Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 01:46

Emocje wyrażane przez sztukę. „Popieramy wszelkie inicjatywy, wspomagające pacjentów w procesie leczenia”

Od dziś w szpitalu onkologicznym Magodent Grupa LUX MED przy ul. Szamockiej 6, można podziwiać prace plastyczne wykonane przez pacjentów. Wystawa jest zwieńczeniem projektu Onkoprzestrzeń Kreatywna.

- Cieszymy się, że możemy gościć wystawę Onkoprzestrzeń Kreatywna w naszych szpitalach onkologicznych, ponieważ popieramy wszelkie inicjatywy, wspomagające pacjentów w procesie leczenia  – mówi dr Marcin Faflik, Prezes Zarządu Magodent Sp. z o.o. należącego do Grupy LUX MED. Wiemy, jak ważne jest holistyczne podejście do pacjenta, które obejmuje nie tylko leczenie ciała, ale też wsparcie psychologiczne – dodaje.

Ideą projektu jest m.in. popularyzowanie i stosowanie różnych form twórczości artystycznych wśród osób dotkniętych chorobami nowotworowymi. Arteterapia i metody obniżające stres jako silny, pozytywny bodziec mają poprawić zdrowie psychiczne, fizyczne oraz jakość życia osób zmagających się z chorobą nowotworową. Na wystawie Onkoprzestrzeń Kreatywna prezentowane są obrazy autorstwa pacjentów onkologicznych – zarówno tych, którzy zakończyli już leczenie, jak i będących w trakcie terapii nowotworowych.

Czy chorobie można zagrać na nosie?

Przekierowanie negatywnych emocji wynikających z walki z chorobą w pozytywne działania twórcze, inspirowanie do przyjmowania aktywnej i twórczej postawy oraz wskazywanie na znaczącą rolę samorozwoju poprzez różne zajęcia to misja Oknoprzestrzeni Kreatywnej. To nowatorski projekt mający na celu pomoc ludziom doświadczonym chorobą i ich bliskim.

Warsztaty Onkoprzestrzeń Kreatywna powstały z inicjatywy Mari Poszwińskiej, pacjentki sprzed 20 lat, i Fundacji Twórczość i Dokumentacja, we współdziałaniu z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Maria Poszwińska jest również autorką filmów z zakresu psychoonkologii i arteterapii. Jeden z filmów „Wewnętrzna moc” z 2005 roku obejrzało wówczas półtora miliona ludzi. Maria Poszwińska realizuje materiały filmowe dotyczące arteterapii i różnych form kreatywności. Jeden z nich, „Onkoprzestrzeń malarska”, będzie można obejrzeć podczas dzisiejszego wernisażu.

Wernisaż efektem plenerowych warsztatów malarskich

Tematyka wystawy koncentruje się wokół motywów przyrodniczych. Wszystkie prezentowane na niej dzieła powstały podczas plenerowych warsztatów malarskich dla pacjentów. Organizatorzy zdradzili, że ujęcia tematu są różne. Część autorów podjęła się realistycznego oddania elementów otoczenia, inni sięgnęli po bardziej abstrakcyjne formy, eksperymentując śmielej z barwą, światłem i fakturą, często z ukłonem w stronę impresjonizmu.

Wernisaż odbędzie się już dziś o godzinie 14:30 w szpitalu Magodent Grupa LUX MED przy ul. Szamockiej 6 . Poprzedzą go wystąpienia organizatorów: dr. n. med. Marcina Faflika, Prezesa Magodent Grupa LUX MED i Marii Poszwińskiej Wiceprezes Fundacji Twórczość i Dokumentacja Filmowa oraz Ewy Grabiec-Raczak – uczestniczki warsztatów. Wystawę Onkoprzestrzeń Kreatywna można będzie oglądać również w innych  warszawskich szpitalach Magodent: przy ul. Św. Wincentego 103 na Targówku i ul. gen. A. E Fieldorfa „Nila” 40 na Pradze-Południe.

- Wszystkie prezentowane na wystawie obrazy powstały w lipcu ubiegłego roku, podczas warsztatów malarskich Onkoprzestrzeń Kreatywna w Sierakowie Wielkopolskim. W cichym i spokojnym otoczeniu przyrody pacjenci biorący udział w projekcie poznawali podstawy malarstwa i rysunku pod okiem artysty plastyka Stefana Żuchowskiego. Uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę na temat kadrowania i operowania światłem w sztuce, którą następnie mogli zastosować w praktyce – mówi Maria Poszwińska.


logo-projektu

logo-projektu

malarze

malarze


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ