Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 14:27

Projekty z budżetu obywatelskiego - kultura

Przedstawiamy najciekawsze dopuszczone do głosowania projekty kulturalne w ramach budżetu obywatelskiego na Żoliborzu.
Projekty z budżetu obywatelskiego - kultura
Czytelnia pod Sowami

Źródło: Czytelnia pod Sowami

W tym artykule przeczytasz o:

  • dopuszczonych do głosowania projektach dotyczących szeroko rozumianej kultury
  • najciekawszych naszym zdaniem pomysłach

W kategorii tej mieści się 13 z 44 dopuszczonych do głosowania projektów. Przy bardzo szerokim zakresie definiowania działalności kulturalnej przyjętym przy ocenie projektów, wiele ze zgłoszonych pomysłów spełnia bowiem warunki kilku wyróżnionych w budżecie obywatelskim kategorii, Przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze i warte realizacji projekty, nie dyskwalifikując w żadnym razie pozostałych, z których niektóre, zwłaszcza te dotyczące zieleni i ochrony środowiska, przedstawimy prezentując pozostałe kategorie tegorocznego budżetu obywatelskiego.


Oglądamy filmy i seriale oraz rozmawiamy o kinie w Czytelni Pod Sowami

Koszt pomysłu: 20 000,00 zł
Lokalizacja projektu: Czytelnia Pod Sowami Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, ul. gen. Zajączka 8

Uzyskane fundusze zostaną przeznaczone na zakup filmów i seriali na DVD dla czytelników Czytelni Pod Sowami. Prelekcje ze specjalistami w dziedzinie sztuki filmowej sprzyjać będą integracji mieszkańców.

Zakup filmów i seriali do Czytelni Pod Sowami dostępnej dla czytelników 5 dni w tygodniu (min.36 godzin). filmy i seriale - 10 000, honoraria dla prowadzących prelekcje - 10 000.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone prelekcje filmowe w Czytelni Pod Sowami, które pozwolą mieszkańcom zapoznać się z tematem sztuki filmowej. Z prelegentami zostanie podpisana umowa o dzieło, umowa zlecenie lub zostanie wystawiona faktura.
Prelekcje będą otwarte dla młodzieży, osób dorosłych, seniorów oraz osoby z niepełnosprawnościami. Informacja o projekcie będzie zamieszczona w mediach społecznościowych oraz stacjonarnie w instytucjach i miejscach publicznych.


Rodzinne przedstawienia i koncerty na Skwerze im. Brukalskich oraz w Parku Kaskada integrujące rodziny i dzieci z niepełnosprawnością

Koszt pomysłu: 200 000,00 zł
Lokalizacja projektu: Skwer im. Barbary i Stanisława Brukalskich (pomiędzy ulicami Kozietulskiego, Felińskiego, Niegolewskiego i Hozjusza), Park Kaskada (pomiędzy al. Armii Krajowej oraz ulicami J. Słowackiego, Gdańską, Bieniewicką, Kolektorską na Żoliborzu)

Rodzinne popołudnia w parkach żoliborskich z teatrem i muzyką. Integracja społeczności żoliborskiej włączająca rodziny i dzieci z niepełnosprawnością. Dobór repertuaru i scenografii pod kątem różnych potrzeb. Szczególne uwzględnienie elementów multisensorycznych i angażujących - zapewnienie w miarę możliwości na wydarzenia interaktywnych puf zawierających wypełnienie o różnych kształtach, dużych klocków piankowych - budowlanych. Obcowanie z przyrodą i kulturą. Zachęta do poznania Parku Kaskada i częstszego odwiedzania „Jordanka” na Skwerze im. Brukalskich.

Integracyjny Parking Kulturalny, czyli Kultura w parkach Żoliborza? Wyobraź sobie wydarzenie integrujące żoliborską społeczność włączające różne grupy osób ze szczególnymi potrzebami i niepełnosprawnością. Wyobraź sobie letnie popołudnie lub wczesny wieczór na kocyku w parku, wśród natury i w kontakcie ze sztuką. Wyobraź sobie wydarzenia odbywające się z poszanowaniem otoczenia (przyrody, sąsiedztwa i słuchu odbiorców) akustycznie lub z minimalnym koniecznym nagłośnieniem, podyktowanym warunkami zewnętrznymi i szczególnymi potrzebami publiczności. Jeśli to jest to, czego szukasz, przeczytaj dalszą część opisu i zagłosuj na ten projekt w Budżecie Obywatelskim.

Co i gdzie:
Zgłaszany projekt przewiduje organizację przedstawień teatralnych i koncertów z uwzględnieniem szczególnych potrzeb odbiorców w dwóch lokalizacjach: na Skwerze im. Brukalskich z licznie uczęszczanym „Jordankiem” oraz w pięknym Parku Kaskada, który jest nieco zapomnianym zakątkiem Żoliborza.

Kiedy i jak często:
Wydarzenia odbywałyby się w ciepłych miesiącach roku, od maja do września (5 miesięcy), naprzemiennie co drugi tydzień we wspomnianych lokalizacjach. Raz w miesiącu na Skwerze im. Brukalskich. Raz w miesiącu w Parku Kaskada. W sumie 10 terminów, po 5 na lokalizację. W weekendy (lokalizacja sugerowana - Skwer im. Brukalskich) i/lub w tygodniu, na przykład w piątki, w godzinach „po przedszkolu”, „po szkole” (lokalizacja sugerowana - Park „Kaskada” ze względu na działające w pobliżu przedszkola i szkoły).
Projektodawca celowo nie doprecyzowuje godzin i dni tygodnia. Takie sformułowanie umożliwia realizację wydarzeń na wysokim poziomie dzięki dostosowaniu do do kalendarzy artystów, preferencji mieszkańców i warunków otoczenia. W szczególności należy uwzględnić fakt, że Skwer im. Brukalskich / „Jordanek” znajduje się w strefie zamieszkania oraz na przeciwko kościoła św. Stanisława Kostki. Zatem w tej lokalizacji trzeba szczególnie zwrócić uwagę na dni i godziny realizacji. W przypadku wydarzeń w parku Kaskada projektodawca zaleca, aby wydarzenia były skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze względu na sąsiedztwo Przedszkola Integracyjnego nr 247 oraz kilku innych placówek edukacyjnych, zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia - bezpłatny.


E-Audiobooki w Bibliotece - audiobooki do wypożyczania z domu

Koszt pomysłu: 28 000,00 zł
Lokalizacja projektu: Wypożyczalnia dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci nr 111 - ul. Mickiewicza 65

Projekt zakłada zakup około 400 tytułów e-audiobooków, czyli audiobooków cyfrowych, które czytelnik będzie mógł wypożyczyć nie wychodząc z domu. Audiobooki to niezwykle popularny sposób czytania książek, który rozwija naszą pamięć i koncentrację, a co ważniejsze jest dostępny dla osób z ograniczonym czasem lub problemami ze wzrokiem.

Realizując projekt, biblioteka żoliborska zakupi około 400 tytułów cyfrowych audiobooków obejmujących literaturę piękną polską i światową, w tym m. in. literaturę obyczajową, psychologiczną, kryminały, fantastykę. Zakupione zostaną również pozycję z literatury popularnonaukowej, w tym reportaże i biografie.
Audiobooki są niezwykle atrakcyjną formą czytelnictwa dla osób, które ze względu na brak czasu nie mogą sobie pozwolić na czytanie tradycyjnych książek. Z audiobooków bardzo często korzystają też osoby z problemami ze wzrokiem, dla których często jest to jedyna forma kontaktu z literaturą.

W ramach projektu zakupione zostanie około 400 tytułów e-audiobooków. Oprócz e-audiobooków zakupione zostaną niezbędne do zdalnej obsługi dodatki takie jak: moduł programu bibliotecznego Mateusz oraz dodatkowa pamięć na serwerze.
Z projektu będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy warszawy po wcześniejszym zapisaniu się do biblioteki. E-audiobokki będzie można wypożyczać bezpośrednio z katalogu bibliotecznego bez wychodzenia z domu.


Zakup książek, audiobooków, prasy, e-prasy i e-booków do Biblioteki Żoliborskiej w 2025 r

Koszt pomysłu: 200 000,00 zł
Lokalizacja projektu: Wszystkie placówki wchodzące w skład Biblioteki Żoliborskiej: Czytelnia Naukowa nr XVI pl. Inwalidów 3; Czytelnia Pod Sowami ul. Gen. Zajączka 8; Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 16 ul. J. Słowackiego 19A; Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 13 ul.Śmiała 24; Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 138 ul. W. Broniewskiego 9a; Wypożyczalnia dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci nr 111 ul. A. Mickiewicza 65; Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV ul. Broniewskiego 9a; Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XX ul. Śmiała 24

Projekt wzbogaci ofertę czytelniczą żoliborskich Bibliotek poprzez zakup nowości wydawniczych (drukowanych), audiobooków oraz dostępu do e-prasy i e-booków. Dzięki temu Biblioteka ma szansę w pełni realizować misję jaką jest rozbudzanie i umacnianie zainteresowań czytelniczych wśród mieszkańców Żoliborza. Łatwy dostęp do e-czytelnictwa zwiększa dostępności usług bibliotecznych dla osób z niepełnosprawnościami.

Zakup książek - zachęcanie dzieci i dorosłych do czytania książek jest podstawową misją biblioteki i jej najważniejszym zadaniem. Aby móc je w pełni realizować Biblioteka musi mieć możliwość zaproponowania czytelnikom w każdym wieku dostępu do jak najszerszej oferty nowości.
Zakup audiobooków - łatwy dostęp do bogatej oferty książki mówionej jest niezwykle ważny dla osób mających problemy ze wzrokiem lub z innego powodu nie mogących czytać tradycyjnych, papierowych wydań. Dzięki poszerzeniu oferty Biblioteki o nowości wydawnicze książki mówionej, przeciwdziałałaby wykluczeniu szerokiego grona osób z możliwości obcowania z literaturą. Możliwość słuchania nagranych utworów literackich jest nie tylko jedynym sposobem dostępu do literatury dla osób z chorobami wzroku, ale również ogromnym wsparciem dla osób przewlekle chorych. To też znakomita alternatywa dla rodziców wyjeżdżających z dziećmi na wakacje i wspólne słuchanie nagranych utworów.
Zakup e-booków Biblioteka chcąc się rozwijać mogłaby wyjść naprzeciw oczekiwaniom wielu czytelników i poszerzyć ofertę o ebooki – książki w wersji elektronicznej. Książki te będą już na stałe własnością Biblioteki. Tego typu zbiory mają wiele zalet, ich ilości nie ograniczają przestrzeni oraz nie niszczą się – są więc inwestycją na lata. Czytelnik wypożycza taką książkę wprost z katalogu Biblioteki, będąc w dowolnym miejscu, gdzie ma dostęp do Internetu. Wypożyczenie e-booka nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami ani koniecznością instalowania dodatkowego oprogramowania.
Zakup prasy i e-prasy - Biblioteka, jako swoiste centrum kultury i informacji dla lokalnej społeczności, ma za zadanie zapewnić mieszkańcom dostęp do bieżących informacji. Jednym z najbardziej podstawowych źródeł informacji w wydarzeniach codziennych, budzących największe zaufanie społeczne, jest prasa. Aby w pełni zaspokoić potrzeby i oczekiwania czytelników w zakresie dostępu do prasy, Biblioteka musi dysponować szeroką gamą tytułów, obejmującą tematycznie różne zagadnienia i poglądy, oraz móc ją oferować nie tylko w wersji papierowej, ale też elektronicznej. Dostęp do codziennej prasy w łatwy sposób, prosto z domu, znacznie zwiększy liczbę jej odbiorców oraz wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom czytelników z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, którzy nie mogą korzystać z Biblioteki na co dzień.
Dostępność. Zakupione nowości będą dostępne dla wszystkich mieszkańców dzielnicy i Warszawy, po wcześniejszym zapisaniu się do Biblioteki, w godzinach otwarcia placówek, a e-booki oraz prasa elektroniczna – całą dobę. Wartość projektu zawiera oznaczenia graficzne zakupionych materiałów bibliotecznych.


Rodzinne Warsztaty Artystyczne w Bibliotece

Koszt pomysłu: 17 500,00 zł
Lokalizacja projektu: Wypożyczalnia dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci nr 111 - ul. Mickiewicza 65, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 13 i Biblioteka dla Dzieci nr XX - ul. Śmiała 24.

Celem projektu jest zorganizowanie cyklu rodzinnych warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym seniorów oraz cyklu warsztatów artystycznych o charakterze arteterapii dla młodzieży z niepełnosprawnościami. Poprzez różnorodne działania artystyczne, dopasowane do wieku odbiorców, chcielibyśmy rozwijać u nich kreatywność, indywidualność oraz wrażliwość estetyczną.

Projekt przewiduje zakup materiałów oraz przeprowadzenie około 24 warsztatów plastyczno-artystycznych - skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych oraz około 10 warsztatów o charakterze arteterapii przeznaczonych dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną o różnym stopniu - łącznie przeprowadzonych zostanie około 34 warsztatów w dwóch placówkach bibliotecznych. Poprzez atrakcyjną ofertę warsztatową mamy nadzieje stworzyć w Bibliotece miejsce przyjazne mieszkańcom, zachęcające do wspólnego spędzania czasu, a u najmłodszych uczestników wykształcić pozytywne skojarzenia z Biblioteką. W skład planowanych warsztatów wchodzić będą zajęcia malarskie, plastyczne i kreatywne, których głównym założeniem jest różnorodność poznanych form artystycznych. Z warsztatów będą mogli skorzystać nieodpłatnie wszyscy mieszkańcy Warszawy. Na zajęcia będą obowiązywały zapisy według kolejności zgłoszeń. O terminie wydarzeń Biblioteka będzie informować z wyprzedzeniem poprzez media społecznościowe, stronę internetową i plakaty w placówkach bibliotecznych. W ramach projektu zostanie zakupione oznaczenie zadania.


Wszystkie projekty dopuszczone do głosowania w kategorii kultura:
Żoliborski rodzinny turniej gry w bule
Żoliborz / 339
8 000,00 zł
Kurs szybkiego czytania w Bibliotece Żoliborskiej
Żoliborz / 551
12 000,00 zł
Rodzinne Warsztaty Artystyczne w Bibliotece
Żoliborz / 562
17 500,00 zł
Zakup książek, audiobooków, prasy, e-prasy i e-booków do Biblioteki Żoliborskiej w 2025 r
Żoliborz / 569
200 000,00 zł
Biblioteka Planszówek
Żoliborz / 572
10 200,00 zł
Komiksy w Bibliotece
Żoliborz / 574
16 200,00 zł
Neurobik w bibliotece - zadbaj o kondycję i zdrowie mózgu, ćwiczenia pamięci i koncentracji nie tylk...
Żoliborz / 575
16 700,00 zł
E-Audiobooki w Bibliotece - audiobooki do wypożyczania z domu
Żoliborz / 577
28 000,00 zł
Książkomat na Żoliborzu - odbiór zarezerwowanych książek i zwrot wypożyczeń 7/24 h
Żoliborz / 806
155 000,00 zł
Czytamy w różnych językach - zakup książek i tygodników obcojęzycznych oraz kodów do Legimi!
Żoliborz / 827
40 045,00 zł
Oglądamy filmy i seriale oraz rozmawiamy o kinie w Czytelni Pod Sowami
Żoliborz / 850
20 000,00 zł
Rodzinne przedstawienia i koncerty na Skwerze im. Brukalskich oraz w Parku Kaskada integrujące rodzi...
|Żoliborz / 1502
200 000,00 zł
Sady Żoliborskie = drzewa owocowe. Kontynuacja zachowania unikalnego, owocowego charakteru parku "Sa...
Żoliborz / 1692
264 000,00 zł

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ