Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 03:03

Bohdan Łazuka ponownie na Żoliborzu - To było tak...

W środę, 10 lipca o 19:00 na Żoliborzu w Kalinowym Sercu ponownie wystąpi Bohdan Łazuka z wyjątkowym programem wokalno- kabaretowym.
Bohdan Łazuka ponownie na Żoliborzu - To było tak...

Autor: Andrzej Rybczyński

Źródło: PAP

W tym artykule przeczytasz o:

  • wieczorze z Bohdanem Łazuką
  • programie występu
  • sylwetce twórczej aktora

Bohdan Łazuka zaprezentuje program „Za kulisami kabaretu", podczas którego zaśpiewa m.in. swoje największe przeboje (np. „Bohdan, trzymaj się”, „Bal na Gnojnej”, „Przepraszam Cię”), opowie zakulisowe anegdoty, a także będzie recytował poezję Juliana Tuwima. Jako akompaniator wystąpi znakomity Czesław Majewski - piano.

Bohdan Łazuka - aktor, piosenkarz, kabareciarz

Łazuka już jako student warszawskiej PWST wystąpił w inscenizacji "Żołnierza królowej Madagaskaru" dla Teatru Polskiego Radia. Dla teatru wystąpił również w roli Papkina w "Zemście". Na ekranie zadebiutował w 1958 rolą kelnera w filmie Jana Rybkowskiego "Pan Anatol szuka miliona".

Po ukończeniu studiów w 1961 koncertował ze swoim programem objazdowym "Bal na Gnojnej", powstałym na bazie jego spektaklu dyplomowego. W tym samym roku zadebiutował w Teatrze Współczesnym w Warszawie rolą Fiedotika w "Trzech siostrach". Również w 1961 zaczął grać w Kabarecie Szpak i dołączył do Kabaretu Starszych Panów, w którym zadebiutował rolą młodego Jeremiego Przybory w "Niespodziewanym końcu lata" i wylansował przebój „Przeklnę cię” wykonywany w duecie z Barbarą Krafftówną. Zaczął też występować w programie radiowym Podwieczorek przy mikrofonie i zagrał ze Stanisławem Dygatem w krótkometrażowym filmie dyplomowym Jerzego Skolimowskiego "Pieniądze albo życie". W 1962 wystąpił w roli dziennikarza radiowego w filmie Janusza Morgensterna "Jutro premiera", stanowiącym satyrę na środowisko teatralne.

W 1963 na 1. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymał nagrodę indywidualną w kategorii piosenka popularna za wykonanie utworu „Dzisiaj, jutro, zawsze” oraz wyróżnienie za piosenki „Charleston” i „To było tak”.  Od tego czasu regularnie grał w filmach i w teatrze. W 1964 roku premierowo wystąpił z recitalem w Sali Kongresowej, a wydarzenie okazało się sukcesem frekwencyjnym. Do końca roku zagrał jeszcze 11 koncertów w Sali Kongresowej, za każdym razem przy pełnej widowni. Oprócz tego występował w cyklicznych programach telewizyjnych Jerzego Gruzy: Poznajmy się i Małżeństwo doskonałe. W 1966 wystąpił jako Edzio Siedlecki, jeden z głównych bohaterów komedii Krzysztofa Gruszczyńskiego "Małżeństwo z rozsądku". Zyskał dużą popularność dzięki wykonaniu w filmie piosenki „Miłość złe humory ma”, która stała się przebojem. W 1967 premierę miał film Jerzego Gruzy "Próba" poświęcony Łazuce. W tym samym roku wystąpił w głównej roli – Marka – w filmie Jana Rutkiewicza "Kochajmy syrenki". W latach 1967–1973 występował z Jackiem Fedorowiczem i Piotrem Szczepanikiem w objazdowym programie estradowo-kabaretowym "Popierajmy się". Wystąpił także w filmie Stanisława Barei "Przygoda z piosenką" (1968) z Polą Raksą.

Nie lubię poniedziałku 

W latach 70. występował w słuchowiskach radiowych: "Na wyspach Hula-Gula", "Serwus, jestem nerwus" i "Dzień dobry, jestem z Kobry". W 1971 zagrał pięć postaci – milicjanta, agenta wywiadu, działacza sportowego, uczestnika motocrossu i amanta – w "Motodramie" Andrzeja Konica. Wystąpił także w filmie Tadeusza Chmielewskiego "Nie lubię poniedziałku" (1971), a jego rola podpitego artysty, który wraca przez Warszawę do domu, trzymając się korby od samochodu, zapisała się w historii polskiej kinematografii. Również w 1971 odszedł z Teatru Komedia. Na przełomie lat 70. i 80. nawiązał współpracę z Tadeuszem Drozdą, z którym pracował przy satyrycznych programach telewizyjnych "Łazuka & Co" oraz "Na parę".

W latach 80. ograniczył występowanie na ekranie na rzecz grania w teatrze, choć wystąpił m.in. w epizodycznej roli aktora i piosenkarza klubu „Oaza” w jednym odcinku serialu Kariera Nikodema Dyzmy (1980). W 1982 z okazji Piłkarskich Mistrzostw Świata w Hiszpanii wykonywał w telewizji piosenkę „Tajemnica Mundialu”. W 1988 zagrał samego siebie w "Piłkarskim pokerze" Janusza Zaorskiego. 

To było tak...

Pod koniec lat 90. prowadził na antenie Naszej TV Listę przebojów podwórkowych. W 1999 wydał książkę autobiograficzną pt. „...trzymam się!”, w której opisał przebieg swojej dotychczasowej kariery scenicznej. W 2000 odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Powrócił także do regularnego występowania w filmach i serialach, m.in. zagrał szefa gangsterów w komedii "Chłopaki nie płaczą", proboszcza w serialu "Skarb sekretarza" i nauczyciela tańca Rene w "Domu". W kolejnych latach zagrał też w serialach: m.in. "Na Wspólnej", "Świat według Kiepskich", "Święta wojna", "Tygrysy Europy"

W 2001 wyreżyserował rewię "Ktoś mnie pokochał" wystawianą w Teatrze Muzycznym-Operetce Wrocławskiej. W 2003 prowadził Koncert życzeń na antenie radiowej Jedynki. W listopadzie 2017 roku wydał album pt. "Nocny Bohdan – Duety", którą promował singlem „Nocny Bohdan” nagranym z Maciejem Maleńczukiem i teledyskiem do piosenki „Między nami pokój” nagranej z Dodą. Wciąż występuje z autorskimi programami i w środę, 10 lipca ponownie zawita na Żoliborz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 24 km/h