Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:50

[Radio Żoliborz] Przegląd tygodnia #4: Warszawa bez węgla?

Jesteśmy na półmetku tygodnia więc pora na przegląd tygodnia w Radiu Żoliborz.

Posłuchaj przeglądu tygodnia Mateusza Durlika

Najbardziej emocjonującym tematem w ostatnim czasie jest kwestia wycinek drzew w alei Wojska Polskiego. W rozmowie z Gazetą Żoliborza Tomasz Niewczas, inspektor ds. zieleni z ramienia Zarządu Zieleni Warszawskiej, przyznał, że cały proces wymiany drzew  i związanej z tym wycinki jest trudny wizerunkowo.

Według przeprowadzonych analiz do usunięcia nadaje się 58 drzew, które są w bardzo złym stanie przez infekcje grzybów.

Zarząd Zieleni Warszawskiej zawnioskował o wycinkę 58 drzew, co nie oznacza, że tyle drzew będzie wyciętych. Wszystko zależy teraz od decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. Wycinka miała być przeprowadzona do końca lutego, jednak ze względu na przeciągającą się procedurę uzyskania pozwolenia termin wycinki będzie przedłużony do grudnia, zaś same prace przy drzewach będą rozłożone na cały rok tak by jesienią posadzić nowe drzewa. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi we wniosku będzie to 55 drzew – 7 klonów i 48 platanów. Kolejne 3 platany mają być posadzone dopiero w 2023 roku.

aleja wojska polskiego


Czytaj też: Wycinka w alei Wojska Polskiego. „Nikt nie podejmie się dalszego utrzymywania tak niebezpiecznych drzew”Od poniedziałku autobus linii 321 zatrzymuje się na nowym odcinku ulicy Rydygiera wybudowanym przez Dom Development. Autobus będzie zatrzymywała się na tym odcinku w obu kierunkach.

Pozostając w sferze komunikacji miejskiej, Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że wizja zielonych przystanków urzeczywistni się jeszcze w tym roku.  Autorem pomysłu jest Łukasz Porębski, żoliborski radny z ramienia Miasto Jest Nasze. Składając w ubiegłym roku interpelację apelował do władz stolicy by zastosowały rozwiązanie znane z innych polskich miast, takich jak Białystok czy Kraków. Dodatkowe elementy zieleni miałyby dać więcej cienia zwłaszcza w lokalizacjach, które są tzw. miejską wyspą ciepła. Czekamy więc na informację w jakich lokalizacjach pojawią się zielone przystanki.


Czytaj też: Zielone przystanki jeszcze w tym roku. Mają dać więcej cienia i poprawić jakość przestrzeniWczoraj w Radiu Żoliborz gościliśmy Kasię Nowak ze Stowarzyszenia Nowy Żoliborz. Rozmawialiśmy o inicjatywie, którą wspólnie z sąsiadami przygotowuje. Na żoliborzan czeka moc wrażeń. W ramach wydarzenia odbędą się sportowe atrakcje, koncerty i kiermasze.

Cel jest szczytny bo celem jest zbiórka na pomoc Kacprowi Borucie, który choruje na SMA. Całej rozmowy możecie posłuchać na stronie gazety żoliborza. A szczegółach wydarzenia będziemy informować na facebooku.

Rafał Trzaskowski, dziś rano, podczas otwarcia Kongresu Czystego Powietrza zadeklarował zaostrzenie przepisów mazowieckiej uchwały antysmogowej. Dotyczyć mają Warszawy. Władze stolicy chcą wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania. Nowe przepisy miałby wejść w czwartym kwartale 2023 roku.

Według sporządzonych przez urzędników marszałka Adama Struzika analiz, po wprowadzonych zmianach liczba osób narażonych na skażenie pyłem PM 2,5 i jego konsekwencje spadłyby z 1,6 mln do 12 tys. osób. Przy czym chodzi o pył emitowany w przydomowych piecach, bez tego z ruchu samochodowego.

W Polsce z powodu smogu umiera co roku około 45 tysięcy osób. Statystyczny warszawiak, oddychając stołecznym powietrzem, przyjmuje codziennie ilość rakotwórczego benzoapirenu równą dwóm wypalanym papierosom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 17 km/h