Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 20:59

„Słyszymy zapowiedzi pociągów w swoim mieszkaniu”

Mieszkańcy bloków znajdujących się w sąsiedztwie przystanku kolejowego Warszawa Powązki, zwracają uwagę na zbyt głośny system informowania pasażerów. Według ich relacji zapowiedzi pociągów słychać w mieszkaniach o każdej porze dnia przy zamkniętych oknach. Sprawa zgłaszana była od listopada. PKP PLK informuje, że system był ściszany w ubiegłym roku trzykrotnie.

- Megafony są tak głośne, że komunikaty słyszymy w swoim mieszkaniu w nocy i rano – skarżył się jeden z mieszkańców Żoliborza Południowego podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Bezpieczeństwa oraz Komisji Skarg i Petycji. Sprawa dotyczy systemu powiadamiania głosowego na przystanku kolejowym Warszawa Powązki, który w ocenie mieszkańców bloków sąsiadujących z przystankiem jest za głośny.

Mieszkańcy o problemie informowali kolejarzy już w listopadzie ubiegłego roku. Jak relacjonują, system był na jakiś czas przyciszany, jednak problem głośnych komunikatów powracał.

Wychodząc naprzeciw argumentom, które pojawiają się w dyskusji „kupiliście mieszkanie przy torach”, mieszkaniec, który mówił o problemie zaznaczył, że same pociągi mu nie przeszkadzają, bo tory były od samego początku w przeciwieństwie do przystanku kolejowego.

PKP PLK przyznaje, że problem był znany. Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK poinformował, że głośność komunikatów była regulowana trzykrotnie w zeszłym roku "tak aby były dobrze słyszalne w obrębie przystanku i aby nie ingerowały w obszar poza kolejowy.”

Na przystanku kolejowym zainstalowano czytelny system powiadamiania m.in. w postaci dużych i czytelnych wyświetlaczy. Zapytaliśmy w związku z tym, czy konieczne są dodatkowe komunikaty głosowe.

- Komunikaty głosowe są częścią systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, która zapewnia dobry dostęp do informacji także pasażerom z dysfunkcjami wzroku i słuchu. O przyjazdach pociągów informuje komunikat wyświetlany na monitorach oraz komunikat głosowy. Dzięki temu każdy podróżny otrzymuje czytelna informację na temat rozkładu jazdy – tłumaczy Karol Jakubowski.

Kolejarze obiecują, że jeszcze raz sprawdzą głośność komunikatów głosowych na przystanku Warszawa Powązki.


IMG_5194

IMG_5194

pkp-powązki-zmniejszony

pkp-powązki-zmniejszony


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ