwięcej zabójstw odnotowano na Pradze-Południe. Było ich aż 5. Na Woli i Bemowie tego typu zdarzenia miały miejsce czterokrotnie. W minionym roku na terenie Bielan doszło do jednego zabójstwa. Identyczna sytuacja jest na Żoliborzu.

Najwięcej gwałtów odnotowali mundurowi z komendy, która obejmuje Mokotów, Ursynów i Wilanów. Było ich aż 21. W niechlubnej statystyce jest również Śródmieście (16) oraz Praga-Południe, Rembertów i Wawer (łącznie 17). Na Bielanach i Żoliborzu policja odnotowała łącznie sześć przypadków. W 2019 roku na terenie Warszawy i okolic doszło do 107 gwałtów.

Rozboje z kradzieżą i włamania

Najwięcej rozbojów z kradzieżą w minionym roku było w Śródmieściu. Tego typu przestępstw stwierdzono 84. Na Białołęce i Targówku łącznie rozbojów z kradzieżą było 77, a na Bielanach i Żoliborzu 21.

W samej stolicy było niemal 6,5 tys. włamań do mieszkań. Najwięcej tego typu przestępstw policja odnotowała na Mokotowie, Ursynowie i w Wilanowie – łącznie było to 777 włamań. Niewiele mniej tego typu przestępstw policjanci odnotowali na Białołęce, Pradze-Północ i Targówku. Na Bielanach i Żoliborzu w tej sprawie było łącznie 356 interwencji.


Czytaj też: Najgłupsze przestępstwa na Żoliborzu w 2019 rokuPrzestępstwa narkotykowe i korupcja

To jedno z najczęściej popełnianych przestępstw na terenie stolicy. W minionym roku było ich łącznie ponad 5,5 tys. Najwięcej przyłapanych na posiadaniu narkotyków było w Śródmieściu. Tego typu zdarzeń było ponad 1 tys. Nieco mniej bo ponad 600 interwencji w tej sprawie podejmowali mundurowi na Bemowie i Woli. Stawkę w kontekście przestępstw narkotykowych zamykają Bielany i Żoliborz – 277.

Spokojnie jest także na Bielanach i Żoliborzu (277 przestępstw). W pozostałych regionach Warszawy policja pracuje ze zbliżonym natężeniem. Na Bemowie i Woli było w 2019 roku 635 interwencji, zaś na Mokotowie i Ursynowie 594.

Na terenie garnizonu stołecznego odnotowano 900 prób przekupstwa. Na Bielanach i Żoliborzu łapówki próbowało wręczyć 6 osób. Liderem są Bemowo i Wola. W tych dzielnicach doszło do 37 takich przestępstw.

Gangi Żoliborza


Czytaj też: Sady Żoliborskie: „Ksiądz”, „Czacha” i „Komandos”, czyli zbrodnia doskonałaW 2019 roku na terenie Warszawy i okolic doszło do 901 przestępstw korupcyjnych. Niechlubnym liderem pod tym względem są Bemowo i Wola, gdzie doszło do 37 takich incydentów.


policja

policja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h