Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:35

Krystyna Prońko zaśpiewa na Żoliborzu!

W sobotę, 15 czerwca o 19:00 na scenie Kalinowego Serca pojawi się Krystyna Prońko, która wykona najpiękniejsze utwory ze swojego repertuaru, nie zabraknie takich przebojów jak „Jesteś lekiem na całe zło”, „Deszcz w Cisnej”, „Małe tęsknoty” i wiele innych!
Krystyna Prońko zaśpiewa na Żoliborzu!
Krystyna Prońko - recital w Warszawie (2021)

Autor: Cezary Bogus

Źródło: Power Music

W tym artykule przeczytasz o:

  • występie Krystyny Prońko
  • programie koncertu
  • dokonaniach twórczych piosenkarki

Krystyna Prońko jest absolwentką Akademii Muzycznej wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach (dyplom 1979 z nagrodą rektorską ówczesnego Rektora Henryka Góreckiego).
Pracę artystyczną, amatorsko, rozpoczęła od rodzinnego zespoły „Reflex” (1968r) wraz z braćmi, Piotrem - saksofonistą i Wojtkiem -kontrabasistą i gitarzystą basowym oraz z muzykującymi kolegami. Razem z grupą zadebiutowała w listopadzie 1969 występem na Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu, gdzie otrzymała indywidualne wyróżnienie eliminacyjnePierwszym profesjonalnym zespołem Krystyny Prońko był zespół „Respekt” powstały w Rzeszowie w styczniu 1970 r. Zespół składał się z rozbudowanej sekcji rytmicznej, sekcji dętej oraz żeńskiego chórku.

W latach siedemdziesiątych współpracowała z Czesławem Niemenem, Skaldami, Czerwonymi Gitarami oraz jako solistka w zespole Koman Band, prowadzonym przez Janusza Komana, a także z Warszawską Orkiestrą Polskiego Radia (Studio Jazzowe S1). Jest wielokrotną laureatką Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Była gościem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, w Castlebar (Irlandia), Dreźnie(wówczas NRD), Soczi. Wielokrotnie uczestniczyła w Festiwalu Jazz Jamboree, wystąpiła na Praskim Festiwalu Jazzowym.

W latach 1989-1993 rodzeństwo Prońko założyło zespół „Prońko Band” w którym wiodącą rolę miała Krystyna. Z tym zespołem nagrała kilka piosenek do pierwszej swojej złotej płyty zawierającej piosenkę „Jesteś lekiem na całe zło”. Od 1991 roku Krystyna Prońko prowadzi firmę P. M. Krystyna Prońko, której celem jest kontynuacja pracy artystycznej pod własnym szyldem oraz wydawnictwo, w którym ukazało się wiele samodzielnie wydanych płyt. W latach 2000-2010 prowadziła klasę śpiewu w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie. 

W swoim dorobku ma niezaprzeczalne hity: „Deszcz w Cisnej”, „Niech moje serce kołysze ciebie do snu”, „Papierowe ptaki”, „Poranne łzy”, „Złość”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Psalm stojących w kolejce”. Z równą łatwością śpiewa pop i standardy jazzowe. Lubi mieszać gatunki muzyczne, bo jak mówi „nużące jest śpiewanie ciągle tego samego”. Podczas koncertu w Kalinowym Sercu Krystynie Prońko towarzyszyć będzie Przemysław Raminiak - piano

Bilety 130/150 zł (kicket), 120/140 zł (na miejscu)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h