Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 23:11

5 powodów, dla których warto ubezpieczyć mieszkanie

Dom dla każdego z nas powinien być najbezpieczniejszym miejscem na świecie. Jednak musimy pamiętać o tym, że przez nieszczęśliwy wypadek możemy stracić nie tylko dach nad głową, lecz także dorobek całego życia. Choć żadne ubezpieczenie mieszkania nie uchroni nas przed kataklizmem, to dobrze skonstruowana polisa sprawi, że ewentualne szkody zostaną szybko naprawione. Ubezpieczenie nieruchomości to jeden z produktów finansowych, który warto posiadać. 

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

Kradzież z włamaniem, zalanie, pożar - to tylko kilka niebezpieczeństw, na które narażone są nieruchomości. Według raportu “Bezpieczny dom - jak chronimy swoje M” opublikowanego przez Nationale-Nederlanden ponad 20% ankietowanych wskazuje, że choć raz doświadczyło przykrego losowego zdarzenia poprzez zalanie, na drugim miejscu znajdują się wypadki spowodowane przez zjawiska pogodowe, podium zaś zamykają włamania, z którymi styczność miało 8% osób. 

Jednak posiadanie jednego ubezpieczenia może ochronić nas przed wieloma zdarzeniami losowymi. Czy istnieje idealny moment na zakup polisy? Okazuje się, że tak. Najlepiej jest nabyć ją już w trakcie zakupu mieszkania lub budowy domu. W tej sytuacji już od początku inwestycji chronimy swoje cztery kąty. Mnóstwo osób zakup nieruchomości finansuje kredytem hipotecznym, wydając na nią większość oszczędności, dlatego warto zadbać, aby była ona chroniona już od początku. 

Dobrym pomysłem jest także się ubezpieczenie mieszkania tuż po remoncie, gdy jego wartość wzrasta. Dla przykładu, wybrany przez nas wariant może obejmować nie tylko mury, ale również wszystkie elementy wyposażenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują swoim klientom co najmniej kilka odmian i wariantów polis, które różnią się od siebie m.in.: zakresem, wysokością składki oraz sumą ubezpieczenia. Dzięki temu każdy zainteresowany jest w stanie znaleźć ofertę idealną.

1.Ochrona mieszkania

Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości, możemy skorzystać z wielu opcji. Dzięki nim jesteśmy w stanie spersonalizować polisę do swoich potrzeb. Najprostszą i najchętniej wybieraną możliwością jest ubezpieczenie mieszkania od przykrych zdarzeń losowych jak pożar, zalanie czy przepięcie. Jego zadaniem jest ochrona naszej nieruchomości i majątku, niezależnie od tego, czy pożar lub zalanie zostało spowodowane przez zdarzenie losowe czy w wyniku Twojego roztargnienia  np. przez pozostawienie odkręconego kranu. Jednak sam zakres każdy zainteresowany wybiera według swoich potrzeb. 

Wybierając dobre ubezpieczenie domu lub mieszkania w  opcji podstawowej otrzymamy ochronę nieruchomości, ruchomości oraz elementów stałych, a także OC z pomocą sąsiedzką i pakietem assistance. Ubezpieczenie domu powinno obejmować nie tylko sam budynek, ale także ogród, garaż, piwnice i chodniki. Za dodatkową opłatą możemy zapewnić sobie praktyczną pomoc w domu, która pokryje koszty np. zepsutej pralki czy komputera.

2. … i wyposażenia

Każdy z nas dysponuje majątkiem, na który zwykle pracuje większą część swojego życia. Często jego zniszczenie lub utrata jest związana co najwyżej ze złością, jednak bywają też takie sytuacje, które mogą uprzykrzyć nam życie na co najmniej kilka najbliższych miesięcy. Nawet gdy zabezpieczamy się na wszelkie możliwe sposoby, nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co nas czeka. Dom to nie tylko budynek i działka. W skład wschodzi również szereg przedmiotów, które warto chronić. Do podstawowych elementów ubezpieczenia mienia zaliczamy jego wszystkie elementy konstrukcyjne, w tym - drzwi, okna, balkony, ściany i schody, meble, sprzęt AGD a także instalacje (np. elektryczne, grzewcze, kanalizacyjne). Wszelkiego rodzaju przedmioty szklane tj. lustra czy kamienne blaty oraz stałe elementy (podłogi, meble w zabudowie) to również podstawa dobrego ubezpieczenia. Oprócz przedmiotów, które każdy z nas ma w domu (jak np. sprzęt elektroniczny, narzędzia, ubrania, gotówka) warto zadbać, aby nasze ubezpieczenie obejmowało także rzeczy znajdujące się w garażu, piwnicy, w ogrodzie czy na tarasie, a także rzeczy wypożyczone (np. sprzęt sportowy), służbowe (np. laptop) oraz osobiste rzeczy Twoich gości.

3.Poczucie bezpieczeństwa

Zarówno cały nasz majątek, jak i pieniądze są dla nas bardzo ważne. Zrozumiałe jest też także to, że w wielu kwestiach staramy się oszczędzać i liczymy każdy grosz. Jednak ubezpieczenie mieszkania to rzecz, która nigdy nie powinna być pominięta ze względu na tworzenie rezerw finansowych. Pamiętajmy, że opłacenie polisy powinno być jednym z najważniejszych wydatków w naszym corocznym budżecie. Dlatego warto dowiedzieć się ile pieniędzy odkładać co miesiąc, aby wykupić polisę i móc spać spokojnie. Warto również pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia, które będzie chroniło rzeczy, które Ty lub Twoi bliscy wynoszą z domu. Dotyczy to sytuacji, w której ktoś np. ukradnie Ci telefon lub rower albo np. skrzypce lub hulajnogę Twojego dziecka.

4.Ochrona przed skutkami wyrządzonych szkód

Niestety nie jesteśmy w stanie uniknąć nagłych oraz nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak zalanie sąsiada czy pożar. Jednak możemy zabezpieczyć się finansowo na taką okoliczność. Cena ubezpieczenia mieszkania od zalania  lub pożaru nie jest wygórowana, jednak jej brak wiąże się z jeszcze większymi kosztami. W przypadku, gdy nie posiadamy tej polisy, musimy z własnej kieszeni opłacić nie tylko remont w domu sąsiada, lecz także w swoim mieszkaniu. Zakup ubezpieczenia gwarantuje nam wypłatę należności do 2 mln zł. Co więcej, ubezpieczyciel oferuje także sprzątanie po remoncie u poszkodowanej rodziny oraz drobny upominek z przeprosinami, aby nasze relacje nie uległy pogorszeniu. 

Warto dodać, że za dodatkową opłatą możemy skorzystać z pakietów dodatkowych. Wyróżniamy wśród nich m.in.  pakiet Pupil, w ramach którego ubezpieczyciel gwarantuje nam pomoc w przypadku choroby lub zaginięcia zwierzęcia. Dla rodzin z dziećmi ciekawym rozwiązaniem jest wykupienie pakietu pod nazwą Dziecko, w ramach którego możemy liczyć na pomoc w opiece nad dzieckiem lub otrzymać zwrot kosztów za szkody wyrządzone przez nasze pociechy np. za wybitą szybę podczas gry w piłkę w ogrodzie. 

5. Mniejszy stres w razie wypadku

Każde nieprzyjemne wydarzenie działające na naszą szkodę, a w szczególności na utratę majątku wywołuje w nas mnóstwo emocji i ogrom stresu. Jeśli jednak zdecydujemy się na ubezpieczenie mieszkania, możemy być pewni, że w razie wypadku możemy skorzystać z opcji assistance, w ramach której otrzymujemy wręcz natychmiastową pomoc fachowców np. hydraulika czy elektryka oraz transport i zakwaterowanie dla Ciebie i Twoich bliskich po szkodzie.

Ubezpieczenie mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Choć wybór polisy może wydawać się trudnym zadaniem, warto dowiedzieć się jakie czynniki wpływają na jakość tego rodzaju ubezpieczenia. Wymieniamy wśród nich: 

  • wysokość składki, 
  • zakres ubezpieczenia, 
  • sumę ubezpieczenia, czyli wysokość świadczenia, które można uzyskać, 
  • wyłączenia odpowiedzialności - ograniczenia w ramach których nie dostaniemy odszkodowania, 
  • zabezpieczenia własne - do których zaliczamy m.in.: drzwi antywłamaniowe czy monitoring mogą obniżyć składkę. 

Jak ubezpieczyć mieszkanie?

Aktualnie oferta polis mieszkaniowych jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Duży wybór z pewnością ucieszy wiele osób, jednak innym zdecydowanie utrudni zadanie.. .Choć zakup ubezpieczenia zajmie nam około kilku minut, to znalezienie produktu dopasowanego do naszych potrzeb może trochę potrwać. Idealnym sposobem jest porównanie ofert lub rekomendacja znajomych Warto skorzystać także z pomocy agenta ubezpieczeniowego, który pomoże dobrać zakres ubezpieczenia do Twoich oczekiwań Gdy decyzja zostanie podjęta, warto odwiedzić stacjonarny punkt Nationale-Nederlanden  lub skontaktować się z ubezpieczycielem pod numerem telefonu 801 20 30 40, lub +48 22 522 71 24, aby dopiąć wszystkie niezbędne formalności i podpisać stosowne dokumenty. 

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie?

Wybierając ubezpieczenie domu, zwracajmy szczególną uwagę nie tylko na wysokość składki, ale także na zakres polisy oraz sumy ubezpieczeń jej poszczególnych składników. Zakupu możemy dokonać u agenta ubezpieczeniowego, w banku lub telefonicznie. Ciekawym rozwiązaniem są też porównywarki ofert, w tym przypadku już na starcie dowiadujemy się, który pakiet jest najatrakcyjniejszy. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Cena polisy jest najczęściej uzależniona m.in. od: 

  • zakresu ubezpieczenia, 
  • historii ubezpieczeniowej, a w szczególności od tego, czy w przeszłości z naszej polisy była likwidowana szkoda, 
  • piętra, na którym znajduje się mieszkanie (cena może być wyższa w przypadku mieszkań na parterze lub na ostatnim piętrze). 

Tak naprawdę ceny są różne i wahają się od 200 do nawet 1000 złotych rocznie. Na jej wysokość ma także wpływ wielkość lokalu oraz pakiet, na który się zdecydujemy. Warto jednak zdecydować się na droższy wariant i zadbać o bezpieczny dom podczas urlopu. Jeśli podczas naszej nieobecności dojdzie do przykrej sytuacji, ubezpieczyciel pokryje koszty związane z nieszczęśliwym wypadkiem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h