Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 lutego 2024 15:19
Reklama

Drzewa w Parku Sady Żoliborskie wycięte

Mieszkańcy nie kryją zaskoczenia, bo nie spodziewali się tak dynamicznego rozwoju sytuacji w obliczu prowadzonych konsultacji. Wczoraj rozpoczęła się wycinka drzew w Parku Sady Żoliborskie. Skąd pośpiech w działaniu, skoro na wykonanie decyzji Marszałka Województwa Mazowieckiego pozostał jeszcze rok?

– Drzewa objęte zezwoleniem na usunięcie są obumarłe, silnie zamierające, w złym stanie fitosanitarnym, ze szczątkowymi lub uschłymi koronami, postępującą próchnicą oraz rozkładem drewna. Opóźnianie ich wymiany zwiększa zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. Kwestia priorytetowa to bezpieczeństwo osób spacerujących po parku. Dlatego też, Urząd Dzielnicy Żoliborz zarezerwował środki finansowe na realizację ww. prac w 2019 roku – wyjaśnia Donata Wancel, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Żoliborz i dodaje: – Jesteśmy poza okresem lęgowym ptaków, dlatego nie należy odkładać wykonania decyzji do rozpoczęcia kolejnego okresu wegetacyjnego. Chcemy już w przyszłym roku dokonać 43 nasadzeń gatunków drzew zgodnych z oczekiwaniami mieszkańców i osób odwiedzających Park Sady Żoliborskie.

"Wszystkie drzewa objęte decyzją Marszałka będą usuwane w jednym terminie"

Do godziny 14 wczorajszego dnia wycięto ponad 30 drzew. – Wszystkie drzewa objęte decyzją Marszałka będą usuwane w jednym terminie – zaznacza Donata Wancel. Dźwięk pił w parku słychać było jeszcze po zmroku. Od kilku tygodni trwa dyskusja na temat przyszłości Sadów Żoliborskich. W celu ochrony jego charakteru powstała inicjatywa Owocowe Sady Żoliborskie. Grupa mieszkańców dążyła do zachowania jak największej liczby drzew wskazanych do wycinki. Ich zdaniem oraz powołanego przez nich eksperta z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, część wyciętych już drzew nadawała się do dalszej pielęgnacji. Mieszkańcy opowiadali się za ponownym przeprowadzeniem ekspertyz, o co również wnioskowała, składając tydzień temu interpelację, Dorota Łoboda, warszawska radna.

Jaka jest szansa by w parku pojawiły się drzewa owocowe, a nie ozdobne?

Mieszkańcy nie kryją oburzenia. Liczyli, że dopóki trwają konsultacje dotyczące nowych nasadzeń, prace w parku nie rozpoczną się. Przyznają zgodnie, że ich czujność w ten sposób została uśpiona. Aktualnie, do rozstrzygnięcia pozostała jeszcze kwestia nowych nasadzeń.

– Zależy nam na utrzymaniu owocowego charakteru Parku Sady Żoliborskie. Na podstawie zbieranych obecnie opinii wśród mieszkańców podjęta zostanie decyzja o wystąpieniu z wnioskiem do Marszałka Województwa Mazowieckiego w sprawie zmiany charakteru nasadzeń zastępczych i proponowanych gatunków drzew. Chcielibyśmy utrzymać unikalny charakter Parku Sady Żoliborskie. Jednak o przyszłości Parku powinni zadecydować sami mieszkańcy – tłumaczy Donata Wancel.

Wyniki konsultacji w grudniu

Kwestia nowych nasadzeń podzieliła mieszkańców. Głównym argumentem przeciwników sadzenia nowych drzew owocowych, są spadające owoce na chodnik, które według nich mogą zagrażać bezpieczeństwu, a także wydzielają nieprzyjemny zapach. Członkowie inicjatywy Owocowe Sady Żoliborskie do proponowanych konsultacji podchodzą z rezerwą, ponieważ formularz nie ma charakteru ilościowego i nie służy do policzenia głosów. Niepewność rodzi również brak w treści formularza określenia „drzewa owocujące ozdobne”.

– Sposób przygotowania ankiety umożliwia szeroką i swobodną wypowiedź, a co za tym idzie, mieszkańcy mogą w niej określić nie tylko preferowany przez nich charakter nowych nasadzeń, czyli drzew owocowych sadowniczych, owocowych niebrudzących i drzew nieowocowych, ale także zaproponować konkretne gatunki, najbardziej odpowiadające ich oczekiwaniom – dodaje rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Żoliborz. Opinie zbierane są do 25 listopada za pośrednictwem elektronicznego formularza, oraz w tradycyjnej formie w Pawilonie Kulturalnym.

Dialog, który w obliczu wczorajszej wycinki został zaburzony

Podczas wczorajszego spotkania z Łukaszem Porębskim, przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska, padło stwierdzenie, że prowadzone konsultacje są formą dialogu, który w obliczu wczorajszej wycinki został zaburzony. Dodatkowo argument podnoszony przez urzędników, dotyczący bezpieczeństwa, według członków inicjatywy jest bezzasadny, ponieważ część wyciętych drzew nie rosła w bezpośrednim sąsiedztwie z alejkami.

Ponadto w trakcie spotkania z przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska mieszkańcy wyrazili swoją opinię w kwestii braku komunikacji urzędników na temat terminu wycinki oraz tego, kto konkretnie przeprowadził ekspertyzę dotyczącą stanu wyciętych już drzew.


DSC04465
DSC04465

DSC04466
DSC04466

DSC04467
DSC04467

DSC04468
DSC04468

DSC04470
DSC04470

DSC04471
DSC04471

DSC04472
DSC04472

DSC04473
DSC04473

DSC04472-1
DSC04472-1

DSC04470-1
DSC04470-1

DSC04473-1
DSC04473-1

IMG_4966
IMG_4966


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ