Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 15:12

Trzaskowski zaprzysiężony, Rada po ślubowaniu

We wtorek, 7 maja na pierwszej sesji nowo wybranej Rady Warszawy, Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Ślubowanie złożyli także radni nowej kadencji.
Trzaskowski zaprzysiężony, Rada po ślubowaniu

Autor: Ewelina Lach

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • I sesji Rady Warszawy
  • ślubowaniu radnych
  • zaprzysiężeniu prezydenta
  • wyborze przewodniczącej i wiceprzewodniczących rady

We wtorek radni zebrali się na pierwszej sesji w nowej kadencji Rady Warszawy. Na początku sesji ślubowanie złożyli radni, następnie Trzaskowski, który wygrał wybory już w I turze został zaprzysiężony na prezydenta stolicy. 

– Nadal będę wspierał transformację Warszawy w stronę miasta nowoczesnego, zielonego, ale również miasta, w centrum którego jest człowiek; miasta, w którym wszyscy będą czuli się dobrze – niezależnie od tego, skąd pochodzą, w jakim są wieku i czy potrzebują pomocy, czy po prostu wysłuchania – deklarował prezydent po zaprzysiężeniu.

Rozpoczynając druga kadencję prezydent Warszawy podkreślał wielkie znaczenie współpracy w Radzie Miasta – ponad podziałami politycznymi – dla dobra stolicy oraz jej mieszkanek i mieszkańców. W mowie inauguracyjnej Rafał Trzaskowski podkreślał także, jak ważne jest dla niego bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców w rosnącej pod względem liczby ludności stolicy, ale również w obliczu wojny w Ukrainie czy zmian klimatycznych.

Zdrowie mieszkanek i mieszkańców, prawa kobiet oraz ochrona zasobu komunalnego, czyli zabezpieczenie praw mieszkaniowych – w tym budowa lokali na wynajem – to również nasze priorytety – mówił prezydent.

Deklaracje o współpracy ponad podziałami politycznymi to oczywiście kurtuazja, bo w najbliższej kadencji w 60-osobowej Radzie Warszawy samodzielną większość radnych – bo aż 37 mandatów – będzie miała Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Inicjatywa Polska). Prawo i Sprawiedliwość reprezentować będzie 15 radnych, a komitet Lewicy uzyskał 8 mandatów.

Przewodniczącą Rady Warszawy na kolejną kadencję wybrana została Ewa Malinowska-Grupińska. Wiceprzewodniczącymi zostali zaś Magdalena Roguska i Sławomir Potapowicz.


Źródło: UM Warszawa

Źródło: UM Warszawa

Źródło: UM Warszawa

Źródło: UM Warszawa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ