Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 05:33

Nowe oblicze ulicy Słowackiego. Prace ruszyły pełną parą

Nowe oblicze ulicy Słowackiego. Prace ruszyły pełną parą

Zgodnie z czerwcowymi zapowiedziami na dobre rozpoczął się remont ulicy Słowackiego. Inwestycja realizowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego. Kierowcy zyskają więcej miejsc parkingowych, piesi przejścia dla pieszych, a cykliści ścieżkę rowerową i stojaki.

„Zgodnie z zapowiedziami rozpoczęły się prace na Żoliborzu. Jest to realizacja projektu "Bezpieczna i przyjazna przestrzeń ulicy Słowackiego: przejście dla pieszych, pasy dla rowerów, nowe miejsca postojowe"– poinformował Zarząd Dróg Miejskich. Ulica Słowackiego jest jedną z najważniejszych przestrzeni Żoliborza. Dzięki planowanej przebudowie ma się stać bezpieczniejsza i bardziej przyjazna dla okolicznych mieszkańców, zgodni z ich postulatami wyrażanymi m.in. w ramach budżetu partycypacyjnego czy licznych wniosków.

Projekt został wybrany przez mieszkańców niemal 500 głosami w 2017 roku i finalnie realizowany jest z opóźnieniem. – Pierwotny projekt zakładał doraźne i tymczasowe rozwiązania. Zdecydowaliśmy wspólnie z władzami Żoliborza o tym, że należy zwiększyć jego zakres tak, aby przy okazji uporządkować parkowanie czy zwiększyć bezpieczeństwo pieszych – poinformowała jeszcze w marcu Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich. Więcej czasu wymagały również uzgodnienia z Zarządem Zieleni, tak aby przebudowa nie kolidowała z planowanym zazielenieniem ul. Słowackiego, a także z Tramwajami Warszawskimi, aby zapewnić priorytety dla tramwajów na skrzyżowaniach.

Dwa razy więcej miejsc parkingowych, nowe przejścia dla pieszych i droga rowerowa

Zmiany powinny ucieszyć kierowców. Wzdłuż ulicy wyznaczonych zostanie około 60 miejsc postojowych, co oznacza, że będzie ich dwa razy więcej niż obecnie. Wygospodarowanie przestrzeni na nowe miejsca do parkowania są możliwe dzięki rezygnacji z jednego pasa jezdni pomiędzy skrzyżowaniami. W komunikacie prasowym ZDM podkreśla, że nie wpłynie to na przepustowość całej ulicy.

Najważniejszą zmianą będzie wyznaczenie nowego, naziemnego przejścia dla pieszych na wysokości urzędu dzielnicy. Nowe przejście dla pieszych pojawi się również na wysokości ul. Szczepanowskiego. Oba przejścia zostaną wyposażone w kamienny azyl po środku jezdni zapewniający bezpieczeństwo pieszym. Takie samo rozwiązanie zastosowano na przejściu dla pieszych na wysokości ul. Czaki.

– Na całej długości ulicy powstanie spójna i wygodna droga dla rowerów – istniejący odcinek od ul. Toeplitza do ul. Krechowieckiej przejdzie remont, zaś od ul. Krechowieckiej do ul. Popiełuszki wybudujemy nową drogę dla rowerów na przedłużeniu istniejącej w celu połączenia jej z układem przejazdów dla rowerzystów przy stacji metra Marymont. W najważniejszych punktach pojawią się stojaki dla rowerów – poinformował ZDM. Według założeń prace drogowe powinny zakończyć się do końca bieżącego roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady śniegu

Temperatura: -1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h