Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:25

"Jedną ręką duszą kolegę, drugą dociskają do podłogi” - niepokojąca sytuacja w szkole

[Tylko u nas!] Mieszkanka Żoliborza i była nauczycielka alarmuje: uczniowie w wieku 7-8 lat naśladują brutalne sceny z gry Roblox, dusząc się wzajemnie podczas zabawy.
"Jedną ręką duszą kolegę, drugą dociskają do podłogi” - niepokojąca sytuacja w szkole

Źródło: Adobe Stock

Do naszej redakcji napisała jedna z czytelniczek mieszkająca na Żoliborzu. Dowiedzieliśmy się, że była nauczycielką jednej z mokotowskich szkół. Z jej relacji wynika, że w ostatnich miesiącach zauważyła niepokojące zachowanie wśród uczniów w wieku 7-8 lat. Jak poinformowała nas czytelniczka, dzieci poprzez „zabawę” tworzą grupy i zaczynają się wzajemnie dusić. „Jedną ręką duszą kolegę, drugą dociskają do podłogi” - dodała. Ta brutalna i niebezpieczna zabawa to wpływ gier komputerowych, w których tego typu „zabawy” są powszechne w wirtualnym świecie. Podczas rozmowy z nauczycielką okazało się, że tą niebezpieczną i brutalną grą jest Roblox. Gra, która na pierwszy rzut oka wydaje się niewinna, gdyż postaci, które tam możemy zobaczyć przypominają nam klocki znanej duńskiej firmy.

Liturgia  i Sejm w Robloxie

Jak możemy przeczytać na Wikipedii, Roblox to edukacyjna gra internetowa, określana jako prosta platforma do tworzenia gier wydana w 2006 r. przez amerykańskie studio Roblox Corporation. Akcja gry toczy się w świecie wykreowanym przez graczy. Gracze tworzą własne postaci, poziomy oraz zadania. W Polsce sporo o tej grze można było usłyszeć jakieś półtora roku temu, kiedy w social mediach można było zobaczyć jak dzieci w wieku ok. 9-11 lat grały w odprawianie mszy świętych. Dzieci w tej grze wcielały się w różne role, od kapłanów, po ministrantów i wiernych. Gracze wygłaszali modlitwy, śpiewali pieśni, czytali Ewangelię, czy wykonywani obrzędy komunijne. Z jednej sesji, która ukazała się na platformie Youtube i Tik Tok, była słynna kwestia jednego z graczy, który mówi „Artur, przyszykuj kadzidło”. W związku z rosnącą popularnością tego filmiku, to zdanie weszło nawet do słownika slangu miejskiego.

Liturgia w Robloxie

Na kanwie wyborów parlamentarnych, które odbyły się jesienią, gracze przenieśli się do wirtualnego Sejmu. Tym razem nieco starsi gracze wcielili się w fikcyjne postaci marszałka Sejmu, premiera i posłów uczestniczących w posiedzeniach plenarnych. Gracze starali się naśladować zachowania parlamentarzystów.

Zaczęło się niewinnie, więc co poszło nie tak?

Dowolność w sposobie kreowania świata, poziomów, zadań, wyglądu postaci, ale także ich zachowania, dopuszcza do walki z przeciwnikiem. I nie jest to zwykłe jego pokonanie, żeby zdobyć nowy poziom w grze. W walce nie brakuje krwi, znęcania się na nim w brutalny sposób za pomocą użycia dowolnej broni.

Przemoc w Robloxie

Postęp w rozwoju gier komputerowych sprawił, że dzieci w wieku szkolnym spędzają przed nimi wiele godzin i przestają odróżniać świat wirtualny od rzeczywistości. Jak twierdzi sama nauczycielka, dzieci nie zdają sobie sprawy, jak wielką krzywdę mogą zrobić drugiej osobie. Do szkoły wzywane było pogotowie. Niestety, okazało się, że rodzice wcale nie są wyczuleni na ten problem. Stąd też czytelniczka wpadła na pomysł, żeby na łamach naszej gazety zwiększyć świadomość i czujność rodziców. „Rodzice powinni spędzać ze swoimi dziećmi więcej czasu” - uważa nauczycielka.

Dostępność do Robloxa wśród dzieci

Roblox jest darmową grą, którą bez problemu można pobrać w sieci. W związku z czym każda nieletnia osoba, może bez problemu zainstalować na swoim komputerze. W kwietniu b.r. na oficjalnej stronie Robloxa wprowadzone zostały nowe standardy zasad Roblox.

Na portalu Robloxa możemy przeczytać:

Naszą wizją jest, aby Roblox był platformą dla wszystkich grup wiekowych stawiającą na bezpieczeństwo i uprzejmość. Opierając się na tej wizji, rozszerzamy nasze Wytyczne dotyczące środowisk gry, aby umożliwić twórcom, którzy ukończyli 17 lat, tworzenie treści wyłącznie dla starszych odbiorców w Roblox. Zarówno twórcy, którzy opracowują te treści, jak i osoby, które z nich korzystają, będą musieli mieć ukończone 17 lat i zweryfikowany dowód tożsamości, aby uzyskać dostęp do tej nowej kategorii. Treści takie pozostaną niedostępne dla osób poniżej 17. roku życia lub bez zweryfikowanego dowodu tożsamości.

Jak informuje sam producent, w środowisku gry w Roblox przeznaczone jest dla użytkowników powyżej 17. roku życia mogą zawierać drastyczne i realistycznie wyglądające sceny przemocy i rozlewu krwi, ale nie zezwalamy na treści zawierające ekstremalną przemoc lub poważne znęcanie się fizyczne i psychiczne.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h