Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 21:54

Miasto szykuje zamówienia na nowe drzewa. Mieszkańcy mogą wskazać miejsca nasadzeń

Stołeczni ogrodnicy przygotowują się do jesiennych nasadzeń. „W tym roku priorytetem są mniej znane uliczki, miejskie podwórka i osiedlowe skwery zieleni” – poinformował ratusz. Wykorzystując aplikację Warszawa 19115 mieszkańcy mogą pomóc dzielnicom wskazać miejsca, gdzie powinny znaleźć się nowe drzewa.

- Trwają przygotowania do dużego przetargu na jesienne nasadzenia. Sporządzamy m.in. listę gatunków nowych drzew oraz mapę zieleńców, w których mogą pojawić się dodatkowe szpalery – informuje Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. W maju burmistrzowie dzielnic zostali poproszeni przez stołeczny ratusz o wskazanie miejsc, gdzie powinny znaleźć się nowe nasadzenia oraz preferowane gatunki.

Ratusz zdecydował się zebrać sugestie nie tylko od urzędów dzielnic, ale także od samych mieszkańców stolicy. - Warszawianki i warszawiacy doceniają miejską zieleń, dlatego, oprócz konsultowania się z dzielnicami, zbieramy sugestie od mieszkańców za pomocą miejskiej platformy kontaktu Warszawa 19115 – mówi Justyna Glusman.

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem w mobilnej aplikacji Warszawa 19115, w zakładce „Posadź drzewo”. Propozycje można też oznaczyć na internetowej Miejskiego Centrum Kontaktu oraz telefonicznie.

Wiosną przybyło ponad 1 tys. nowych, przyulicznych drzew

W ramach wiosennych nasadzeń więcej drzew pojawiło się m.in. w parkach i przy stołecznych arteriach. – Inwestujemy w kolejne nasadzenia, by miasto było przyjazne zarówno dla warszawianek i warszawiaków, ale także dla środowiska – mówiła w marcu Justyna Glusman.

Nowe rośliny pojawiły się łącznie w trzynastu dzielnicach. Najwięcej drzew w ramach wiosennej odsłony akcji posadzono na Białołęce, Mokotowie i w Śródmieściu. Na Żoliborzu przybyło 70 nowych drzewek.

W zeszłym roku warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni posadzili ponad 6400 drzew we wszystkich dzielnicach. Warszawa pracuje obecnie nad Polityką Ochrony Drzew, która wyznaczy standardy pielęgnacji dużych roślin we wszystkich dzielnicach miasta. Geodeci i dendrolodzy przygotowują także plan wszystkich dużych drzew rosnących w stolicy. Mapa Koron Drzew ułatwi pielęgnację, planowanie inwestycji oraz pokaże, w której części miasta pokrycie jest najmniejsze. Tam ogrodnicy zintensyfikują nasadzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ