Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 02:05

Budżet obywatelski – na co głosować?

Budżet Obywatelski. Zagłosuj na projekty.

Projekty do budżetu obywatelskiego zostały podzielone na dzielnicowe i ogólnomiejskie. Według zasad, jedna osoba może jednocześnie oddać głosy na maksymalnie 15 projektów dzielnicowych i 10 ogólnomiejskich. Głosować może każdy mieszkaniec Warszawy, nie jest wymagany meldunek. Rodzice mogą głosować za niepełnoletnie dzieci. Warto głosować całymi rodzinami, zachęcać sąsiadów, znajomych i kolegów z pracy. Zrealizowane zostaną tylko projekty z największą liczbą głosów.

Stowarzyszenia Nowy Żoliborz oraz Plac Niemena rekomendują, by głosować jednocześnie na 8  projektów (4 dzielnicowe i 4 ogólnomiejskie).

Budżet obywatelski Projekty dzielnicowe:

•   „Zielona Ulica Kaliny Jędrusik” (nr 185) - drzewa i zieleń zamiast obecnych 600 m2 betonu nagrzewających się do ponad 50 st. C. w słoneczne dni przy ul. Jędrusik. Projekt obniży odczuwalną temperaturę, zapewni cień, wprowadzi retencję wody oraz znacząco poprawi stan wizualny ulicy, czyniąc ją przyjazną mieszkańcom.

•   „Zielona i bezpieczna okolica stacji PKP Powązki” (nr 2000)
- chodnik wraz z nasadzeniem krzewów po stronie Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Po drugiej stronie drogi uzupełnienie zieleni, odmalowanie przejść dla pieszych.

•   „Bezpieczna Ulica Dygata”
(nr 941) - montaż progu zwalniającego i uzupełnienie oznakowania poziomego.

•   „Garażówki na Żoliborzu. Pożegnaj niepotrzebne rzeczy”
(nr 1959) - dwie wyprzedaże, bezpłatne dla wystawców i kupujących, w zacienionym miejscu; darmowe napoje dla uczestników.

Budżet obywatelski - Projekty ogólnomiejskie:

•   „Do lasku na Kole. Ścieżki pieszo-rowerowe: Powązkowska, Dygata, Kozielska, Szamocka, Prymasa Tysiąclecia” (nr 1780) - powstaną szutrowe ścieżki rekreacyjne w zieleni, wzdłuż torów linii kolejowej. Osiedla mieszkaniowe zlokalizowane wokół Powązkowskiej zyskają wygodne połączenie z Laskiem na Kole.

•   „Drzewa i zieleń na Powązkowskiej” (nr 984) - nasadzenie dużej liczby drzew i krzewów na poboczach i w pasie rozgraniczającym jezdnie.

•   „Powązkowska w dobrym stylu” (nr 979) - projekt bliźniaczy z nasadzeniami zieleni (projektem nr 984). Powstaną nowe latarnie LED, wygrodzenia, ławki, żeliwne kosze na śmieci, oświetlenie bożonarodzeniowe. Wszystko utrzymane w jednym stylu. Wskutek realizacji obu projektów Powązkowska zostanie przekształcona w estetyczną zieloną arterię.

•   „Zielony zakątek Żoliborza Artystycznego” (nr 1912) - na granicy Żoliborza i Woli utworzona zostanie nowa przestrzeń parkowa. W ramach projektu pojawią się alejki parkowe, trasy biegowe, latarnie solarne, ławki i kosze na śmieci. Wszystko połączone z innymi „zielonymi” projektami realizowanymi w okolicy. W ten sposób powstaną rozległe tereny rekreacyjne dla mieszkańców Żoliborza Południowego i Artystycznego oraz dla Woli, Powązek i Młynowa.

Głosować w budżecie obywatelskim można przez Internet (5-10 minut): https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/voting/welcome lub w urzędzie dzielnicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ