Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 23:01
Reklama

[Radio Żoliborz] M. Olszewski: „Konieczne jest m.in. wdrożenie odpowiedniej opłaty za wprowadzenie jednorazowych opakowań”

Gościem Żoliborskiej Rozmowy Politycznej jest Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Dlaczego ceny za odbiór śmieci drastycznie wzrosły? Kiedy będzie możliwe powiązanie opłat ze zużyciem wody i w jaki sposób można w przyszłości zapobiec podwyżkom opłat za odbiór śmieci? Posłuchajcie!

– Ciągłe zmiany przepisów wprowadzane przez rząd spowodowały chaos w systemie gospodarki odpadami. Musimy dopłacać do każdej tony przekazywanego papieru, plastiku i pozostałych surowców – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Od lutego w stolicy będzie obowiązywała, za odbiór śmieci, stawka ryczałtowa. W domach jednorodzinnych zapłaci się 94 zł miesięcznie a mieszkaniach 65 zł.

– Narzucone, nowe zasady selektywnej zbiórki wpłynęły na wyższe rachunki za odbiór odpadów – tłumaczył Michał Olszewski i dodał: – Nie możemy też przerzucić podwyżek na przedsiębiorców, bo nie pozwalają na to zmienione przepisy ustawy – finalnie władze centralne zdecydowały, że koszty będą pokrywać mieszkańcy.

„Jak mam przekonać mieszkańców do segregacji, skoro teraz płacą dużo więcej”

– Mowa o segregowaniu odpadów powinna być na drugim planie. Najważniejszym akcentem, na który powinniśmy położyć nacisk, to produkowanie jak najmniejszej ilości odpadów – mówi wiceprezydent Warszawy i wskazuje na przykłady z różnych części kraju, gdzie za odpady segregowane miasto płaci więcej niż zmieszane.  

– Gdybyśmy mieli taką elastyczność w kwestii segregacji śmieci jak gminy w Austrii czy Niemczech byłoby taniej, bo nie musielibyśmy wysyłać pięciu ciężarówek do każdej nieruchomości – wyjaśnia wiceprezydent Warszawy. Ograniczeniem są jednak przepisy ogólnokrajowe i przeregulowany rynek.

–  Nie jestem w stanie zrozumieć tego, dlaczego minister w sytuacji, kiedy dociska system gospodarki odpadami, nie robi nic, żeby chociaż częściowo obciążyć firmy, które produkują puszki, opakowania foliowe czy butelki. W Polsce producent opakowań płaci około od 10 do 20 zł za tonę wprowadzonego do obrotu plastiku, a na Słowacji 300 zł. Jeśli wdroży się odpowiednią opłatę za wprowadzenie opakowań jednorazowych to będzie ich coraz mniej – tłumaczy Olszewski.

Podcast

Gościem Żoliborskiej Rozmowy Politycznej jest Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h