Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 05:04

Myślisz, że nie masz wyczucia rytmu? Tańczyć każdy może!

Taniec jest odpowiednią formą spędzenia czasu dla osób w każdym wieku. Korzystając z chwili wolnego warto zadbać o siebie i swoich bliskich. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest taniec towarzyski.

Naukę tańca może zacząć każdy. Nie ma znaczenia to, jak oceniamy swoje wyczucie rytmu. Od niedawna taniec jest przedmiotem badań naukowców. Pierwsze wyniki nie pozostawiają wątpliwości - taniec ma zbawienny wpływ na nasze ciało i umysł. Z badań przeprowadzonych na parkiecie płynie kolejny wniosek - osoby pozbawione słuchu muzycznego śmiało mogą tańczyć. Wyczucie rytmu nabywamy z chwilą urodzenia. To z kolei wynik badań Marcela Zentnera z University of York, podczas których zaobserwował, że już pięciomiesięczne dzieci doskonale potrafią zsynchronizować swoje ruchy z muzyką. Zdolność poczucia rytmu tli się w nas przez całe życie. Kiedy słyszymy porywającą nas muzykę, zaczynamy wystukiwać go nogą.

Instruktorzy Studia Tańca Spin zachęcają by wyzbyć się niepotrzebnych lęków i podjąć wyzwanie. Taniec może okazać się formą relaksu i rozrywki choćby po całym dniu w pracy, gdzie pojawia się stres i masa obowiązków. W trakcie lekcji tańca towarzyskiego można znaleźć się w innej rzeczywistości, dzięki czemu przestaje się myśleć o codziennych trudach. Jest to forma relaksu, za sprawą której uczymy się czegoś nowego, podejmujemy wysiłek fizyczny i spędzamy przyjemne chwile z partnerem lub partnerką.

W tańcu poznacie się lepiej

Taniec jest idealną formą wspólnego spędzenia czasu. Tancerze podkreślają, że jest to aktywność zapewniająca przede wszystkim rozrywkę i radość. Dodatkowo pary, które przychodzą na zajęcia tańca towarzyskiego, zacieśniają swoje więzi za sprawą kontaktu fizycznego i współzawodnictwa. Uściślając – lepiej się poznają. Partnerstwo w tańcu jest jednym z kluczowych czynników. Ruchy partnerów muszą być ze sobą odpowiednio zsynchronizowane. Taniec jest więc wspólnym działaniem pary, a nie jednej ze stron. Według psychologów taniec jest przykładem wspólnego działania i doświadczenia, które wzmacnia i cementuje związek. W końcu nic tak nie jednoczy jak wspólne dążenie i osiąganie celu!

Umiejętność jaką jest taniec, w ocenie naukowców, zaczęła się kształtować około 1,5 mln lat temu. Do dzisiejszego dnia niekiedy jest sposobem niewerbalnej komunikacji, pomocnym przy doborze w pary. Ruchy i gesty wykonywane podczas tańca mogą działać jak magnes na płeć przeciwną albo – przeciwnie – zniechęcać ją. W czasie tańca podświadomie potrafimy rozpoznać, kto jest dobrym kandydatem na ewentualnego partnera. Taniec jest okazją do przekazania swoich uczuć czy sposobem do nawiązania kontaktu z innymi.

Aktywność dla seniorów i sposób na nudę dla dzieci

Zajęcia z tańca towarzyskiego, jak podkreślają instruktorzy z żoliborskiego Studia Tańca Spin, są odpowiednią formą spędzenia czasu dla osób w każdym wieku. Dzieci podczas takich zajęć mogą dobrze spożytkować swoją energię, a seniorzy zadbać o swoją formę opóźniając m.in. demencję starczą ucząc się choreografii. W ten sposób uaktywniają się dwie półkule mózgowe.

Tancerze ze Studia Tańca Spin radzą by na początku swojej tanecznej drogo zacząć od tańców latynoamerykańskich, standardowych i użytkowych. Zdobyte w ten sposób umiejętności można później wykorzystać na weselach, potańcówkach i imprezach firmowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h