Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:48

Miejsca w żłobkach „od ręki” w sześciu dzielnicach, a na Żoliborzu kolejki

Jak poinformował ratusz w zeszłym roku baza miejsc w żłobkach powiększyła się o ponad 5 tys. miejsc. W stołecznych placówkach jest już ich ponad 21,5 tys.

Obecnie wolne miejsca w żłobkach są w sześciu dzielnicach. Są to: Białołęka, Mokotów, Śródmieście, Ursynów, Wilanów i Wola. Łącznie w tych dzielnicach do wzięcia „od ręki” jest 640 wolnych miejsc. Jak donosi ratusz na miejsce w żłobku oczekuje 4876 dzieci. Na początku ubiegłego roku było ich 12 tys.

- To tak, jakby zbudować 50 bardzo dużych żłobków. Kontynuujemy wykup miejsc oraz budowę nowych żłobków. Teraz jednak możemy planować dużo bardziej precyzyjnie, biorąc pod uwagę dokładne dane dotyczące liczby urodzeń – mówi dla Radia Kolor Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy.

Spora część rodziców, mimo wolnej liczby miejsc w placówkach, nadal oczekuje na miejsce dla swojej pociechy. Wynika to z faktu, ze kluczowa jest dogodna lokalizacja, a jest nią najczęściej adres znajdujący się w okolicy miejsca zamieszkania. "Dlatego tak ważne jest precyzyjne planowanie, gdzie zostaną uruchomione nowe punkty żłobkowe" - podkreśla urząd miasta.Czytaj też: Radni zdecydowali. Miejskie żłobki tylko dla dzieci ze szczepieniamiMiasto ogłosiło konkurs dla właścicieli żłobków, klubów dziecięcych czy prowadzących punkty dziennego opiekuna. Oferty przyjmowane są do 30 kwietnia. W pierwszej kolejności miejsca będą wykupowane tam, gdzie jest największe zapotrzebowanie czyli, na Bemowie, Pradze-Południe i Woli.

W następnej kolejności konkursy będą obejmowały Mokotów, Śródmieście oraz Targówek. Proces obejmie punktowo Żoliborz, a konkretnie Sady Żoliborskie i Wawer, ale jedynie Marysin Wawerski.

Gigantyczna placówka na Żoliborzu Artystycznym

Zapotrzebowanie na miejsca żłobkowe odczuwają zwłaszcza mieszkańcy Nowego Żoliborza. W ostatnich latach poprzemysłowa część Żoliborza w dużym stopniu została zabudowana ogromnymi osiedlami. Ich mieszkańcami są głównie młodzi rodzice.Czytaj też: Nowe przedszkole i żłobek na Żoliborzu coraz bliżej. A co z działką i drogą dojazdową?


W odpowiedzi na zapotrzebowanie dzielnica pracuje nad budową zespołu żłobkowo-przedszkolnego na Żoliborzu Artystycznym. Placówka ma powstać przy ulicy Ficowskiego. Wyjątkowo zrezygnowano z przeprowadzenia konkursu na opracowanie jej koncepcji. Obecnie trwają prace nad projektem, nad którym czuwa również biuro stołecznego architekta. Podczas jednej z Komisji Ładu Przestrzennego zaprezentowano wizualizacje budynku. Pojawiły się opinie, że budynek jest mało atrakcyjny i niefunkcjonalny. Architekt ma poprawić wygląd elewacji. Dodatkowo działka, na której ma powstać placówka stawia ograniczenia w postaci linii zabudowy, a także fakt, że 60 proc. jej powierzchni ma zajmować czynność biologiczna.  

Nowa placówka ma pomieścić przedszkole na 200 miejsc i żłobek na 150. Koniec budowy planowany jest na  2022 rok.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ