Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 02:30

11 edycja budżetu obywatelskiego - na czym on polega?

Rozpoczęło się głosowanie w 11 edycji budżetu obywatelskiego. Warszawiacy i warszawianki będą mogli wesprzeć ważne dla nich inicjatywy oraz projekty, które pozytywnie wpłyną na ich okolicę.
Przebudowa skweru Krasińskiego na Żoliborzu w Warszawie.
Przebudowa skweru Krasińskiego finansowana z budżetu obywatelskiego z 2017 r.

Autor: Julia Czarnocka

Budżet obywatelski umożliwia mieszkańcom Warszawy wzięcie udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących tego, na co powinien zostać on przeznaczony. Wymyślanie i zgłaszanie projektów, a późniejsze głosowanie na najlepszych kandydatów, umożliwia warszawiakom i warszawiankom branie aktywnego udziału w życiu miasta oraz poszczególnych dzielnic. 

Inicjatywy mieszkańców

Mieszkańcy i mieszkanki mogą zgłaszać swoje pomysły na dwóch poziomach - ogólnomiejskim oraz dzielnicowym. Każdy warszawiak i warszawianka może to zrobić, ponieważ aby zgłosić swój projekt wystarczy mieszkać w Warszawie oraz posiadać numer PESEL – nie trzeba być tu zameldowanym. Co więcej nie trzeba też być osobą pełnoletnią - wystarczy mieć ukończone 13 lat albo mieć zgodę rodzica bądź opiekuna prawnego. Tak samo sprawa ma się w kwestii późniejszego głosowania na dopuszczone do niego projekty. 

Głosowanie – co i jak?

3 etap budżetu obywatelskiego, czyli głosowania na projekty, rozpoczął się 15 czerwca 2024 r. i potrwa do 30 czerwca 2024 r. do północy. Każdy może zagłosować na 15 projektów dzielnicowych w jednej wybranej przez siebie dzielnicy oraz na 10 projektów ogólnomiejskich - ich łączna kwota nie ma znaczenia, ale nie można przekroczyć tego limitu. Warto pamiętać, że jeśli chodzi o projekty dzielnicowe, nie trzeba głosować na te z dzielnicy, w której się mieszka. Można spokojnie zagłosować na projekty z dzielnicy, w której się uczy, pracuje lub spędza czas wolny. 

Oddać głos można na dwa sposoby: 

1. Na żywo: w urzędzie dzielnicy można złożyć formularz papierowy w Wydziale Obsługi Mieszkańców. Jest on tam dostępny, a oprócz tego istnieje możliwość wcześniejszego wydrukowania i wypełnienia formularza w domu. 

2. Online: na stronie internetowej bo.um.warszawa.pl 

Lista zwycięskich projektów 11 edycji konkursu ma zostać ogłoszona 16 listopada 2024 r., a ich realizacja rozpocznie się w 2025 r. Będzie ona polegać na wpisaniu ich do budżetu Miasta i późniejszym realizowaniu przez poszczególne urzędy. 

Budżet obywatelski, a Żoliborz

Na Żoliborzu, spośród 61 zgłoszonych w tej edycji projektów, 46 z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie. Ich łączna kwota wyniosła 6 557 410 zł, a środki przeznaczone na wybrane do realizacji projekty z Żoliborza w 2025 r. wynoszą 2 115 651 zł. Dotyczą one wielu sfer życia m.in. miejskiej zieleni, przestrzeni publicznej, rozwoju żoliborskich bibliotek, edukacji jak i pomocy społecznej. Maksymalna kwota jednego projektu opiewa kwotę 423 130 zł. Listę wszystkich dopuszczonych do głosowania żoliborskich projektów można znaleźć na stronie Budżetu Obywatelskiego bo.um.warszawa.pl. Warto oddać głos, by mieć realny, pozytywny wpływ na swoją najbliższą okolicę.

Ankieta: Czy zamierzasz głosować w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego?
Tak
88%
Nie
6%
Nie wiem
6%

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h