Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:26

Żoliborz ogląda filmy Janusza Majewskiego - Zaklęte rewiry

Tego lata już po raz trzeci dziedziniec modernizowanego kina Tęcza przy ul. Suzina 6 zamienił się w kino plenerowe. W ramach przeglądu filmów Janusza Majewskiego w czwartek, 11 lipca odbędzie się pokaz genialnego filmu „Zaklęte rewiry”.
Żoliborz ogląda filmy Janusza Majewskiego - Zaklęte rewiry
Zaklęte rewiry

Źródło: TVP

W tym artykule przeczytasz o:

  • cyklu "Halo, kino Tęcza"
  • retrospektywie Janusza Majewskiego w ramach cyklu
  • pokazie filmu "Zaklęte rewiry"

W każdy czwartek Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w ramach cyklu „Halo, kino Tęcza” zaprasza warszawianki i warszawiaków na pokazy filmów zmarłego na początku roku, zamieszkałego przez wiele lat na Żoliborzu Janusza Majewskiego. We wtorki tradycyjnie będzie można obejrzeć najciekawsze filmy z kilku festiwali: Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida", Afrykamera i Ukraina! Wszystkie projekcje rozpoczynają się o 21:00, wstęp wolny.

Retrospektywa Janusza Majewskiego

Janusz Majewski to jeden z najbardziej uznanych i wszechstronnych polskich reżyserów filmowych. Zasłynął z umiejętności tworzenia filmów, które łączyły w sobie głęboką analizę psychologiczną postaci z wyrafinowaną estetyką. Jego twórczość obejmuje szeroki wachlarz gatunków filmowych – od dramatów historycznych po komedie, co świadczy o jego niezwykłej wszechstronności i talencie do opowiadania różnych historii.

Majewski wyróżniał się umiejętnością tworzenia filmów, które jednocześnie bawiły i skłaniały do refleksji. Jego filmy często eksplorowały skomplikowane relacje międzyludzkie, ukazywały różnorodne aspekty ludzkiej natury oraz analizowały polską rzeczywistość historyczną i społeczną. Estetyka jego filmów była zawsze dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, co nadawało jego dziełom niepowtarzalny klimat i styl. Mówiło się o nim filmowy erudyta, mistrz kina retro.

Więcej o Januszu Majewskim pisaliśmy tutaj:

W ramach przeglądu filmów Janusza Majewskiego w czwartek, 11 lipca odbędzie się pokaz ponadczasowego filmu „Zaklęte rewiry” - absolutnej perełki w dziejach polskiej kinematografii, barwnego i fenomenalnie zrealizowanego portretu inicjacji. uniwersalnego, a zarazem precyzyjnie osadzonego w realiach.


ZAKLĘTE REWIRY

Roman (Marek Kondrat), kilkunastoletni chłopak najmuje się na pomywacza w luksusowej restauracji. Bystry i grzeczny, szybko awansuje na pikolaka. Codziennie jest świadkiem drobnych oszustw i rażących niesprawiedliwości. Spotyka się też z nieuzasadnioną brutalnością szefa kelnerów i kierownika restauracji. Szczególnie demoniczny i niezrównoważony jest stary kelner Fornalski (Roman Wilhelmi). Romek próbuje zachować godność i pielęgnować lojalność wobec kolegów, ale sam jest wystawiany na nieustanne próby. Szuka i znajduje bliską osobę w kelnerce Heli (Stanisława Celińska), co zauważa jego przełożony, więc ją natychmiast zwalnia. Intrygi personelu i okrucieństwo przełożonych doprowadzają do tragedii.
Scenariusz filmu powstał na podstawie autobiograficznej powieści Henryka Worcella (pseud. Tadeusza Kurtyki), kelnera restauracji w Grand Hotelu w Krakowie w latach trzydziestych. Wysmakowane adaptacje literatury międzywojnia stały się znakiem rozpoznawczym autorskiego kina Janusza Majewskiego („Zazdrość i medycyna”, „Lekcja martwego języka).
Film stanowi znakomity przykład opowieści o dojrzewaniu, a zawód kelnera i próby ocalenia ludzkiej godności przez głównego bohatera symbolizują wysiłek człowieka podejmowany w granicach swojej klasy społecznej. Doceniony przez krytyków debiut aktorski Marka Kondrata, po dziecięcym debiucie w „Historii żółtej ciżemki”. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku Nagrodę za rolę męską zdobył Roman Wilhelmi. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie nagrodzono Janusza Majewskiego, Pawła Hajnego i Marka Kondrata (1975).

Reżyseria: Janusz Majewski
Obsada: Marek Kondrat, Roman Wilhelmi, Mariusz Dmochowski, Roman Skamene, Čestmír Řanda, Michał Pawlicki, Stanisława Celińska
Kraj produkcji: Polska, Czechosłowacja
Rok produkcji: 1975
Czas trwania: 95 minut
Seanse: Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa:
czwartek, 11 lipca    21:00
Wstęp wolny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h