Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 13:06
Reklama

Zofia Bielańska, wybitna specjalistka w dziedzinie embriologii i histologii

Zofia Bielańska przyszła na świat 5 grudnia 1919 roku w Krakowie, w rodzinie, jak się później okazało, o zdecydowanych zainteresowaniach biologicznych.

Obaj starsi bracia, Władysław i Adam, zostali profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasją Władysława Bielańskiego była biologia, Adam Bielański poświęcił się chemii. Młodsza siostra zainteresowała się biologią i weterynarią. Jako jedyna z rodzeństwa wywędrowała do Warszawy i swą karierę zawodową i naukową związała z warszawską uczelnią.

Studia w dziedzinie biologii rozpoczęła w 1937 roku w Krakowie, w sekcji biologii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wybuch wojny spowodował, że edukację dokończyła dopiero w roku 1951.

Po przeprowadzce do Warszawy, zamieszkała przy ulicy Mickiewicza 21, przy placu Inwalidów. Weterynaryjnym SGGW, w Zakładzie Histologii i Embriologii. Następne lata przynosiły kolejne sukcesy zawodowe i awanse w karierze naukowej.

Zofia Bielańska stała się wybitną specjalistką w dziedzinie embriologii i histologii. Przez wiele lat kierowała zakładem, a następnie katedrą Histologii i Embriologii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Była także prezesem Rady Fundacji Biologii Komórki i Embriologii, prezesem Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, a także wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Histochemików i Cytochemików.

Przez wiele lat swej czynnej kariery zawodowej była organizatorką dorocznych Konferencji Biologii Komórki w Warszawie. W jej autorskim dorobku znalazły się podręczniki akademickie (m.in. „Embriologia”), skrypty i blisko 60 prac naukowych, głównie z zakresu embriologii zwierząt.

W latach 1971–1977 była prezesem Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, w 1986 roku została członkiem honorowym PTA. Zmarła 26 listopada 2017 w Warszawie. Pochowano ją na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 20-6-26).


Zofia-Bielańska-Osuchowska--01

Zofia-Bielańska-Osuchowska--01


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 29°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h