Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 19:24
Reklama

Profesor Maria Szyszkowska opowie o... zazdrości!

W środę, 8 maja o godzinie 19:00 odbędzie się spotkanie z prof. Marią Szyszkowską, która zaprezentuje w Kalinowym Sercu kolejne hasło z cyklu spotkań pt. „Kilka ważnych słów”. Tym razem tematem będzie zazdrość.
Profesor Maria Szyszkowska opowie o... zazdrości!

Źródło: Kalinowe Serce

W tym artykule przeczytasz o:

  • spotkaniu z profesor Marią Szyszkowską
  • jej krótkiej sylwetce jako polityczki, działaczki, wykładowczyni

Maria Szyszkowska opowie o zazdrości. Jak zwykle ciekawie, zajmująco, błyskotliwie, czyli tak jak tylko ona potrafi.

Maria Szyszkowska to polityczka, działaczka społeczna, wykładowczyni akademicka, senatorka V kadencji. W 1961 ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1962 - na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej. Po obronie doktoratu na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego w 1967 odeszła z uczelni. Działała w Stowarzyszeniu PAX Bolesława Piaseckiego. Pracowała na pół etatu jako adiunktka na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej ATK.

W rok po uzyskaniu habilitacji w 1973 na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ministerstwo skierowało ją do pracy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Równolegle w kolejnych latach wykładała w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Profesorką nadzwyczajną została w 1988, a zwyczajną - w 1993. Od 1992 zaczęła ponownie pracować na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku utworzyła jako pracowniczka zatrudniona na pół etatu, Zakład Filozofii Polityki w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Kierowała nim do 1994. Na UW wykłada filozofię współczesną, filozofię kultury i filozofię prawa. Przez półtora roku wykładała filozofię na uniwersytecie w Wiedniu. Opublikowała kilkadziesiąt książek i kilkaset artykułów.
Jest wiceprzewodniczącą polskiego oddziału Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Należy m.in. do Związku Literatów Polskich, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Internationale Gesellschaft "System der Philosophie". Jest członkinią zespołu redakcyjnego "Wolnomularza Polskiego".

Była przewodniczącą rady kwartalnika naukowego "Małżeństwo i Rodzina" oraz założycielką "Inicjatywy Otwarci". Współpracowała z tygodnikiem "Fakty i Mity", w którym przez 3 lata prowadziła stałą rubrykę. Publikowała także w dzienniku "Trybuna" oraz miesięczniku "Medycyna dla Ciebie".

W latach 1993–1997 była członkinią Trybunału Stanu. W 2001 z ramienia koalicji SLD-UP została wybrana senatorką V kadencji z okręgu warszawskiego. Należała do Sojuszu Lewicy Demokratycznej i tworzonego przez senatorów lewicy klubu "Lewica Razem". Przewodniczyła komisji etyki SLD, należała do Platformy Socjalistycznej założonej w ramach tej partii.

Autorka m.in. nieuchwalonych projektów kodeksu honorowego osób pełniących funkcje publiczne, ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci (który jako pierwszy w Polsce został złożony w Senacie w 2003), a także projektów ustaw dotyczących aborcji i eutanazji.

26 stycznia 2005 wystąpiła z SLD. W maju tego samego roku ogłosiła zamiar startu w wyborach prezydenckich jako kandydatka niezależna. Uzyskała poparcie Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja", Demokratycznej Unii Kobiet oraz niewielkich organizacji i partii lewicowych (Pracownicza Demokracja, Stowarzyszenie na Rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo Neutrum, Komunistyczna Partia Polski, Nowa Lewica). Sama deklarowała, że zebrała 96 959 podpisów poparcia pod swoją kandydaturą, co nie pozwoliło jej na start w wyborach.

W programie przedwyborczym domagała się m.in. natychmiastowego wycofania wojsk polskich z Iraku i wprowadzenia zasiłków dla wszystkich bezrobotnych. W odbywających się w tym samym roku wyborach parlamentarnych startowała do Sejmu z warszawskiej listy Polskiej Partii Pracy, otrzymując 2590 głosów. W sierpniu 2006 uzyskała honorowe członkostwo w partii RACJA Polskiej Lewicy. Od 22 września 2007 do 21 marca 2009 była jej przewodniczącą. Wystąpiła z partii po wycofaniu się RACJI z koalicji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Polską Partią Socjalistyczną. Jest prezeską Pacyfistycznego Stowarzyszenia Wolnej Myśli, członkinią honorową stowarzyszenia ATTAC Polska i współzałożycielką Polskiego Forum Społecznego.

Bilety 20 zł


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
DJ Ramol 08.05.2024 09:51
Kilka cytatów z wywiadu z p. Szyszkowską na kanale "Odrodzenie komunizmu", z lutego 2023 r.: "Jeśli chodzi o demokrację, to w ogóle powstaje bardzo głęboka wątpliwość, czy jest to ustrój, który ma jakieś pozytywne cechy i mógłby być wskazywany jako rzekomo najlepszy". *** "Proszę zwrócić uwagę na to, że żaden prezydent amerykański nie był tak negatywnie oceniany, tyle inwektyw pod adresem żadnego amerykańskiego prezydenta się nie formułowało - porównuję to ze stosunkiem do przywódcy Rosji, czyli do Putina. Tu się zupełnie nie przebiera w nazwach negatywnych określających tego polityka." *** "Chcę zwrócić uwagę na to, o czym się bardzo mało mówi, że nawet w czasach zaborów - mówię o rosyjskim zaborze, o czasach między powstaniem listopadowym a styczniowym - polscy filozofowie byli zdania, że najwyższy czas, ażeby państwa słowiańskie połączyły się ze sobą i żeby - tak jak np. filozof polski Hoene-Wroński pisał - żeby na czele zjednoczonej słowiańszczyzny stanęła Rosja. Czyli w czasach zaborów, kiedy tak bardzo cierpiano z powodu tego, że nie ma państwa polskiego, to oddawano, że tak powiem, hegemonię Rosji w jakimś przyszłym połączeniu państw słowiańskich ze sobą." *** "Jeśli Polska miałaby gospodarczo kiedykolwiek się odrodzić, to bez handlu z Rosją to nie będzie możliwe." *** "Ta wojna [w Ukrainie - dop. mój] nie ma nic wspólnego z Polską, z polskimi interesami. [...] Od lat wmawia się Polakom, że putin ma ochotę zagarnąć Polskę. Jeszcze zanim wybuchł ten konflikt na Ukrainie. To jest kompletnie absurdalne." *** KILKA SZYBKICH PYTAŃ OSOBY PROWADZĄCEJ WYWIAD: - Czy gdyby została Pani prezydentem Polski, doprowadziłaby Pani do usunięcia wojsk okupacyjnych, wszystkich - amerykańskich, brytyjskich i jakichkolwiek innych, z Polski, natychmiast? Tak, na pewno. To podstawowa sprawa. - Czy Polska wystąpiłaby z NATO? Tak. - Czy Polska wystąpiłaby z Unii Europejskiej? Tak. Tak, bardzo bym chciała. Link do całej rozmowy (z lutego 2023): https://www.youtube.com/watch?v=v_gO4jHggf4

PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 22°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 23 km/h