Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:27

Wielki Test Wiedzy o Warszawie rozstrzygnięty. Teraz każdy może go rozwiązać!

Wielki Test Wiedzy o Warszawie rozwiązany! W tym roku najlepiej poradził sobie Piotr Kunert, który poprawnie odpowiedział na 37 z 45 pytań. Teraz z konkursowymi pytaniami zmierzyć się może każdy.
Wielki Test Wiedzy o Warszawie rozstrzygnięty. Teraz każdy może go rozwiązać!
Laureaci Wielkiego testu o Warszawie

Autor: Ewelina Lach

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • teście wiedzy o historii i teraźniejszości Warszawy 
  • tegorocznych zwycięzcach
  • nagrodach i teście w Internecie

Jaka rzeka płynęła w XVIII w. przez pl. Trzech Krzyży? Jak nazywa się pierwszy publiczny park warszawski? Jakie stacje połączy czwarta linia metra czy jakie miejsce zdobyło nagrodę Grand Prix w konkursie o nagrodę architektoniczną prezydenta Warszawy w 2024 r.? Między innymi na takie pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy Wielkiego Testu Wiedzy o Warszawie. 

Uczestnicy czwartej edycji Wielkiego Testu Wiedzy o Warszawie spotkali się w Lapidarium Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta. W ciągu 45 minut musieli odpowiedzieć na 45 pytań przygotowanymi przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej” i varsavianistów.  

Wielki Test Wiedzy o Warszawie to wydarzenie wyjątkowe. Każdy z jego uczestników odpowiadając na pytania udowodnił, że jest wielkim znawcą Warszawy. Zadanie było o tyle trudne, że każdy z Was musiał być ekspertem w wielu dziedzinach, wiedzieć, ile jest mieszkań komunalnych, znać historię Warszawy oraz wysokości budynków. Liczba poprawnych odpowiedzi jest naprawdę imponująca. Wszystkim bardzo gratuluję.  Moje ulubione pytania dotyczy nurogęsi, które są kaczkami – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy podczas wręczenia nagród.

Najlepszy okazał się Piotr Kunert – miłośnik Warszawy i znawca jej historii, na co dzień zajmujący się oprowadzeniem wycieczek po Warszawie, który zdobył 37 punkty. Trzy osoby zdobyły zaledwie o jeden punkt mniej. Po dogrywce drugie miejsce wywalczył Mateusz Walczyk – student Uniwersytetu Warszawskiego, mieszkaniec Białołęki, pasjonat Warszawy, a trzecie miejsce Marcin Makijewski, pracownik Zarządu Dróg Miejskich, dla którego stolica jest nie tylko pracą, ale również hobby.

Na zwycięzców „Wielkiego Testu Wiedzy o Warszawie” czekały nagrody finansowe: 1. miejsce – 2 000 zł, 2. miejsce – 1 500 zł, 3. miejsce – 1 000 zł. Pozostali uczestnicy otrzymali upominki, W przerwie przed ogłoszeniem wyników można było zwiedzić wystawy Muzeum Warszawy i obejrzeć film w kinie Syrena.

Tegoroczny Wielki Test Wiedzy o Warszawie jest już dostępny w internecie. Teraz każdy może zmierzyć się z konkursowymi pytaniami i ocenić swoją wiedzę o stolicy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h