Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 14:18

Ekto, endo, mezo…? Poznaj swój somatotyp

Jako trenerka wiem, że każdy organizm jest inny i wymaga indywidualnego podejścia…

ale przez ponad dziewięć lat doświadczenia zawodowego nie sposób nie zauważyć pewnych powtarzających się prawidłowości. Dzisiaj rzucamy światło na somatotypy, czyli trzy zwyczajowe typy sylwetki.

SOMA-CO?

Somatotyp, z greckiego „soma” - ciało oraz „typos” - typ, to określenie typu sylwetki z uwzględnieniem charakterystycznych cech budowy ciała oraz szerzej - sposobu jego funkcjonowania. Pojęcie to utworzył w latach 40. XXw amerykański psycholog William Sheldon, wyróżniając trzy morfologiczne typy: ektomorfia, endomorfia i mezomorfia. Jego teoria początkowo uwzględniała także związek między budową ciała a temperamentem, co współczesna nauka odrzuca jako bezpodstawne. Jednak sam podział morfologiczny jest popularny do dzisiaj, bo ułatwia zrozumienie dyspozycji i postępów treningowych.

 

EKTOMORFIA

Ektomorf (lub ektomorfik), z greckiego „ektos” oznaczającego „zewnętrzny” i „morphe” oznaczającego „kształt”, to typ o naturalnie szczupłej budowie ciała i niewielkim udziale masy mięśniowej czy tkanki tłuszczowej - nazwa ta sugeruje dominację zewnętrznej sylwetki nad masą wewnętrzną. Ektomorficy odznaczają się zatem lekką budową, cienkimi kośćmi, wąskimi ramionami i biodrami, długimi kończynami w stosunku do tułowia, naturalnie niewielką masą mięśniową i tłuszczową. Szczupła sylwetka jest skutkiem szybkiego metabolizmu. I właśnie przez ten metabolizm ektomorficy mogą mieć trudności ze zbudowaniem masy mięśniowej - szybkie spalanie kalorii utrudnia przyrost masy. Z kolei niewielka ilość tkanki tłuszczowej chroniącej stawy może zwiększać ryzyko urazów. Plan treningowy dla ektomorfika zazwyczaj skupia się na treningu siłowym z wykorzystaniem ciężarów, z mniejszym udziałem kardio, przy dużym zapotrzebowaniu kalorycznym dla zapewnienia wzrostu mięśni i dłuższym czasie na regenerację.

 

Przeczytaj cały artykuł klikając w link poniżej:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ