Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:12

Weekend na Żoliborzu: Wycieczka z przewodnikiem, walentynkowe pląsy i koncerty

Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem walentynek. Na zakochanych czekają koncerty i potańcówki. Tych, których nie trafiła jeszcze strzała amora czeka wiele innych atrakcji.

Piękny Żoliborz Oficerski

Żoliborz Oficerski ma niezwykle bogatą historię. Co kryje się w wąskich i cichych uliczkach tej części dzielnicy? Gdzie miał mieszkać Marszałek Piłsudski a gdzie mieszkał Haller? Gdzie działała podziemna strzelnica? Odpowiedź znajdziecie podczas niedzielnego spaceru wraz z przewodnikiem miejskim Łukaszem Kulejem. Żoliborz Oficerski charakteryzuje się willową zabudową o charakterze dworkowym. Pierwotnie było to miejsce zamieszkania wielu osobistości związanych z wojskiem.

16 lutego (niedziela), godz. 12:00
Zbiórka - na pl. Inwalidów pod pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka

Jan III Sobieski - król, wódz, polityk

Wystawa poświęcona jest jednemu z najwybitniejszych królów Rzeczpospolitej obojga narodów. Ekspozycja przedstawia wielowątkowy wizerunek Jana III – monarchy, który odegrał ważną rolę w dziejach Europy, wielkiego wodza, mecenasa sztuk i nauk, wreszcie ojca rodziny. Wernisaż wystawy, poprzedzony rekonstrukcją Towarzystwa Raperswilskiego, na którym para królewska: Jan III Sobieski oraz Maria Kazimiera zaprezentują historię balu karnawałowego na dworze królewskim.

15 lutego (sobota), godz. 12:00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Wenus i Mars czyli historia niejednej miłości

Walentynki to czas kiedy celebrujemy uczucie miłości między dwojgiem ludzi. Pamiętajmy jednak by robić to codziennie! Samo święto zakochanych niech będzie więc pretekstem do wyjścia z domu choćby na koncert poetycko-muzyczny.

Na scenie żoliborskiego MAL’u wystąpi Monika Sikorska (śpiew , gitara) oraz Tadeusz Sadowski.

Monika Sikorska- wiersze zaczęła pisać jeszcze w liceum.  Zawsze opowiadają czyjąś historię, często jej własną. Niektóre z nich zamieniają się w piosenki, które śpiewa ludziom bliższym i dalszym. W jej życiu ważną rolę odgrywa też muzyka.  Coraz częściej po jej teksty sięgają inni artyści. Na wiosnę planuje wydać płytę "Za rzęsą". Pisze też muzykę do tekstów innych poetów.

Tadeusz Sadowski – urodził się i mieszka w Warszawie. Ukończył filologię słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Jest członkiem ZAKR. Wydał dwa tomiki wierszy: „Wieczór rozkoszy poetyckich” i „Przy nocnej lampce wina”. Pisze wiersze zarówno liryczne, jak i satyryczne. Niedawno ukazała się płyta krakowskiego barda Piotra Krupy „Tak od niechcenia”, z piosenkami, których teksty stanowią jego wiersze.

15 lutego (sobota), godz. 18:00 - 21:00
MAL przy ulicy Marii Kazimiery

DanSeanse: Potańcówka

Nie od dziś wiadomo, że taniec jest językiem miłości. W Tęczy od Kuchni parkietem zawładną zakochani, ale też ci, którzy liczą, że tego wieczora trafi ich strzała amora. „Same słowa już nie wystarczą. Jeśli mnie kochasz, daj dowód na parkiecie. Odwzajemnię. Choćby z miłości do tańca lub dobrej zabawy” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Na wszystkich tańczących czekają niesamowite rytmy muzycznych klasyków i nie tylko!

15 lutego (sobota), godz. 20:00 - 02:00
Tęcza od Kuchni

Do biegu, gotowi, start, czyli żoliborski Parkrun!

Nie straszne Wam średnie dystanse? Już w sobotę o godz. 9:00 na Kępie Potockiej startuje kolejny Parkrun. Biegacze pokonają 5-kilometrową trasę, która prowadzi alejkami parkowymi o różnej nawierzchni. Dystans jest precyzyjnie odmierzony i atestowany. Organizatorzy stawiają na ochronę środowiska, więc proszą uczestników, by na start porannego biegu dotarli pieszo, na rowerze, biegnąc lub korzystając z komunikacji miejskiej. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na stronie Parkrun.

15 lutego (sobota), godz. 09:00 - 10:00
Kępa Potocka

Wieczór pieśni wschodnich - etnoprojekt ŻuPan

„ŻuPan to nowy, spontaniczny projekt muzyczny - łączący style i brzmienia muzyki wschodniej i współczesnej - który z okazji urodzin wokalistki Rity wykona jej ulubione tradycyjne pieśni ukraińskie i rosyjskie w autorskich aranżacjach” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

15 lutego (sobota) godz. 20:00 - 22:00
PraCoVnia Art-Club

W hołdzie Andrzejowi Zawadzie - "Ostatnia rozmowa"

„To będzie specjalny i wyjątkowy wieczór w hołdzie Andrzejowi Zawadzie - twórcy polskiej szkoły zimowego himalaizmu. Anna Pietraszek zaprezentuje dwa nadzwyczajne swoje filmy: W lodowym piekle i Ostatnia rozmowa.” – zapowiadają sorganizatorzy.

Zawada dwukrotnie kierował m.in. wyprawami na niezdobytą jak dotąd zimą Nanga Parbat. Wówczas Krzysztof Pankiewicz i Zbigniew Trzmiel dotarli z obozu IV (7300 m), ale nie osiągnęli szczytu i doznali poważnych odmrożeń. Zawada powiedział wówczas: "Nie jestem w stanie komentować tego wszystkiego, co przeżyliśmy. Jedno tylko stawiam pytanie: kiedy tutaj wrócimy?" W kolejnej ekspedycji Polacy dotarli na wysokość 6500 m. Główną przyczyną niepowodzenia ekspedycji – jak ocenił Zawada – były wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne, jakie tej zimy panowały w północnej części Himalajów i Karakorum. Od ponad 20 lat nie notowano w tym rejonie tak dużych opadów śniegu. Zmagania z tymi ekstremalnymi warunkami zobaczymy "W lodowym piekle".

Zawada był także kierownikiem wyprawy, która 40 lat temu dokonała pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest a następnie wiosennej w tym samym roku, podczas której Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka poprowadzili nową drogę na wierzchołek najwyższej góry Ziemi.

Projekcja filmów planowana jest z udziałem reżyser Anny Pietraszek i Anny Milewskiej (aktorka filmowa i teatralna, poetka, wdowa po Andrzeju Zawadzie). BILETY w cenie 16 i 20 zł do nabycia w kasie kina.

15 lutego, (sobota), godz. 18:00
Kino Elektronik

Zrób to sam: zegar z drewna. Warsztaty dla dorosłych

Wszyscy, którzy uwielbiają majsterkować czeka nie lada gratka. Zbliżają się warsztaty stolarskie, podczas których każdy z uczestników własnoręcznie wykona oryginalny, drewniany zegar. Na wydarzenie obowiązują zapisy: [email protected] .
„Będzie nam miło, jeżeli zabierzecie ze sobą drobny poczęstunek / sok / kawę / herbatę dla innych uczestników zajęć.” – informują organizatorzy.

15 lutego, (sobota), godz. 15:00 - 17:30
Samogłoska (Bielany)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 13 km/h