Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 09:38
Reklama

Filmowy weekend w muzeum - Imperium idzie na wojnę

Muzeum Historii Polski w dniach 15 i 16 czerwca zorganizowało weekendowy przegląd filmów podejmujących tematykę najnowszej historii z punktu widzenia kinematografii państw dawnego Imperium Brytyjskiego.
Filmowy weekend w muzeum - Imperium idzie na wojnę
1917, reż. Sam Mendes

Źródło: Monolith Films

W tym artykule przeczytasz o:

  • weekendzie filmowym w Muzeum Historii Polski
  • programie pokazów
  • tytułach i godzinach seansów filmów z repertuaru

W czerwcowym przeglądzie MHP – filmowa historia porównawcza. Do tej pory podczas weekendowych przeglądów pokazywany był przede wszystkim obraz historii w filmach polskich. Tym razem będzie można zobaczyć, jak zajmowali się tym tematem przedstawiciele kinematografii państw dawnego Imperium Brytyjskiego. W programie najnowsze obrazy, jak i filmy uznane już za klasykę, dzieła odwołujące się do II, jak i do I wojny światowej, od której wybuchu w czerwcu mija dokładnie 110 lat.


sobota, 15 czerwca

16.00
Rozmowa wprowadzająca do filmowego weekendu
Wprowadzenie do filmu Jedno życie i pozostałych projekcji weekendowych: rozmowa z udziałem prezes zarządu Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego – Ewy Junczyk-Ziomeckiej oraz filmoznawcy dr. Łukasza Jasiny.
Wstęp na spotkanie wolny. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia.

17.00 Jedno życie (2023, 110’) reż. James Hawes.
Wyk: Anthony Hopkins, Johnny Flynn, Helena Bohnam-Carter
Bilety: 10 zł - ulgowy, 15 zł - normalny

Jedna z najgorętszych premier ostatniego miesiąca. Film opowiada historię, która ujrzała światło dzienne dopiero po 40 latach. Nicholas Winton – młody makler giełdowy z Londynu w latach 1938 i 1939 organizował transporty żydowskich dzieci z Czechosłowacji do Wielkiej Brytanii. Dzięki niemu kilkaset z nich ocaliło życie. Film opowiada też o odkryciu jego bohaterstwa w latach osiemdziesiątych przez brytyjskie media. W roli głównej dwukrotny laureat Oscara – sir Anthony Hopkins.


niedziela, 16 czerwca

16.00 
1917 (2019, 119’), reż. Sam Mendes
Wyk: George MacKay, Dean-Charles Chapman, Mark Strong, Andrew Scott, Richard Madden, Colin Firth, Benedict Cumberbatch
Wstęp do filmu: dr Łukasz Jasina
Bilety: 10 zł - ulgowy, 15 zł - normalny

Nagrodzona trzema Oscarami epicka opowieść o dramatycznych losach żołnierzy I wojny światowej jest uznawana za jeden z najlepszych anglojęzycznych obrazów o Wielkiej Wojnie. Nad Sommą, gdzie toczy się akcja filmu, ma miejsce największa masakra brytyjskich żołnierzy. Widzowi arcydzieła Mendesa nie jest oszczędzony żaden detal piekła wojny pozycyjnej – nieustannie towarzyszy głównym bohaterom, przedziera się przez zasieki, grzęźnie w błocie. Wszystko to razem zapiera dech i pozwala całkowicie wsiąknąć w opowiadaną historię.

18.15, Gallipoli (1981, 110’), reż. Peter Weir
Wyk: Mel Gibson, Mark Lee
Wstęp do filmu: dr Łukasz Jasina
Wstęp wolny

Jest 1915 rok. Australia jako część Imperium Brytyjskiego przystąpiła do I wojny światowej. Film Weiera to epicka opowieść o dwóch australijskich przyjaciołach, którzy wyruszają z pustynnej Zachodniej Australii na front w Azji Mniejszej i uczestniczą w desancie w Gallipoli. Na uwagę zasługuje niezwykle wierne odtworzenie realiów południowej Australii i Afryki oraz świetna realizacja scen wojennych. Film pokazuje również rodzenie się nowej australijskiej tożsamości. To także jedna z pierwszych ról Mela Gibsona.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 24 km/h