Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 00:29

Bieta - autor i bohaterka na Żoliborzu

We wtorek, 14 maja o godzinie 18:00 w Wypożyczalni nr 16 Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Żoliborz, przy ul. Słowackiego 19A odbędzie się spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem i Elżbietą Ficowską
Bieta - autor i bohaterka na Żoliborzu

Źródło: TVP

W tym artykule przeczytasz o:

  • spotkaniu autorskim z Cezarym Harasimowiczem i Elżbietą Ficowską
  • powieści "Bieta"

Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem poświęcone będzie jego najnowszej książce „Bieta”, inspirowanej biografią Elżbiety Ficowskiej.
Tytułowa „Bieta” – bohaterka epickiej powieści Cezarego Harasimowicza, razem z jej autorem, snuć będą opowieść o niesamowitych przypadkach życia. „Bieta” nie jest jednak biografią. „Bieta” jest powieścią. Powieścią czułą, choć nieckliwą; dramatyczną, ale i dowcipną. Powieścią o kobiecie, w której losie lub przeznaczeniu, jak zwał tak zwał, odciska się historia narodów na wieki ze sobą związanych, żydowskiego i polskiego.

ELŻBIETA FICOWSKA. Uratowana z warszawskiego getta – najmłodsze dziecko ocalone dzięki Irenie Sendlerowej. Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog, z wyboru – dusza rogata. Żona poety, Jerzego Ficowskiego. Działaczka antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce doradczyni i rzeczniczka prasowa ministra Jacka Kuronia.

CEZARY HARASIMOWICZ. Polski scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. Autor scenariuszy, według których powstało kilkanaście filmów i seriali, m.in. 300 mil do nieba, Bandyta, Daleko od okna, Żyć nie umierać, Ekstradycja 3, Przeprowadzki. Autor kilkunastu powieści, m.in. Saga, czyli filiżanka, której nie ma, Mirabelka, Była sobie miłość, Tajemnica Iny. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy i amerykańskiej nagrody Hartley-Merrill Prize.

Wydarzenie towarzyszące XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek 2024 na Żoliborzu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h