Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 lutego 2024 15:48
Reklama

Kradzieże samochodów na Żoliborzu. Łupem złodziei najczęściej auta japońskich marek

Według danych z „Raportu o stanie miasta” w ubiegłym roku Żoliborz znalazł się wśród ośmiu dzielnic, w których odnotowano najwięcej kradzieży samochodów. Niemal połowa wszystkich kradzionych w Polsce aut ginie w Warszawie. Jak utrudnić życie złodziejom?

Gdy większość nowych modeli jest wyposażona w bezkluczykowy system dostępu, kradzież samochodu staje się łatwa, tania i szybka. Łom i umiejętności ślusarskie już dawno odeszły do lamusa.  Złodziejowi wystarczy jedynie elektroniczny „przedłużacz” fal radiowych. Kosztuje on od 2 tysięcy do 10 tysięcy euro. Składa się z dwóch części. Jedna odbiera sygnał kluczyka wzmacniając go i wysyłając do odbiornika, który ma jeden ze złodziej stojący przy samochodzie. Po otrzymaniu sygnału, posiadany przez niego sprzęt rozpoznawany jest przez samochód jako kluczyk. By całość zadziała, urządzenie wzmacniające i wysyłające sygnał musi znaleźć się w odległości nie większej niż kilka metrów od aktywnego kluczyka. Nawet pół minuty wystarczy złodziejom otwarcie i uruchomienie samochodu wyposażonego w bezkluczykowy system dostępu.

Dlatego policjanci z Żoliborza radzą by odpowiednio zabezpieczyć swój kluczyk do samochodu. Nie przechowywać go przy drzwiach wejściowych do domu ani przy oknie – stąd bardzo łatwo przechwycić sygnał z kluczyka i przekazać go dalej. Dodatkowe rozwiązania, które mogą zniechęcić złodziei to włączenie alarmu oraz innych posiadanych zabezpieczeń, nie pozostawianie dokumentów samochodu w jego wnętrzu i sprawdzenie czy wszystkie okna są domknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta.

Warto też pamiętać by nie pozostawiać w samochodzie torebek, neseserów, plecaków i innych rzeczy wartościowych na fotelu pasażera czy na tylnej kanapie. Bagaże i inne rzeczy powinny być w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich na widoku może się okazać zachętą dla złodziei.

W samej Warszawie ginie tyle aut co w całym kraju

Z „Raportu o stanie miasta” opracowanym przez stołeczny ratusz wynika, że w 2018 roku na Żoliborzu skradziono poprzez włamanie 139 samochodów. W zestawieniu wszystkich dzielnic jest to ósmy wynik. Najwięcej kradzieży odnotowano na Pradze Południe, gdzie łupem padło 281 samochodów. Najmniej w Rembertowie, bo jedynie 13 aut.

Jak ustalili dziennikarze portalu TVN24.pl w samej stolicy ginie tyle aut, co w całej Polsce razem wziętej. Stołeczni złodzieje różnią się jednak gustem od reszty podobnych w kraju. W pozostałych regionach Polski, wśród złodziei, dużym powodzeniem cieszą się samochody niemieckich marek – w Warszawie najczęściej giną japońskie.

W tym roku na Żoliborzu zgłoszono 86 kradzieży samochodów. Są to dane od stycznia do 20 września. Jak poinformowali mundurowi, na Żoliborzu najczęściej giną auta marek: Toyota, Mazda i Honda. Pod koniec lipca mieszkańcy ulicy Rydygiera byli świadkami pościgu za kierowcą skradzionej Mazdy. Ostatecznie samochód zderzył się z innym autem i skończył na ogrodzeniu przy skrzyżowaniu ulic Rydygiera z Przasnyską. Od stycznia do września ze skradzionych aut na Żoliborzu udało się odzyskać 8 pojazdów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ