Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 19:34

Drogi na Żoliborzu: Prace na kolejnym odcinku Rydygiera za dwa tygodnie i dzisiejsze utrudnienia na Suzina

Prace na Rydygiera na odcinku od ulicy Matysiakówny do Anny German trwają w najlepsze. W pasie jezdni wylano pierwsze warstwy asfaltu. Droga w tym fragmencie ma być przejezdna jednak 20 grudnia. Z kolei dziś w rejonie kina Tęcza kierowcy mogą spodziewać się utrudnień. Trwają właśnie zdjęcia do filmu o Kalinie Jędrusik.

Od października trwają prace na ulicy Rydygiera na odcinku od ulicy Matysiakówny do Anny German. Pas drogowy nabiera już kształtu. Na jezdni są już pierwsze warstwy asfaltu, a także azyle w przejściach dla pieszych. Kiedy można spodziewać się, że prace przeniosą się na odcinek ulicy Rydygiera od Anny German do Przasnyskiej?

Prawdopodobnie nastąpi to tuż przed świętami Bożego Narodzenia, czyli w okolicach 20 grudnia. Wówczas skrzyżowanie z ulicą Anny German ma być zablokowane, a z Przasnyską przejezdne tak, jak do tej pory. W momencie, gdy prace przesuną się w kierunku Przasnyskiej, odcinek od Matysiakówny do Anny German będzie jednak nadal placem budowy.

Wymalowanie pasów będzie się odbywało w momencie kiedy, cała ulica Rydygiera będzie wyasfaltowana. Całość prac ma zakończyć się w czerwcu przyszłego roku. W drugim etapie uzupełniana będzie zieleń.  

Ruszyły zdjęcia do filmu „Jesienna dziewczyna” – utrudnienia dla kierowców w rejonie kina Tęcza

Urząd dzielnicy poinformował o możliwych utrudnieniach na ulicy Suzina. „Podjęte działania spowodują utrudnienia dla osób korzystających z ulicy Suzina poprzez wyłączenie z parkowania odcinka pomiędzy ul. Sierpecką i Próchnika. Rozwiązaniem alternatywnym dla części osób parkujących na ul. Suzina będzie teren parkingu przy Teatrze Komedia.” – czytamy w oficjalnym komunikacie urzędu.

 Żoliborz jest jedną z chętniej odwiedzanych dzielnic przez filmowców. Realizowane dziś zdjęcia są początkiem prac filmu o Kalinie Jędrusik. „Jesienna dziewczyna” ma być biografią artystki. Fabuła ma obejmować prawdopodobnie okres działalności artystki przypadający na lata 60 i 70. „Ze względu na historyczny charakter filmu, producent chce odtworzyć klimat lat 60 i 70-tych XX wieku.” – taką informację podał urząd dzielnicy.

W postać Kaliny Jędrusik wcieli się Maria Dębska, córka reżyserki Kingi Dębskiej, która zagrała już między innymi w filmach: „Moje córki krowy” oraz „Cicha noc”. U boku aktorki wystąpi Leszek Lichota wcielający się w Stanisława Dygata. W filmie zobaczymy również muzyka Krzysztofa Zalewskiego, który zagra przyjaciela słynnej aktorki. W „Jesiennej dziewczynie” zobaczymy jeszcze Jacka Borcucha jako Tadeusza Kowickiego i Tomasza Ziętka jako Kazimierza Kutza. Reżyserem jest Katarzyna Klimkiewicz.

„Żoliwood”

W ostatnim czasie było głośno o tym, że ekipy filmowe blokują ruch, a sami mieszkańcy są podtruwani spalinami z agregatów. Dla niektórych dzień zdjęciowy oznacza niedogodności ze względu na brak możliwości wjazdu na swoją ulicę oraz zajęcie miejsc parkingowych przez ekipy filmowe.

Sprawą zainteresowała się Marta Szczepańska, żoliborska radna z ramienia Miasto Jest Nasze. W złożonej interpelacji poprosiła o wykaz zezwoleń na zajęcie dróg przez ekipy filmowe. Między wrześniem zeszłego roku a sierpniem obecnego, żoliborskie uliczki były planem do zdjęć 25 razy. Ekipy filmowe najchętniej pracowały na ulicy Promyka, Słukowskiego i w al. Wojska Polskiego. W dyskusji zwrócono również uwagę na zbyt niskie stawki.

Radni zwracali również uwagę na zbyt niskie stawki za zajęcie pasa drogowego pod realizację. Dzielnica nie może z tym nic zrobić, bo wysokość opłat za zajęcie pasa drogi dla całej Warszawy określa uchwała rady miasta. Łącznie z wydanych zezwoleń do dzielnicy trafiło 33,5 tys. zł w ciągu roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ